0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

خبر آمد اتفاقات مهمی در راه است !

از طریق نامه اعتراضی و صادره انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور که در روز چهارشنبه منتشر شد متوجه شدیم که ظاهرا؛ وزارت محترم صمت دستورالعملی را تحت عنوان ” دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی” تدوین نموده و درصدد تصویب و ابلاغ فوری آن به کلیه اعضای زنجیره فولاد کشور می باشد تا به زودی بازار فولاد موفق به کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد گردد. از آن جایی که این موضوع مورد اعتراض شدید انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور واقع شده است؛ بدون شک با منافع آن ها در تضاد است و از این رو دور نیست اگر احتمال دهیم که شاید همسو با منافع مصرف‌ کننده نهایی باشد؛ البته شاید هم این گونه نباشد چرا که این گمانه تنها بررسی یک احتمال از روش مهندسی معکوس است…

ولی در کل و ظاهرا؛ این طور که از محتوای نامه اعتراضی انجمن تولیدکنندگان کشور بر می آید؛ اذعان شده که دستورالعمل دارای اشکالات جدی بوده و می بایست با مشورت اعضای این انجمن اصلاحاتی در آن صورت گیرد؛ احتمالا می بایست حاوی دستورالعمل های مهمی بوده باشد.

دستورالعمل کارگروه تنظیم بازار فولاد

اخیرا کارگروه تنظیم بازار فولاد با محوریت چند سازمان ( بورس کالا ، شرکت ملی فولاد ایران ، سازمان حمایت و سازمان تعزیرات ) به همراه معاونت وزارت صمت ایجاد شده و در حال تصویب مصوباتی برای رفع اختلال و تامین نیاز بازار و توزیع بهینه محصولات فولادی هستند اما به نظر می رسد انجمن تولید کنندگان فولاد ، اقدام اخیر کار گروه فوق را همراه با نواقصی دانسته و خواستار بررسی کارشناسی بیشتر شده است به جهت آن که فعالان فولادی نیز تمایل دارند از چگونگی دستورالعمل آگاه شوند بر آن شدیم که بخشی از پیش نویس مصوبه را جهت استحضار عموم منتشر کنیم. شایان ذکر است دستورالعمل فوق پس از تصویب نهایی ، یقینا از سوی رسانه ها منتشر خواهد شد.

قیمت تیرآهن

 بخشی از دستورالعمل کارگروه تنظیم بازار فولاد ایران :

الف – شرکت های تاثیر گذار عبارتند از تولید کنندگانی که بیشترین سهم از تولیدات داخلی محصولات بالادستی فولادی را به خود اختصاص می دهند مانند تیرآهن ، تختال ( اسلب ) و ورق.

ب – در خصوص عرضه محصول : حجم حداقلی و قیمت پایه  عرضه توسط شرکت ملی فولاد ایران به عرضه کننده و بورس اعلام می شود.

ج –بر اساس مصوبه قبلی ، قیمت محصولات از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد از همان فرمول قبلی ( متوسط قیمت فوب 15 روز گذشته در نرخ ارز مورد نظر دولت با احتساب حداکثر  تلرانس 5% ) محاسبه  می شود.

د – چنانچه میزان عرضه به شکلی باشد که قیمت های کشف شده در بورس کالا ( اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد) نسبت به قیمت های جهانی با انحرافی نامتعارف مواجه گردد بورس کالا موظف است برای اتخاذ تصمیم مناسب گزارش خود را برای کارگروه تنظیم بازار بفرستد.

ه – صادرات محصولات فولادی بدون ارائه گواهی و مجوزهای مطروحه در کار گروه که به نظر تولید کنندگان رسیده ممنوع می باشد.

و – عرضه محصولات فولادی می بایست به صورت مستمر و هفتگی و بر اساس فرمول شورای رقابت انجام گیرد.

ز – قیمت های فروش پایانی کشف شده محصولات فولادی در بورس کالا (اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد) به گونه ای مدیریت شود تا از قیمت های جهانی بالاتر قرار نگیرد و قیمت های پایه عرضه شده می بایستی متناسب با قیمت ها در بازارهای هدف صادراتی همان محصولات تعیین گردد.

ح – عدم رعایت کف عرضه تعیین شده به دلایل فنی و فرس ماژور می بایست با تایید دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار صورت گیرد در صورت تخلف از مورد فوق ، موضوع برای توقف صادرات شرکت فولادی مربوطه به گمرک ابلاغ می شود.

ط – هرگونه خرید ، فروش ، واگذاری و جایگزینی محصولات فولادی خریداری شده از بورس کالا در بازار و سایت های اینترنتی و فضای مجازی و همچنین حمل مواد اولیه خریداری شده به محلی غیر از نشانی کارخانه مندرج در پروانه بهره برداری متقاضی ممنوع می باشد.

ی – خرید و فروش محصولات فولادی توسط کارگزاران بورس کالا ممنوع بوده و در صورت مشاهده یا مستندات برخورد قاطع خواهد شد.

محتملا در نوشته های بعدی ، زوایای بیشتری از دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و واکنش بازار به اجرای چنین مصوبه ای اطلاع رسانی خواهد شد. باید دید در هفته جاری مصوبات جدید چه تاثیری بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری