0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

هفته ای طاقت فرسا برای بازار فولاد کشور رقم خورد

رشد قیمت محصولات فولادی و در صدر آن ها رشد چشمگیر قیمت میلگرد در بازار داخلی سبب شد تا بازار شاهد یک هفته ملتهب دیگر باشد. این رشد نرخ در بسیاری از معاملات هفته جاری مشاهده گردید. اگرچه بازار طی این هفته نوسانات زیادی را تجربه کرد با این حال مشاهده کردیم که بورس کالا نیز مدیریت درستی بر روند جاری بازار نداشته و معاملات صورت گرفته در بورس کالا سبب التهاب بیشتر بازار داخلی گردید.

به طور کلی می توان افزایش نرخ محصولات فولادی در بورس کالا را عامل مهمی در جهت روند صعودی بورس کالا دانست. این رشد قیمت در هفته جاری نه تنها در بورس محصولات فولادی بلکه در بازار پلیمرها نیز مشاهده شد.

می توان گفت در روزهای جاری رشد قیمت میلگرد و رسیدن نرخ به کانال 3000 تومان در کنار رشد شدید نرخ سکه و دلار در بازار آزاد شرایط بحرانی را پیش روی بازار قرار داد. هرچند به نظر می رسید رشد شدید نرخ محصولات پس از پایان ماه مبارک رمضان خودنمایی کند با این حال شاهد وقوع این روند در روزهای جاری در بازار فولاد بودیم.

بنابراین هنوز هم پتانسیل رشد قیمت ها در بازار وجود داشته و باید خود را برای روزهای سخت تر آماده کنیم. در هفته جاری رشد نرخ ابتدا از بازار سکه آغاز گردید و سپس به بازار فولاد و قیمت میلگرد رسید به طوری که در روزهای میانی هفته تیتر بسیاری از خبرگزاری ها با عنوان سکه شدن بازار میلگرد مشاهده گردید.

قیمت میلگرد

افزایش پتانسیل رشد قیمت ها از هفته آتی ؟

با مشاهد روند حاکم بر بازار آتی می توان پیش بینی کرد که رشد قیمت سکه در روزهای آینده تا حدودی کاهش یافته و با شیب آهسته تری دنبال می شود در حالی که  این روند در بازار میلگرد و سایر مقاطع همچنان ادامه خواهد داشت.

اخبار منتشر شده از پیگیری مجلس برای کنترل نرخ سکه در روزهای آتی حکایت دارد که باید دید این روند طی هفته آتی و پس از پایان ماه مبارک رمضان به چه صورت پیش خواهد رفت.

آنچه واضح است این است که پتانسیل رشد قیمت ها در هفته آتی همچنان وجود خواهد داشت و تا زمانی که چاره ای برای این مشکل اندیشیده نشود و نتوان از تقاضای کاذب خریداران جلوگیری کرد شاهد افزایش های هیجانی برای قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی خواهیم بود. هرچند تا زمانی که نرخ دلار به روند افزایشی خود ادامه دهد نرخ محصولات فولادی نیز در مسیر صعودی پیش خواهد رفت.

مروری بر روند قیمت گذاری بورس کالا در هفته جاری

در زمینه شمش فولادی و عرضه های هفته جاری در بورس کالا و تاثیر آن بر قیمت میلگرد بازار داخلی در روزهای گذشته مطالب فراوانی منتشر گردید تنها نکته ای که باقی می ماند این است که حسب تجربه و رصد بازار طی چند ماه گذشته؛ نرخ واقعی و نقدی شمش قوس بدون هزینه نهفته فروش عرفی یا اعتباری؛ معمولا از معاملات شفاف شمش فولاد کاوه جنوب کیش قابل استخراج است؛

البته حدود 70 الی 100 تومان می بایست بیشتر در نظر گرفت؛ چرا که کرایه حمل شمش این تولیدکننده به مبادی نورد داخلی؛ نسبت به سایر مبادی تولید شمش کمی بیشتر تمام خواهد شد.

نرخ واقعی شمش قوس بازار داخلی =

نرخ معامله شده شمش کاوه جنوب کیش در بورس کالا + 70 ~ 100 تومان اختلاف کرایه حمل

در حوزه ورق فولادی و عرضه های موجود در بورس کالا نیز در روزهای اخیر مطالب فراوانی در سایت مرکزآهن منتشر گردید. تنها نکته این که باقی مانده است خبر منتشر شده در روز چهارشنبه هفته جاری می باشد:

قیمت ورق سیاه

ورود ورق های روسی و قزاق به ایران فعلا مقدور نیست

به گزارش پیک فلز حدود 15 روز است که شایعاتی مبنی بر توقف معاملاتی صادرکنندگان ورق  روسی و قزاقی به ایران شنیده شد و در این زمینه شروع به کنکاش و جستجو از منابع مطلع کردیم که در نهایت توانستیم از چند تریدر فعال خارجی  در این زمینه صحت این موضوع را مطلع شویم.

واقعیت این است که مشکلات عدیده ای بر سر راه ورود ورق به خصوص ورق 2 رول در این منطقه برای فعالان ایرانی ایجاد شده که شاید از منظر روابط سیاسی تعجب برانگیز باشد ( کشور دوست و برادر روسیه ) و محتملا در ماه های پیش رو می بایست شاهد توسعه فعالیت های وارداتی  از سمت بنادر جنوبی یعنی محصولات چینی ، کره ای  و هندی باشیم

خبر دیگری که در روز پایانی هفته جاری منتشر گردید به شرح زیر است:

تصویب حذف بارنامه کاغذی تا سه ماه آینده

 این خبری است که معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد و گفت :

بارنامه کاغذی با تلاش در جهت واضح تر شدن میزان کمیسیون دریافتی شرکت ‌های حمل و نقل از رانندگان، تا ماه های آتی حذف خواهد شد و جای خود را به بارنامه‌ های الکترونیکی می‌دهد.

به نظر می رسد با ورود بارنامه الکترونیک به صحنه معاملات فولاد در بازار آزاد ، فروش های غیر فاکتوری با مشکلاتی همراه گردد پس دوستانی که هنوز شرکت بازرگانی ثبت نکرده اند کمی عجله کنند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0