3.5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مروری بر تحولات بازار میلگرد مرداد ماه

در روز شنبه؛ شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۱۰ تومان به ازای هر کیلو (با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در پنج شنبه هفته گذشته؛ صرف نظر از یک نوسان جزئی؛ تقریبا ثابت ارزیابی گردید. شنیده های بازار میلگرد آجدار در روز یک شنبه متوسط شاخص نرخ بازار صرف نظر از برخی تغییرات جزئی را “ثابت” اعلام نمود و تمامی بازارهای داخلی متاثر از تقاضای ضعیف مصرفی آرام و کم رمق رصد شدند. چالش تامین مواد اولیه؛ علی رغم بازارهای ضعیف مصرفی در خصوص محصول نهایی؛ در خصوص شمش قوس و ورق ۲ میلی متر همچنان که از سمت تولیدکنندگان میانی به تعدد گزارش شده؛ همچنان وجود دارد. روز دوشنبه بازار فولاد کشور آبستن خبرهای متنوع و نسبتا مهم فولادی بود به طوری که به نظر می رسد سرانجام قفل معاملات بورس کالا پس از حدود ده روز وقفه شکسته شد.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

۱) خبر استعفای مدیر عامل فولاد خوزستان

۲) پیش آگهی یا اطلاعیه کارگزاری ستاره جنوب در خصوص عرضه شمش فولاد خوزستان در بورس کالا برای روز سه شنبه پس از حدود ۱۰ روز توقف عرضه های شمش داخلی در بورس؛ خبرهای تایید نشده ای شنیدیم مبنی بر این که نرخ پایه عرضه شمش حداکثر ۱۵۰ تومان بالاتر از آخرین نرخ عرضه افزایش پیدا کرده است؛ البته می بایست منتظر اطلاعیه رسمی ماند.

۳) شکسته شدن قفل معاملات میلگرد آجدار در بورس کالا و معاملات میلگرد فولاد خراسان و فولاد آذربایجان و همچین کاوه اروند و کاوه تیکمه داش؛ با اقبال تقاضا بین ۴۰۴۰ تا نهایتا ۴۱۱۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) که می تواند به منظور نرخ کف بازار برای این کالا مورد اتکاء واقع گردد.

روز دوشنبه؛ شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۱۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ با افزایش جزئی ۵ تومانی مواجه شد.

نکته قابل تامل این که آخر وقت در برخی از مبادی فروش کمی از مقدار تخفیفات کاسته شد؛ تعداد انگشت شماری هم فروش را بستند اما شنیده ها از اکثر مبادی رسمی فروش تا آخرین لحظه تقریبا ثابت بود.

متوسط نرخ روز سه شنبه بازار میلگرد آجدار بنا بر برخی شنیده ها؛ در دامنه قیمتی حدود ۴۰۸۰ الی ۴۴۸۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده )؛ برخی از مبادی فروش با افزایش قیمت بین ۲۰ تا نهایتا ۷۰ تومان وارد بازار شدند؛ با این حال با توجه به این که حدودا نیمی از تولیدکنندگان میلگرد آجدار نرخ رسمی فروش محصول خود را ثابت اعلام کردند؛ افزایش قیمت شاخص متوسط روز سه شنبه این حوزه به طور متوسط حدود ۲۰ الی ۳۰ تومان با شاخص متوسط حدود ۴۲۳۰ الی ۴۲۴۰ تومان برآورد گردید.

مرور عوامل موثر بر سمت و سوی بازار میلگرد آجدار

عوامل فشار روانی از سمت بالا

نرخ معاملاتی هیجانی شمش در بورس کالا در روز جاری و نرخ شمش پیشنهادی شمش القایی در بازار بیرون از بورس

افزایش نرخ رسمی مبادی خصوصی حوزه نورد متاثر از هیجان به وجود آمده در سمت عرضه شمش

عوامل کاهنده فشار روانی بازار

تقاضای مصرفی ضعیف داخلی و عرضه های مکفی محصول نهایی در بازار در خصوص کالای تولید داخلی و عدم وجود نگرانی از کمبود آن

ثبات نرخ ارز و بازگشت اعتماد به بانک مرکزی در توانایی حفظ ثبات بازار ارز

بی اثر شدن عوامل هیجان ساز بر بازارهای کالایی از جمله اتفاقات سیاسی و روابط بین ‌المللی ایران

محصول نهایی تولیدی فولادسازان بزرگ در  نرخ کف بازار و در دسترس زنجیره های انتهایی از طریق بنکداران و بورس کالا

در نهایت شاخص متوسط نرخ روز چهارشنبه بازار میلگرد آجدار حدود ۴۲۶۰ تومان توام با افزایش متوسط و تقریبی ۲۰ الی ۲۵ تومان نسبت به روز گذشته برآورد گردید. نرخ های شنیده شده در بازار میلگرد آجدار در محدوده ۴۰۸۰ تا نهایتا ۴۵۳۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) و توام با تغییرات ثبات تا نهایتا افزایش ۱۰۰ تومان در مبادی مختلف رصد شد. در روز پنج شنبه نیز؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از یک تغییر جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

3.5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0