4/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روند متفاوت بازار فولاد طی هفته جاری

روز یک شنبه شنیده ها از بازار میلگرد آجدار کاملا متفاوت و ناهمگرا بود. علت اصلی این رخداد هم همان طوری که عنوان شد؛ توجه به شرایط تقاضای حوزه فعالیت فولادسازان، هر یک به صورت مجزا و با توجه به استراتژی فروش و میزان تقاضای محلی آن ها دیده می شود. علی رغم این که روز یک شنبه تلاش ‌ها برای تحقق یک توافق زیر پوستی گروه مؤتلفه در خصوص افزایش حدودا ۲۰ تا ۵۰ تومانی دیده شد؛ اما رصدهای صورت گرفته از بازار میلگرد، حکایت از اولویت راهبرد اهداف حوزه ای یا ناحیه ای فولادسازان در این روزهای پایانی سال بر توافقات صنفی دارد. علت این موضوع هم به احتمال زیاد به ضعف تقاضای فعلی موجود در بازار و تلاش برای جمع ‌آوری نقدینگی در این اندک روزهای باقی مانده سال مربوط می شود. کما این که علی رغم اعلام افزایش قیمت ها از برخی بنکداران و مبادی؛ شاهد پیشنهادات زیر پوستی و زیر فروشی های نسبتا جذاب در بازار هستیم.

بزرگواران گرامی همان طوری که مستحضر هستید، بازار آهن آلات از هفته جاری به بعد؛ و همزمان با نزدیک تر شدن به ممنوعیت تردد کامیون ها به دلیل شروع تعطیلات سال نو و همچنین حساب گردانی پایان سال برخی از شرکت ها اندک اندک به سمت تعطیلی های نصفه و نیمه سوق پیدا خواهد کرد و در واقع بازار از روال عادی خود آرام آرام خارج خواهد شد و لذا در روزهای انگشت شمار پیش رو، تا قبل از شروع تعطیلات رسمی؛ از این نوع آشفتگی ها در بازار به مراتب بیشتر خواهیم دید و در واقع، ضمن تعطیلی بورس کالا، عرضه محصولات عمدتا مربوط می شود به فعالیت واحدهای خصوصی و درون استانی یا حومه های حاشیه خود به دلیل محدودیت های تردد و لذا من بعد، شنیده ها و اعلامی ها نمی تواند مصداق کل بازار آهن آلات داخلی کشور باشد.

البته هنوز سیگنال قابل توجهی در خصوص تعطیلی ها دریافت نکرده ایم ولی به زودی این پروسه آغاز خواهد شد و تا انتهای تعطیلات نوروزی و بازگشت فعالان بازار، ( احتمالا هفدهم به بعد فروردین سال ۹۸) ادامه پیدا خواهد کرد .

تحلیل بازار آهن

به طور کلی شنیده ‌ها در خصوص برخی از میلگردهای پیشنهادی از برخی مبادی؛ کاملا متفاوت و متغیر است. روند کاهشی؛ تقاضای ضعیف؛ خرید های هیجانی و مازاد بر نیاز هفته های گذشته؛ پیشخور شدن تقاضای اسفند و فروردین در روزهای گذشته؛ در این روزهای پایانی موجب شده تا برخی از صاحبان حواله های خریداری شده از بورس کالا؛ با توجه به حاشیه سود بالایی که برایشان به وجود آمده است؛ ( به دلیل خرید در قیمت های پایین از بورس کالا در هفته های گذشته) و بالاخره تعطیلات پیش رو و ممنوعیت حدودا ۲۰ روزه تردد تریلی ها و زمان اندک برای معاملات در سال جاری؛ موجب شده تا مقاومت کمتری در حفظ نرخ کف از خود نشان داده و گاها پیشنهادات جذابی هم از آن ها شنیده می شود که به نوعی در کاهش قیمت ها و کف شکنی ها تاثیر مستقیم دارند.

افزایش های ۲۰ تومانی در برخی مبادی طی هفته جاری در جهت تحریک تقاضا و هم چنین تحریک معاملات بورس، شاید به عنوان آخرین تیر در ترکش نورد کاران، در واپسین روزهای کاری سال ۹۷ می باشد اما حقیقت ماجرا ضعف جدی و بی سابقه تقاضا در اسفند ماه جاری است که بعدا به تفصیل در مورد آن گفتگو خواهیم کرد. اخبار حکایت از آن دارد که عرضه هفته جاری ذوب آهن بنا به شرایط نامساعد فعلی بازار مقاطع و توصیه بعضی از فعالان بازار انجام نشد. در سال جدید هم از تاریخ ۱۵ الی ۳۰ فروردین و در حالی که بازار فولاد هنوز حال و هوای تعطیلات دارد، شاهد آزاد سازی حدود ۸۰ هزار تن تیرآهن ذوبی هستیم. بلافاصله در اواسط اردیبهشت ماه هم وارد ماه مبارک رمضان و کاهش جدی تقاضا خواهیم شد در مقابل شواهد حاکی از افزایش شیب تورم، افزایش بحث حقوق و دستمزد و حامل های انرژی و….. در سال ۹۸ خواهیم بود. این که برآیند کلی این عوامل چه خواهد شد، قضاوت در مورد آن قدری زود است و نیاز به زمان بیشتری دارد.

۴
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری