4.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بازار فولاد به صنعت خودرو گره خورده است

خبر برکناری مدیر عامل ایران خودرو در هفته گذشته شوک کوچکی به بازار خودرو وارد کرد ، اما تیر خلاص زمانی زده شد که مدیرعامل سابق این شرکت به خاطر افزایش غیر قانونی قیمت ها بازداشت شد و از آن سو مدیر عامل سایپا ممنوع الخروج شد. این روزها جاده مخصوص تهران – کرج زیر ذره بین نهاد های قضایی و بازرسی است و دیگر مثل سابق دیوار و حاشیه امن دولت مردان و حمایت دولت را ندارد. دو کارخانه بزرگ خودرو سازی کشور این روز ها درگیر پرونده های قضایی و حقوقی هستند که به نظر می رسد با پرونده های سلاطین چندین و چند ساله برخی از رانت خواران رو به رو باشیم.
نکته قابل تامل و مهم آن است که دولت علاقه ای به افزایش قیمت خودرو ندارد. حال اگر دقیق تر به موضوع وارد شویم یکی از بازار های دیگری که تحت تاثیر صنعت خودرو قرار می گیرد و در میزان معاملات و قیمت های آن تاثیر گذار است ، بازار فولاد می باشد. بازار فولاد از جمله بازار های مهم این صنعت است که میزان قابل توجهی از مواد اولیه آن را تامین می کند. هنگامی که نا به سامانی و آشوب در این صنعت به چشم بیاید اثرات مخربی بر روی بازار فولاد می گذارد.

عدم افزایش قیمت خودرو معنای مستتری در خود دارد بدین صورت که دولت علاقه ای به افزایش قیمت در بازار فولاد ندارد. برای مدیران صنعت فولاد این پیام گویاست که در صورت عدم علاقمندی به تحت پیگرد قرار گرفتن به جرم افزایش قیمت با توجه به آگاهی و اطلاع از همبستگی و پیوستگی بازار فولاد و خودرو از افزایش قیمت خودداری کنید ، و البته جهش قیمت تا سال 1400 آن چنان نخواهد بود. این اتفاق بدین معناست که کنترل این بازار از قبل بیشتر می شود.

اخبار رکود مسکن و آهن
رکود مسکن در راه است

از سال گذشته بود که بازار مسکن در پی افزایش قیمت ها و تورم به رونق افتاد و میزان خرید و فروش های آن افزایش یافت. تحلیل گران و مفسران اقتصادی در مورد بازار مسکن این نظر را دارند که در حال اتمام دوران رونق مسکن هستیم و به زودی رکود این بازار را برای چند سال شاهد خواهیم بود. از ظواهر امر این گونه برداشت می شود که بازار مسکن پتانسیلی بیش از این میزان ندارد و به زودی معدل رشد ماهیانه این صنف منفی خواهد شد. از دو ماه گذشته جرقه هایی نمایان شد که نشان از حداکثر رشد قیمت مسکن در اردیبهشت و خرداد ماه 98 بود که البته آرام آرام این رونق در حال افول است. در تیر ماه 98 بعضی از مناطق مهم تهران شاهد منفی شدن قیمت ها بودند که البته میزان آن ناچیز بود.

از نظر اقتصادی چرخه های رونق و رکود مسکن در بازه زمانی 2 تا 3 سال ادامه پیدا می کنند اما شدت رونق و رکود به معیارهایی بستگی دارد. دوران رونق بازار مسکن این بار در حدود سیزده ماه ادامه یافت و کوتاهی این زمان به خاطر شرایط خاص اقتصادی کشور بود و البته خبر از رکود عمیق نیز می دهد. به خاطر کاهش قدرت خرید مردم ، کاهش ارزش پول کشور ، کوچک تر شدن سفره ها ، افزایش سه برابری قیمت ارز ، افزایش نقدینگی در کشور ، کمبود بودجه بخش های عمرانی که دولت در پی جبران آن از طریق استقراض است و… همه باعث شده که دوران رکود زودتر از پیش بینی های گفته شده ، رخ بدهد. رکود بازار مسکن حکایتی را برای فعالان و اهالی بازار آهن آلات روایت می کند و آن به این معناست که با آغاز رکود مسکن ، رکود و سکون نیز بازار آهن را فرا می گیرد و میزان خرید و فروش کاهش چشمگیری خواهد داشت.

4.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0