مرکزآهن

خط ویژه 35155-031

بازار مقاطع در حال جستجوی کف مقاوتی

تحلیل بازار آهن

گشایش بازار مقاطع با افزایش های محدود در برخی مبادی پروفیل و میلگرد

به لحاظ این که در هفته آخر اردیبهشت تقریبا هیچ معامله شمش فولادی انجام نشد تحلیل بهتر برای روزهای پیش رو منوط به انجام معاملات شمش سازان بزرگ دولتی در هفته آتی خواهد بود. طبق شنیده ها ذوب آهن اصفهان هم در هفته آتی عرضه محدود خواهد داشت. با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک افزایش تقاضای موثر روی محموله های داخلی و صادراتی بعید نیست. شرایط محموله های صادراتی به روال عادی بازگشته و از بازارچه های مرزی عراق خبر می رسد صادرات زمینی شرایط عادی دارد.

در ساعات پایانی روز سه شنبه شاهد توقف نسبی کاهش قیمت تیرآهن های ذوبی و تلاش خریداران  برای یافتن کف احتمالی و مقاومتی این حوزه هستیم. به طور روتین حوزه تیرآهن به لحاظ محدودیت عرضه کننده و نوع مشتریان خود در سیگنال های کاهشی و افزایشی سریع تر از حوزه میلگرد عمل می کند‌. مشتریان در حال راستی آزمایی و امتحان سطوح قیمت فعلی هستند. در صورتی که قیمت تیرآهن ها در همین سطوح مقاومت نماید احتمال ورود تقاضا در سمت تیرآهن های ذوبی در روزهای آینده بعید نیست. اما در حوزه میلگرد به علت تعدد مبادی تولید و پراکندگی قیمت گذاری، رسیدن به اعداد مقاومتی کف بازار، زمان بیشتری می طلبد و احتمالا تا مشخص شدن عرضه های آتی ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه و شمش خوزستان زمان می طلبد به خصوص این که در ایام ماه مبارک و مینیمم مصرف مقاطع هستیم.

تحلیل بازار آهن آلات

تقریبا بعد از یک سال کشمکش سیاسی، التهابات سیاسی به حداقل رسیده است. به قول رئیس کمسیون امنیت مجلس طرف آمریکایی همه برگ های خود را رو کرده است که آخرین آن اعزام ناو و بمب افکن بود. حتی حوادث دو روز اخیر بندر فجیره هم اثر چندانی در اوضاع داخلی ایران نداشته است. به عبارت بهتر به نظر می رسد با توجه به موضع اتحادیه اروپا در مقابل تصمیم اخیر کشورمان و درخواست زمان ۱۲۰روزه در روزهای پیش رو شاهد بهبود اوضاع سیاسی به نفع ایران باشیم و شاهد کاهش جو روانی تحریم و جنگ و قرار یافتن بازار ارز به عنوان شاخصه اقتصاد فعلی ایران باشیم.

حتما بخوانید :  تحلیل قیمت میلگرد بناب بنابر رصد بازار نورد

شفاف سازی در خصوص مقایسه آخرین نرخ های معاملاتی بورس کالای داخلی با نرخ های صادراتی دریای سیاه

معیارهای مقایسه شامل :

آخرین نرخ میانیگن حواله خرید و فروش نیمایی؛ آخرین نرخ فوب محصولات CIS در دریای سیاه و آخرین نرخ های معاملاتی بورس کالا می باشد.

۱) شمش فولادی : ( ریال/کیلوگرم )

نرخ شمش صادراتی CIS :

( ۴۱۶ × ۹۸۱۸۶ ÷ ۱۰۰۰ ) = ۴۰،۸۴۵

نرخ شمش معاملاتی بورس کالا :

۴۳،۴۷۳

۲) ورق کلاف گرم  ( ریال/کیلوگرم )

نرخ ورق کلاف گرم B در منطقه CIS

( ۴۸۲.۵ × ۹۸۱۸۶ ÷ ۱۰۰۰ ) = ۴۷،۳۷۵

نرخ ورق کلاف گرم B در بورس کالا

۵۶،۹۵۰

۳) میلگرد آجدار ( ریال/کیلوگرم )

در خصوص میلگرد آجدار بنا بر آخرین مصوبات، می بایست ۱۱ درصد بالاتر از نرخ شمش داخلی در نظر گرفته شود، هر چند که اخیرا و در سال ۹۸؛ نوردکاران در آخرین جلسه هم ‌اندیشی خود روی ۱۵ درصد اصرار و اجماع داشته اند.

با این حال آخرین نرخ فوب میلگرد آجدار صادراتی CIS بنا بر گزارش متال بولتن ۴۶۰ دلار به ازای هر تن بوده که با این حساب خواهیم داشت :

( ۴۶۰ × ۹۸۱۸۶ ÷ ۱۰۰۰ ) = ۴۵،۱۶۵

آخرین نرخ معاملاتی سبد مخلوط ذوب آهن اصفهان : حدود ۴۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو بوده است.

چند نکته و نتیجه گیری :

۱) اول این که با یک مقایسه سرانگشتی، کاملا مشهود است که بر اساس معیارها و متغیرهای واقعی و استاندارد در حال حاضر نرخ های داخلی محصولات فولادی در بازار داخلی بالاتر از نرخ های منطقه CIS دیده می شود و در این میان اختلاف قیمت ورق سیاه بسیار فاحش و قابل توجه است . ( حدود ۱۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو اختلاف )

حتما بخوانید :  افزایش قیمت ورق گرم اتحادیه اروپا

۲) مسئله دوم این که به اذعان خود فولادسازان و بنا بر آن چه که تا کنون بر همگان مشخص شده است، نرخ های صادراتی محصولات فولادی ایران، به مراتب پایین تر از نرخ های منطقه  CIS دیده شده که دلیل اصلی آن تحریم های تجاری آمریکاست.

آخرین اظهار نظر خود فولادی ها بر این بوده که نرخ های داخلی بر اساس ۹۰ درصد نرخ های جهانی از نظر آن ها معقول و عادلانه دیده شده و ظاهرا این مورد را توافق کرده اند.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین / ۵٫ تعداد رای:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button