0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

امسال در سیزده آبان شاهد تلاقی سه رویداد مهم هستیم

 • اول؛ روز مبارزه با استکبار جهانی
 • دوم ؛ درست در روز مبارزه با استکبار جهانی؛ شروع تحریم های نفتی آمریکا توسط استکبار جهانی
 • و سوم؛ انتخابات میان دوره ای کنگره

بسیاری از دوستان در مورد روزهای پسا آبان و وضعیت بازار آهن و قیمت میلگرد و سایر محصولات در این روزها سوال می کنند. حقیقت این است که به اذعان بسیاری از کارشناسان، ما ایرانی ها طبق روال؛ به پیش خور کردن عادت داریم، پس همان طور که در یک ماه اخیر و پس از نمایش تراژدیک ترامپ در شورای امنیت شاهد هستیم، نوسانات دلار و ارز رو به کاهش است. نتیجه ؛ اثر تحریم های نفتی در اقتصاد ایران قبلا اعمال شده و تحریم های آبان وضع را از آن چه هست بدتر نمی کند و نمی تواند تاثیر چندانی بر روی وضعیت بازار آهن و قیمت روز میلگرد و سایر محصولات داشته باشد.

دل بستن به انتخابات کنگره و انتظار برگشتن ورق به نفع دمکرات ها هم چندان عقلانی نیست، او به رغم شلوغ بازیهایش در سیاست خارجی در داخل آمریکا از مقبولیت خوبی برخوردار است.

پس بر خلاف عقیده بسیاری از دلالان  و بر خلاف  واهمه عموم مردم از آبان ماه، (همان طور که مسئولین کشور هم به خوبی اشاره کردند آمریکا همه آنچه در چنته داشت قبل از آبان رو کرد) پس احتمالا آبان ماه راحتی را نسبت به چند ماه قبل در پیش رو خواهیم داشت. ولی این همه ماجرا نیست.

قیمت میلگرد

مشکلی بزرگتر از تحریم در پیش روست

شاید در نقدهای اقتصادی چند ماه اخیر به کرات از حجم سرسام آور نقدینگی (مجموع پول و شبه پول) شنیده اید. رقمی بالاتر از ۱۶۰۰هزار میلیارد تومان، برای درک بهتر رقمی در حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برحسب نرخ نیما و یا به عبارت بهتر تقریبا رقم فروش چهار سال نفت ایران (البته قبل از تحریم)

در شرایط فعلی تورم در همه بازارها به ماکزیمم منحنی رسیده و یا بهتر بگوییم سیل نقدینگی همه بازار ها را در حد عالی شخم زده است و اکنون  خسته از فعالیت چند ماه با یک مسکن  قوی به خواب نیمروزی فرو رفته است. عنقریب است که این غول مجددا بیدار شود.

در حالی که در ابتدای سال جاری بسیاری از کارشناسان از احتمال سونامی نقدینگی خبر داده بودند‌‌ ولی دریغ از یک گوش شنوا

قیمت ها به حدی نجومی و غیر منطقی شده که تقریبا بیشتر ضروریات زندگی روزمره مردم، اعم از طلا و سکه و ارز و مسکن و محصولات فولادی اعم از میلگرد تبدیل به سرمایه شده است و احتمال افزایش بیشتر در هر بازاری بیشتر به خودزنی فعالان آن رشته شبیه است.

 در جامعه یک باور کلی شکل گرفته که نگه داشتن ریال بدترین کار ممکن است.

با شرایط فعلی ریال را می توان به کدام سرمایه مطمئن و سود آور بدل کرد؟

این سوالی است که بیشتر مردم می پرسند ولی کسی پاسخی برای آن ندارند. در ایران اکثر مردم عادی دو و یا چند شغله اند و دستی هم بر دلالی ارز و طلا و یا بازار بورس دارند‌. در شرایط مبهم فعلی، مردم خسته از کار و کاسبی اصلی خود که به دلایل بسیاری کساد و غیر اقتصادی شده، از بازی مسخره دلار و سکه و طلای آب شده و یا قمارهای مبهم بورس و یا پیش فروش های دو خودرو ساز کلافه اند.

در شرایط فعلی بهترین گزینه برای برون رفت از این وضع؛ برداشتن گام های موثر در جهت بهبود فضای کسب و کار است. تا سرمایه های سرگردان به محل های اصلی خود بازگردند و قشری که در یک سال اخیر به دلالی روی آورده است به مشاغل قبلی خود بازگردند. بهبود فضای کسب و کار در شرایط فعلی هم بیشتر به طنز می ماند.

حال این جماعت از اینجا مانده و از آنجا رانده به دنبال محلی برای سرمایه گذاری سرمایه های اندک خود هستند و این چالشی است که از تحریم های نفتی آبان به مراتب خطرناک تر است. لطفا تا این غول مجددا بیدار نشده ، چاره ای بیاندیشید. امید است که با چاره اندیشی بتوانیم این معضلات را پشت سر گذاشته و شاهد کمترین تاثیر بر بازار فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0