0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی بر رخداد کنونی بازار داخلی مقاطع طویل فولادی

همان طوری که پیش تر، شرح حال روند بازار به رشته تحریر در آمده و به حضورتان تقدیم گردید ؛ سمت عرضه پس از کاهش سرعتی قیمت ها تنها طی دو روز و رساندن قیمت ها به نرخ ‌هایی نزدیک به نرخ های منطقی بازار متناسب با نرخ شمش معاملاتی بورس کالا؛ اقداماتی را برای تامین موجودی مواد اولیه از سمت بورس کالا و برخی فروشندگان شمش فولادی انجام داد؛ پس از آن اما در گامی دیگر و در اقدامی هماهنگ و درون صنفی؛ برخی تلاش‌ ها از میانه هفته ، به جهت تحریک مجدد بازار دیده شد تا بدین وسیله تقاضای بازار را مجددا به تحرک وا دارد. این که برندگان یا بازندگان این بازی را چه کسانی تشکیل می دهند، کاملا بستگی به میزان بینش، چالاکی، جسارت و میدان دید بازیگران آن دارد.

در حوزه میلگرد آجدار و در بازار داخلی و تا این لحظه؛ علی رغم تغییر جهت برخی از مبادی؛ به طور کلی و با اتکاء به شاخص متوسط بنا بر شنیده های بازار؛ با کاهش حدودا ۲۰ تومانی و حدود ۴۸۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) برآورد گردید؛ البته به نظر می رسد که این عدد با توجه به برخی تغییرات به وجود آمده از میانه روز در تعدادی از مبادی؛ احتمالا نیاز به اصلاح داشته باشد اما به هر حال می توان گفت که، بازار تقریبا شاخص میانگین نرخ کف حوزه میلگرد آجدار در این سیکل از نوسان قیمت ها را به خود دید.

بنا بر آخرین شنیده ها از برخی مبادی، ظاهرا تکانه‌ ای که از برخی مبادی به بازار وارد شد، آن چنان که انتظار صحنه ‌گردانان آن بود، مورد اقبال واقع نگردیده و این طور که شنیده شد، به طور مثال پیشنهاد میلگرد آجدار خراسان از برخی از بنکداران مجددا با کمی عقب ‌نشینی نسبت به پیک ( نقطه اوج) قیمت های امروز توام گردیده است.

علت اصلی عدم اقبال تکانه‌ های امروز در برخی از مبادی، تهی بودن صف تقاضا، دیده می شود؛ چرا که بدیهی است عمده تقاضای در صف خرید؛ به تازگی تخلیه شده، همچین انبارها هم هنوز مملو از بارهای پیش خرید شده قبل از عید نوروز است؛ بارهایی که مصرف ‌کننده به دلیل آینده ‌نگری و ترس از افزایش قیمت ‌های سال جدید نسبت به خرید آن اقدام نمود؛ که حتی حجم عمده ای از این بارها هنوز به مقصد نهایی پروژه مصرف کننده ارسال نگردیده است.

بازیگران در صحنه می بایست به این نکته توجه داشته باشند که شکل‌ گیری سیکل های فراز و فرود و پر شدن صف در انتظار مشتری به امید کاهش بیشتر قیمت ها؛ مستلزم گذر زمان است و اقدام شتاب زده اکثر اوقات انتظار نوسان گیر بازار را برآورده نخواهد کرد.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

بازار آهن آلات درگیر بخش نامه جدید صادراتی

بسیاری از صادر کنندگان خرد، دلال ها و انبارداران که به عنوان شریان های اصلی بازار فولاد محسوب می شوند از وضع موجود ناراضی هستند و در حال رانده شدن به حاشیه هستند. حقیقت این که بازار مسکن وضعیت مناسبی ندارد و به تبع آن بازار فولاد داخل در حداقل تقاضا قرار دارد. در صورت ادامه روند فعلی و قطع شدن جریان صادرات از طریق این گروه (به غیر از تولیدکنندگان) روزهای خوبی برای بازار داخلی در پیش نخواهد بود.‌‌‌

دو سیگنال کاهشی به بازار فولاد

 • اول؛ مهار بازار ارز
 • دوم ابلاغ دستورالعمل کف عرضه و مشروط نمودن صادرات به عرضه در بازار داخل در سال ۹۸

این هشداری بود که در روز چهارشنبه هفته قبل و قبل از انجام معاملات سبد محصولات ذوبی ،گروه در چند مرحله نسبت به انجام رقابت غیر منطقی روی محصولات ذوبی هشدار داد. در حالی که در چند روز ابتدایی سال جدید، قیمت محصولات با شیب ملایم روزانه قابل هضم بود، متاسفانه یک سیگنال افزایشی قوی در روز چهارشنبه باعث به هم ریختگی اوضاع شد.

متاسفانه مطلبی که دوستان نوردی اصلا توجهی به آن ندارند توجه به مرز روانی بازار و حد ضرر بازار  و اعلام قیمت با توجه به حجم مصرف محصولات در بازار است. در چند ماه گذشته به تجربه ثابت شده که حد مقاومت بازار در حدود ۴ هزار و پانصد تومان است و مرز روانی حد ۵ هزار تومان است. با توجه به شرایط فعلی عدد کمتر از ۴۵۰۰ و بیش از ۵ هزار تومان به هیچ وجه منطقی نیست.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری