0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اخبار ضد و نقیض بازار فولاد ادامه دارد

در هفته جاری کاهش نرخ میانگین  قراضه به زیر ۲ هزار تومان و کاهش رسمی نرخ عرضه بورس (عرضه شنبه فولاد کویر) به پایه ۳ هزار تومان نوید بخش روزهای سختی برای بازار مقاطع است. در این میان موضع ذوب آهن به عنوان بزرگترین عرضه کننده تیرآهن و میلگرد داخلی هنوز مشخص نیست. اخبار ضد و نقیضی در مورد قیمت پایه و حجم سبدها در عرضه های جدید شنیده می شود که هیچ کدام رسمیت ندارد. احتمالا در هفته آینده تکلیف عرضه های میلگرد ذوبی هم مشخص خواهد شد و کف قیمت محصولات ذوبی و نوردی مشخص خواهد شد با این حال کاهش های رگباری در مبادی ادامه دارد. در شرایط کنونی حرکت فولاد ابهر همه را غافلگیرکرد. این که این حرکت براساس واقعیات بازار فولاد است یا مسائل دیگری پشت پرده است جواب آن به هفته آتی موکول می شود. در شرایط فعلی که تقاضای موثری در بازار نیست تعیین کف بازار کاری است مشکل. در روزهای اخیر بنا به دلایلی که پر از تناقض است به نظر می رسد وضعیت فعلی بازار مقاطع غیر طبیعی و ناپایدار است و هر لحظه احتمال چرخش اوضاع وجود دارد.

اهم دلایل پیچیدگی وضعیت موجود در بازار فولاد

اهم این دلایل عبارتند از

1 – به پایان رسیدن آذر و ورود به دی ماه و سال نو میلادی؛ تجربه نشان داده هر سال در دی ماه اوضاع به نفع فولادی ها تغییر می کند.

2- سطوح قیمت فعلی به سطوح ابتدای سال نزدیک شده است در عین حالی که امسال شاهد تورم ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی در بسیاری از بازارهای مالی و کالایی بوده ایم.

به عبارتی دوستانی که طبق یک اصل سنتی بازار موجودی خود را حفظ کرده اند به شدت متضرر شده و منتظر تغییر اوضاع هستند. به عبارت بهتر بسیاری از کالاهای گران خرید هنوز روی دست مردم مانده است. این دسته تا بازگشت قیمت ها صبر خواهند کرد. شاید سطوح جدید قیمت ها هیچ گاه به سطوح قبلی باز نگردد. پس این عده با نگه داشتن محموله های خود و خواب سرمایه متضرر خواهند شد. حجم این زیان بیش از حد تصور است به نحوی که بسیاری از محموله ها هنوز تحویل مشتری نشده است.

قیمت تیرآهن

3 – بسیاری از افراد و انباردارانی که در نقطه مقابل هستند و موجودی خود را صفر و یا حتی منفی کرده اند منتظر به کف رسیدن قیمت ها هستند تا خرید خود را آغاز کنند. هر خبر سیاسی و یا اقتصادی موجب ایجاد هیجان و بر هم خوردن محاسبات آنها خواهد شد. احتمالا در شیب افزایشی بسیاری از آن ها از غافله جا خواهند ماند.

4 – ادامه صادرات شمش ذوب آهن ، فولاد خوزستان و نیشابور؛ طبق گزارشات میدانی دریافت شده در عین حالی که صادرات مقاطع همین شرکت ها به شدت کاهش یافته است. پس دلیلی وجود ندارد که این شرکت ها قیمت های پایین فعلی  و سطح پایین بازار را به رسمیت بشناسند.

5 – عدم عرضه جدید ذوب آهن به عنوان بزرگ ترین تولید کننده مقاطع در دو هفته جدید. همین نکته در مورد بازار مقاطع هم صدق می کند. آیا ذوب آهن با قیمت های فعلی و با همان روال سبدهای کوچک ۲۲۰ تنی حاضر به عرضه خواهد بود؟ قطعا ادامه این روند بازار را به سطوح پایین تر خواهد برد پس هر نوع تغییر در تناژ سبدها و زمان تحویل محموله ها شرایط فعلی را تغییر خواهد داد.

6 – و مهم ترین نکته؛ اینکه طبق قانون؛ در صورت عدم استقبال خریداران از محموله های بورس؛ عرضه کننده موظف است در عرضه بعدی ده درصد از قیمت پایه را کم کند.

آیا در صورت تداوم روند فعلی و کاهش های مکرر قیمت پایه؛ مشکلات فعلی بازار فولاد و بحث کمبود تقاضا و قطع صادرات مرتفع خواهد شد؟ به نظر می رسد ادامه روند فعلی مشکلات زیادی برای فولاد سازان دولتی و خصوصی در پی خواهد داشت. فراموش نکنید که این شرکت ها برای بقای خود نیازمند فروش کافی محصولات خود هستند. قطعا دفاتر فروش این شرکت ها هم مشغول رایزنی در مورد چگونگی عرضه محصولات خود در هفته جاری هستند. این شرایط به نفع آنها نیست.

این تناقضات ارزیابی بازار مقاطع را به شدت پیچیده می کند. پس برای رصد بهتر بازار باید منتظر عرضه های جدید ذوب آهن به عنوان لیدر اصلی بازار مقاطع  و قیمت و تناژ این عرضه ها بمانیم

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری