مرکزآهن

دفتر فروش     35155-031

031-33332323

روند بازار فولاد پس از عرضه روز گذشته فولاد مبارکه

بورس فولاد مبارکه

نکته قابل تأمل در خصوص عرضه روز گذشته فولاد مبارکه در بورس کالا:

در روز گذشته شاهد عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا بودیم. همان طور که مطلعید قیمت ورق پیشنهادی در بورس کالا خصوصا از سوی فولاد مبارکه می تواند تاثیر زیادی بر قیمت های تعیین شده در بازار روزهای آتی داشته باشد. آنچه از عرضه روز گذشته فولاد مبارکه در بورس کالا مشاهده گردید این است که حجم فروش محصولات ورق سیاه ، ورق روغنی ، ورق گالوانیزه رنگی و ورق قلع اندود در مقایسه با دفعات قبلی بسیار بالا رفته است.

همچنین به گزارش منابع خبری در خصوص قیمت ورق گرم و قیمت های پایه فعلی اعلام شده توسط بورس نماد HC با شرایطی متفاوت تر از گذشته و با یک فرمول نامشخصی عرضه گردیده است. مشخص نیست شرکت فولاد مبارکه چه سیاستی را دنبال می کند. در تاریخ ۴/۵ فروش محصولات به صورت نقدی و با شرایط خرید سخت در نظر گرفته شد ولی در روز گذشته قیمت ‌ها با شرایط اعتبار اسنادی مدت دار در نظر گرفته شد.

از طرفی مشتری می بایستی ۱۰ درصد اولیه را بپردازد و پس از تایید خرید اعتبار خود را باز خواهد نمود. رکورد مقدار عرضه نماد B ورق گرم و ورق روغنی شکسته شد همچنین به نظر می رسد برای اولین بار ورق روغنی به میزان ۱۵هزار تن عرضه گردیده است. ورق گرم B نیز تا ۶۰ هزار تن عرضه شده است.

همان طور که مطلعید قطعا فروش به صورت مدت دار تقاضا را بالا خواهد برد و رقابت برای کلیه محصولات قابل پیش بینی می باشد.

حتما بخوانید :  سرنوشت بازار جهانی به دنبال منتفی شدن جنگ تجاری چین و آمریکا

میزان عرضه ورق بورس کالا

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در روز گذشته ۶۰۰۶۰ تن ورق گرم B با قیمت ورق پایه ۲۴,۳۱۵ ریال (۴ درصد بالاتر از پایه قبلی) به ازای هر کیلو در بورس کالا عرضه کرد، که در نهایت با توجه به فزونی تقاضا بر عرضه و شکل گیری رقابت این محصول با میانگین قیمت ۲۹,۶۷۶ ریال به ازای هر کیلو (۲۲٫۰۵ درصد بالاتر از قیمت پایه) معامله گردید.

همچنین این شرکت ۴۰۲۶۰ تن ورق گرم C با قیمت پایه ۲۵,۸۵۴ ریال ( ۱۱٫۹۸درصد بالاتر از پایه قبلی) به ازای هر کیلو در بورس کالا عرضه کرد که پس از شکل گیری رقابت این محصول در سقف قیمت ۲۸,۴۳۹ ریال (۱۰درصد بالاتر از قیمت پایه) معامله گردید. ورق سرد B نیز به حجم ۱۵۰۰۰ تن با قیمت پایه ۲۹,۸۵۴ ریال عرضه شد که این محصول نیز با میانگین قیمت ورق ۳۱,۸۲۴ ریال (۶٫۶ درصد بالاتر از پایه) معامله گردید.

ورق گالوانیزه G و قلع اندود به ترتیب با حجم های ۱۵۰۰ و ۸۰۰ تن با قیمت پایه ۳۵,۷۰۸ و ۴۴,۹۷۸ ریال توسط فولاد مبارکه  عرضه شدند که این محصولات در سقف قیمت ۳۹,۲۷۸ و ۴۹,۴۷۵ ریال (۱۰ درصد بالاتر از پایه) معامله شدند.

قیمت ورق فولاد مبارکه

مروری بر قیمت های بازار داخلی پس از عرضه فولاد مبارکه

در حوزه قراضه آهن هم بنا بر گزارش روز گذشته نرخ باکس؛ ظاهرا این بازار همچنان بر مدار کاهشی در برخی از مبادی قرار دارد و چنان که دیده می شود؛ علی رغم اعلام کاهش قیمت حداقل ۵ مرکز خرید؛ متوسط کاهش قیمت این حوزه در روز گذشته حدود ۱۰- تومان محاسبه گردید.

حتما بخوانید :  افزایش تدریجی قیمت قوطی صادراتی کشورهای آسیایی

برآورد آخرین شاخص قیمت قوطی پروفیل به طور میانگین در این حوزه بر مبنای قیمت ورق با ضخامت ۲ میلی متر؛ و با توجه به رصد اعلام رسمی حداقل ۱۰ مرکز تولیدی؛ در تاریخ ۹۷/۰۴/۱۰ حدود ۳۶۹۰ تومان محاسبه گردید؛ در حالی که در روز گذشته در بازه قیمتی حدود ۳۶۰۰ تا ۳۶۵۰ تومان شنیده می شد که نسبت به تاریخ فوق یا ۹ روز پیش؛ به طور میانگین حدود ۶۰- تومان کاهش قیمت دیده می شود.

کوتاه از بازار مواد اولیه

تغییرات در نرخ قراضه فولادی نسبت به ۱۷ تیر ماه کیلویی ۱۵ تا ۳۰ تومان کاهش قیمت نشان داده است. آهن اسفنجی تقریبا با ثبات قیمت ( ۱۳۰۰ الی ۱۳۲۵ تومان به ازای هر کیلو ) همراه بوده است.

تغییرات نرخ شمش القایی نسبت به روز یکشنبه ۱۷ تیر تقریبا ثابت بوده و قیمت ها بین ۲۸۰۰ تا ۲۸۵۰ تومان شنیده شد که البته در چنین مواقعی گاها در برخی مبادی جنوبی ممکن است پیشنهاد شمش بدون فاکتور با کاهش ۲۰ تومانی هم وجود داشته باشد که قابل انکار نیست.

از وضعیت  نرخ شمش قوسی چندان اطلاعات موثقی  تا این لحظه دریافت نشد با این حال به طور کلی تقاضا در حوزه مواد اولیه ضعیف  گزارش شده است

تاریخ
نام آیتم
روند بازار فولاد پس از عرضه روز گذشته فولاد مبارکه
امتیار نویسنده
41star1star1star1stargray

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *