2.3/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی فراز و نشیب بازار در هفته گذشته و پیش بینی هفته جاری

روز یکشنبه هفته گذشته؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۳۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز پنج شنبه هفته قبل؛ توام با کاهش ۴۵ تومانی برآورد گردید. روز دوشنبه؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز یک شنبه؛ توام با کاهش ۵۰ تومانی برآورد گردید. شنیده های بازار تیرآهن ذوب آهن اصفهان نیز در برخی از انبارهای تهران همچنان بر مدار کاهش مشاهده گردید. روند کاهشی قیمت تیرآهن اصفهان هم همگام با سایر اقلام مقاطع طویل فولادی در بازار تا روز دوشنبه کاهشی بود، به طوری که تنها طی یک هفته کاری اخیر رقمی تقریبی، حدود شاخه ای ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان کاهش نرخ در شنیده های این کالا طی این مدت رصد گردید. حوزه قوطی و پروفیل نیز بر مدار کاهش مشاهده گردید. شنیده های نرخ اسمی محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر از حوزه قوطی و پروفیل در محدوده قیمتی ۶۲۵۰ الی نهایتا ۶۴۵۰ تومان؛ با احتساب مالیات ارزش افزوده؛ در روز جاری بوده است؛ این در حالی است که نرخ موثر این محصول در این حوزه، بیشتر در بازه قیمتی ۶۲۰۰ تا ۶۳۰۰ تومان شنیده شد.

تحلیل بازار آهن

شنیده های نرخ اسمی بازار میلگرد آجدار نیز در بازه قیمتی ۴۱۵۰ الی نهایتا ۴۵۰۰ تومان؛ با احتساب مالیات ارزش افزوده؛ رصد شد که نسبت به شاخص روز گذشته با برآورد تقریبی نرخ متوسط ۴۳۰۰ تومان؛ کاهش ۵۰ تومانی را نشان می دهد. این در حالی است که نرخ موثر و معاملاتی این حوزه، بیشتر حول و حوش ۴۱۵۰ تا ۴۲۵۰ تومان شنیده شد. معاملات روز دوشنبه ورق کلاف گرم B در بورس کالا و کاهش بیش از ۴۰۰ تومانی این کالا نسبت به نرخ معاملاتی قبل؛ موجب گردید تا این بازار، تحت جو سنگین رکودی بازار، همچنان به روند کاهشی خود در روز سه شنبه ادامه دهد.

موضوعی که مدتی است به وضوح دیده می شود، همانند بازار مقاطع طویل فولادی، نرخ های رسمی از نرخ های کف در معاملات توافقی در روند کاهشی بازار، فاصله پیدا کرده و این موضوع به عدم شفافیت بازار افزوده است. نرخ های رسمی شنیده های ما در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر در محدوده قیمتی ۶۲۵۰ تا نهایتا ۶۴۰۰ تومان (با احتساب مالیات ارزش افزوده ) در روز سه شنبه بوده است؛ اما شنیده ها از برخی از بنکداران، از برخی زیر فروشی ها و فروش این محصول در برخی از مبادی فعال در نرخ کف بازار تا مرز ۶۰۰۰ تومان حکایت دارد؛ که البته بنا بر شنیده‌ های ما تا دامنه پایین ۶۲۰۰ تومان را می توان استناد نمود، اما پایین تر از این قیمت ‌ها هنوز از سمت ما تایید نشده چرا که به نرخ های پایین تر دسترسی نداشتیم.

در حالی شاهد عدم تغییرات محسوس ( کاهش شاخه ای ۱ تا ۳ هزار تومان) نرخ سایزهای پر مصرف ریز ( ۱۴ تا ۱۸) از سمت برخی از بنکداران در خصوص تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی از انبارهای تهران بودیم؛ که شنیده ‌های نرخ سایزهای سنگین ( ۲۰ تا ۳۰) از همین مبادی، کاهش شاخه ای حدودا ۱۰ تا ۳۰ هزار تومانی را نسبت به روز گذشته نشان می دهد. شنیده های نرخ کاربردی بازار ناودانی و نبشی از برخی مبادی مثل نبشی آریان فولاد ، شکفته مشهد، ظهوریان، مجتمع فولاد البرز غرب و فولاد ناب تبریز؛ در بازه تقریبی ۴۴۵۰ الی ۴۵۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) … در روز سه شنبه بوده است.

شنیده های ورق کلاف گرم C ( ضخامت ۶ تا ۱۵ میلی متر) در انبار تهران، پیشنهادی برخی از بنکداران در بازه قیمتی ۵۶۰۰ الی ۵۷۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده )، توام با ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومان کاهش نسبت به شنیده ‌های روز گذشته بوده است. سه‌ شنبه؛ شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با کاهش ۵۰ تومانی برآورد گردید.

نمودار تغییرات حدود ۵ ماه گذشته شاخص متوسط میلگرد آجدار در بازار داخلی به همراه قراضه آهن و شمش القایی

نمودار قیمت میلگرد سال 98

 • کاهش ۱۲ درصدی شاخص متوسط قراضه آهن به زیر ۳۰۰۰ تومان با رقم تقریبی و متوسط ۲۷۴۰ تومان در روز سه ‌شنبه یازدهم تیرماه ۹۸ مطابق با گزارش روزانه نرخ باکس و کاهش متوسط ۳۳۰ تومانی نسبت به نقطه اوج آن در سال ۹۸ در تاریخ ۹۸/۰۲/۱۹ با رقم ۳۰۷۰ تومان به ازای هر کیلو
 • کاهش ۳۰ درصدی یا حدودا ۱۰۰۰ تومانی قیمت شمش فولادی القایی طی دو ماه گذشته، از نقطه اوج آن در سال ۹۸ در تاریخ ۹۸/۰۲/۱۷ با رقم متوسط ۴۳۰۰ تومان به ۳۳۰۰ تومان در تاریخ ۹۸/۰۴/۱۱
 • کاهش حدودا ۲۴ درصدی یا ۹۳۰ تومانی میلگرد آجدار طی حدودا ۲ ماه گذشته از نقطه اوج آن در سال ۹۸ با رقم متوسط ۴۸۳۰ تومان در تاریخ ۹۸/۰۲/۱۸ تا روز سه شنبه، تاریخ ۹۸/۰۴/۱۱ با رقم ۳۹۰۰ تومان

مهار کانون نوسانات قیمتی زنجیره تامین بازار فولاد کشور با اتخاذ سیاست ‌های کنترلی دولت

روز چهارشنبه با نگاهی دقیق و موشکافانه به نمودار تغییرات حوزه های مختلف تولید در زنجیره تامین فولاد کشور؛ بیشترین حباب مارجین ناخالص داخلی در نوسانات هیجانی، در اوج فعالیت‌ های بی نظم بازار؛ در سمت برخی از تولیدکنندگان شمش القایی دیده شده؛ و این در حالی است که نوسانات مارجین حوزه نورد، مطابق با نمودار استخراج شده؛ به شدت حوزه فولادسازان القایی نبوده است.

بنا بر اعداد و ارقام بدست آمده و تحلیل آن ها بر روی نمودار؛ نتایج نشان می دهد که سیاست های کنترلی دولت در مهار نوسانات هیجانی بازار، بیشترین تاثیر را متوجه برخی از تولیدکنندگان شمش القایی نموده و فعالیت آن ها را به نوعی به نظم درآورده است؛ در واقع می توان گفت که کانون نوسانات قیمتی بازار داخلی فولاد در جبهه فولادسازان بخش خصوصی؛ در مواجه با عرضه های مکفی شمش فولادی تولیدکنندگان بزرگ کشور در بورس کالا؛ به نظم درآمده و حباب مارجین این قسمت از زنجیره تامین تا حد زیادی تخلیه شده است.

در روز پنج شنبه شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با افزایش متوسط و تقریبی ۳۰ تومانی برآورد گردید.

بازار مدتی است که به کف برخورد کرده است، لذا کمی کمانه کردن و صعود کوتاه مدت ( حتی یکی دو روزه ) در  این شرایطی که روند کاهشی طولانی بوده و گروهی از خرید اجتناب کرده بودند؛ اجتناب ناپذیر دیده می شود،  اما تقاضای مصرفی فوق العاده ضعیف است. لذا اگر خریداران مراقب خریدهای غیر منطقی خود نباشند، بدون شک ضرر خواهند کرد، چون این افزایش قیمت احتمالی پشتوانه منطقی ندارد.

خرید در حد حداقل ها و تامین نیاز کم و کسری ها، آن هم با قیمت های کف بازار، توصیه ماست. مبادی فروش هم اگر درایت داشته باشند، از جوسازی های غیر منطقی اجتناب کرده و تا حد مقدور با اعلام ثبات، از اقبال تقاضا استقبال کنند، در غیر این صورت تقاضای هوشمند خیلی سریع در مواجه با قیمت سازی های احتمالی عقب‌ گرد خواهد کرد و مجددا به لاک خود فرو خواهد رفت.

2.3/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0