0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی به بازار در هفته پایانی تیر ماه

با توقف کاهش قیمت در حوزه ضایعات طی هفته جاری ، برخی از فعالان بازار اذعان می کنند که ممکن است در چند روز آینده مجددا فشار پیمانکاران سبب شود که قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد کارخانجات مختلف به محدوده های بالاتر وارد شود. در حوزه آهن اسفنجی ، گرچه نرخ، تغییر محسوسی نسبت به قبل نداشته ولی محموله های آماده بارگیری چندان در بازار پیشنهاد نمی شود. اما داستان بازار شمش فولادی متفاوت از دو بخش مطروحه است به طوری که در روز گذشته نسبت به روز شنبه، افزایش قیمت 55 تا 85 تومانی را برای هر کیلو در قیمت میلگرد میانه و برخی مبادی دیگر شاهد بودیم. شمش القایی در روز گذشته در دامنه نرخ 2970 تا 3070 تومان پیشنهاد شد که بالاترین قیمت معامله شده 3050 تومان بوده است.

این در حالی است که شنیده ها از  شمش قوسی بر حسب نوع کالا قیمت های 3070 تا 3105 تومان  می باشد. تلاقی تعهدات صادراتی تعداد زیادی از واحدهای تولیدی ( این روزها عراق و افغانستان مشتریان خوب بازار آهن ایران هستند ) ،  تعمیر خطوط تولید ، قطعی متناوب و با برنامه و بدون برنامه برق و در نهایت تخلیه تدریجی انبارها وضعیت محصول در بازار آهن تهران و سایر شهرها را با مشکلاتی مواجه کرده است که دیگر محاسبه حباب و غیر حباب برای قیمت میلگرد و سایر محصولات جواب نمی دهد.

پاشنه آشیل بازارسازی ها با ابزار عرضه های قطره چکانی

وضعیت چندان جالب نیست و فعلا و شاید به واقع کسی نمی داند چه کار کند ؟ و آینده کوتاه مدت چه می شود ؟ به نظر می رسد اگر بازار آهن از قیود تصمیمات نابهنگام و غیر کارشناسی عده ای رها شود بتواند در ظرف چند روز خود را بازیابد در غیر این صورت نویسنده نگران نرخ پیشنهادی میلگرد کارخانجات اعم از قیمت میلگرد نیشابور و اهواز همراه با کاهش تدریجی حجم معاملات در اوایل مرداد است.

با توجه به وضعیت فعلی بازار و عدم عرضه شمش خوزستان در هفته جاری؛ در روز یکشنبه نیز شاهد ادامه روند افزایشی قیمت میلگرد و پروفیل در بخش مقاطع و سایر محصولات فولادی به علت کمبود عرضه شمش بودیم. به نظر می رسد این وضعیت نابسامان تا اعلام عرضه جدید شمش خوزستان و مشخص شدن قیمت و زمان تحویل آن ادامه داشته باشد و با اعلام عرضه و با انجام معامله بازار به تعادل برسد.

همچنین به نظر می رسد پاشنه آشیل این بازارسازی ها با ابزار عرضه‌ های قطره چکانی؛ از گذشته تا به امروز

فقط و فقط :

” اجرایی شدن دستورالعمل اخیر دولت مبنی بر الزام فولادسازان بزرگ کشور به اولویت قرار دادن؛ افزایش عرضه و اشباع تقاضای داخلی می باشد.”

وضعیت بازار آهن

مرداد پر حادثه در راه است

همان طور که قبلا هم گفته بودیم تیر و مرداد امسال به دلیل مسایل متعدد پیش رو یک نوع مرحله گذار محسوب می شود که اگر کشتی طوفان زده اقتصاد ایران به سلامتی این دو ماه را پشت سر بگذارد بسیاری از مسایل بعدی قابل حل است. ۲۵روز بحرانی تیر ماه را با هر جان کندنی که بود گذراندیم ولی هنوز یک مرداد پرحادثه در پیش رو داریم.

عمده چالش های اقتصادی مرداد ماه

۱- عدم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۹۹ درصد گروه های کالایی و شایعه افزایش نرخ پایه دلار دولتی

۲- بلاتکلیفی AFTF در مجلس و وابستگی نرخ دلار آزاد به سرنوشت آن

۳- تشدید تحریم های نفتی در مرداد ماه و محدود شدن ورود دلار نفتی به ایران

اما بازار فولاد با چالش های جدی زیر روبروست:

مبهم بودن افق صادراتی فولاد ایران به دلیل مشکلات ارزی

به عبارت بهتر در صورت کاهش صادرات، شرکت های بزرگ فولادی با تحریک بازار داخلی سعی در جبران کاهش فروش از طریق بازار داخلی دارند. تاکید مدیران فولادی شرکت های دولتی و خصولتی به صادرات و تعیین نرخ محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد کارخانجات مختلف داخلی بر اساس نرخ صادراتی و جا ماندن بازار مصرف داخلی از بخش عرضه به علت گرانی.

افول بازار مسکن و بی میلی انبوه سازان برای شروع پروژه های عمرانی جدید با وجود تورم ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی مصالح ساختمانی در عین ثبات نسبی قیمت مسکن. به واقع عدم توجیه اقتصادی بازار مسکن با توجه به تورم موجود در بخش مصالح ساختمانی

با توجه به جمیع شرایط فوق با دو مساله عمده روبرو هستیم:

 • اول؛ ادامه روند افزایشی در کلیه بازارها به خصوص ارز و طلا و به ادامه روند افزایشی در بازار فولاد و قیمت میلگرد توام با کاهش مصرف و احتمال محاسبه قیمت پایه شمش اهواز بر مبنای دلار بالاتر از ۴۲۰۰ تومانی ، همان طور که دیروز هم متذکر شدیم برای درک واقعیات بازار فولاد ، قیمت ارز را باید میانگین دو نرخ دولتی و آزاد یعنی حدود ۶ هزار تومان در نظر گرفت

بر این اساس و با توجه به قیمت ۵۰۰ دلاری شمش صادراتی، شمش قوس داخلی حدود ۳ هزار تومان و قیمت میلگرد حاصل از شمش قوس حدود ۳۵۰۰ تومان خواهد بود.

 • اما در صورت تغییر قیمت دلار دولتی از نرخ ۴۲۰۰ تومان باید منتظر گرانی های بیشتر هم باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0