0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد به تعادل خواهد رسید؟

روز گذشته هم بازار فولاد چشم انتظار عرضه های احتمالی روز دوشنبه بود. تا این لحظه هنوز هم این عرضه ها قطعی نشده و منتظر خبر هستیم. به علت نوسانات نرخ دلار در برخی مبادی هم که حجم آدرس بیشتر بوده شاهد کاهش تخفیف ها هستیم. در صورت فروش محصولات فولادی برای روز دوشنبه بازار به صورت اتوماتیک وار به تعادل قیمت میلگرد و سایر محصولات خواهد رسید. اما در غیر این صورت حرکت های هیجانی به خصوص در مبادی شمش بعید به نظر نمی رسد.

شنیده ها در اکثر سایزها ثابت به استثای سایز ۱۶ که افزایش حدود شاخه ای ۸ تا ۱۰ هزار تومانی نسبت به اعلام نرخ حداقلی روز شنبه دارد. در حوزه قیمت قوطی و پروفیل هم بنا بر رصدهایی که تا این لحظه صورت گرفته؛ تغییرات خاصی به جز کاهش جزئی در برخی از مبادی ؛ مورد دیگری مشاهده نشد.

برخی مبادی حوزه میلگرد آجدار در تلاش هستند تا شاید بتوانند در این حوزه  هم هیجانی درست کنند؛ غافل از این که تعدد عرضه کنندگان زیاد است و تقاضا هر روز  ضعیف و ضعیف تر از قبل. در این میان عرضه های متنوع میلگرد آجدار تولیدی با کیفیت و مواد اولیه شمش قوس در محدوده قیمتی زیر ۴۲۰۰ هم بماند که متحیر مانده ایم که چطور میلگرد ۴۵۰۰ یا بالاتر می تواند با این گروه رقابت کند ؟!

فرض کنید که کرایه حمل این گروه ارزان فروشان هم دو یا ۲.۵ برابر مسیر نزدیک باشد … !

تا چند سال گذشته وضعیتی حاکم بود که میلگرد آجدار ته جدولی ها با توجه به رده بندی قیمتی؛ به طور معمول از کیفیت نسبتا پایین تری هم برخوردار بودند؛ ولی اکنون ماه هاست که به نظر می رسد این قاعده با ورود رقبای تازه نفس و قدرتمند در بازار داخلی کنونی کاملا به هم خورده و این موضوع دیگر مصداق ندارد.

قیمت میلگرد

بررسی تاثیر تحریم های 13 آبان بر بازار کشور

در مورد تحریم های 13 آبان سوالات زیادی پرسیده می شود.

خروج ترامپ از برجام باعث عقب نشینی بسیاری از شرکت های اروپایی شد. همچنین پروسه کاهش خرید نفت ایران از چند ماه قبل کلید خورده است. امضای fatf, اتصال یکی از بانک های ایرانی به سوییفت و تضمین خرید نفت ایران از جانب اروپا اثر تحریم های ترامپ را تا حد زیادی خنثی می کند، اما در چند ماه گذشته بازی روانی سنگینی علیه ایران راه افتاد که باعث رشد قیمت دلار, سکه و احتکار کالا از طرف عده ای سودجو شد.

به گفته بسیاری از کارشناسان تحریم های ترامپ تاثیر ناچیزی بر اقتصاد ایران دارد، شاید جلوی جذب سرمایه گذاری خارجی را بگیرد، اما نمی تواند کشور ما را به سمت فلج شدن پیش ببرد زیرا وضعیت سیاسی و روابط دیپلماتیک ما خیلی بهتر از سال 92 است، پس نگران بازار سهام نباشید.

شرکت های صادراتی ما هم محصولاتشان را به راحتی به فروش می رسانند (شاید 5 تا 10% کاهش حجم فروش داشته باشند). دنیا به مواد معدنی و نفت ما نیاز دارد. کافی است به موجودی های انبار فلزات اساسی فولاد و کیفیت نفت سنگین ایران در بازارهای جهانی توجه کنید.

به گفته برخی منابع خبری موج افزایشی سکه و دلار به زودی با سقوط شدید آن ها پایان می یابد، دولت به صورت کامل از بحران سیاسی رد شده و به سمت حل بحران های اقتصادی پیش می رود.

آشفته بازار ماه های قبل در بخش واقعی اقتصاد به دلیل احتکار و طبع سوداگری بود. همچنین دلاریزه شدن فضای عمومی نوعی اره کردن شاخه ای بود که روی آن نشسته ایم! خودکرده را تدبیر نیست; وگرنه تحریم های ترامپ اثر بسیار ناچیزی بر ما دارد و فقط عده ای در زمین ترامپ بازی کردند.

در مجموع 13 آبان تهدیدی واقعی برای شرکت های بورسی و اقتصاد ایران نیست. یادتان باشد بزرگ ترین رشد اخیر بورس ما در اوج تحریم ها اتفاق افتاد, ناامیدی, یاس و بزرگنمایی این تحریم ها بیشتر از ابعاد واقعی آن به ما لطمه می زند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری