3.5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گمانه زنی ها در خصوص سمت و سوی آتی بازار در فضای بسیار غبارآلود حاکم بر بازار

مشکل بزرگ طرفین معامله محصولاتی همچون میلگرد خراسان و میلگرد ذوب آهن اصفهان ، بنا بر آن چه که از برخی فعالان بازار می ‌شنویم؛ موضوع لزوم ثبت کدپستی خریدار در سامانه جامع انبارهاست. شنیدیم که از برخی مبادی، علی رغم الزام کد پستی در هنگام خرید؛ معاملات با استفاده از کد پستی ثبت نشده در سامانه جامع انبارها شدنی است؛ اما ظاهرا این دو مبدا خراسان و اصفهان و از جمله باربری های تهران؛ لزوم کدپستی ثبت شده در سامانه جامع انبارها را سفت و سخت گرفته اند؛  برخی از فعالان بازار، یکی از دلایل اختلاف قیمت میلگرد خراسان با سایر مبادی را همین موضوع می دانند.

و اما مسئله دیگر شنیده ها در ارتباط با عرضه سبدهای بزرگ میلگرد آجدار برخی از فولادسازان بزرگ است؛ که به تدریج و با گذشت زمان، خبرهای جسته و گریخته‌ بیشتری می ‌شنویم مبنی بر این که به احتمال زیاد، پس از نشست نمایندگان برخی فولادسازان با وزیر محترم صمت؛ من بعد از عرضه سبدهای بزرگ همچون یک ماه گذشته خبری نباشد. به هر حال همان طوری که از وضعیت کنونی حال و هوای بازار بر می ‌آید، فعلا جو حاکم به شدت منفی و سنگین است. گذشته از این که تقاضای مصرفی این روزها در حداقل ممکن دیده می شود؛ تقاضای انباری هم به شدت عقب ‌نشینی نموده است، چرا که این روزها با این رویه کاهشی مستمر، خرید انباری به شدت زیان ده دیده می شود.

به هر حال به عنوان نتیجه گیری؛ از روز دوشنبه و سه شنبه شاهد تقابل دو جریان متضاد در بازار هستیم، یکی شنیده های جسته و گریخته ‌ای مبنی بر احتمال کنترل حجم عرضه ‌ها از سمت بورس کالا؛ و دیگری فضای سنگین رکودی حاکم بر روند فعلی بازار

تحلیل بازار آهن

گمان ما این است که، صرف نظر از مباحث جهانی و یا حتی خبرهای تحریمی؛ به تدریج با محدود شدن احتمالی عرضه های بورسی؛ علی‌ رغم فضای سنگین حاکم بر بازار، از یک جایی و از یک زمانی (نه چندان دور) به بعد، نرخ کف بازار مجددا شروع به صعود خواهد کرد و به زودی در صورت صحت شنیده‌ های محدودیت در سمت عرضه؛ ما شاهد یک اصلاح قیمتی در نرخ های کف بازار به سمت مرکز دامنه قیمت های فعلی ( ۴۲۵۰ الی ۴۶۵۰ با احتساب مالیات ارزش افزوده ) به رقم های حداقل بالای ۴۳۵۰ تومان خواهیم بود. اما این که این روند چه زمانی رخ خواهد داد، به نقطه تلاقی این دو جهت ‌گیری بستگی دارد.

نکته دیگر این که شاید از نگاه برخی ما به جریان سازی های مثبت برای فولادسازن متهم گردیم؛ اما شاید افرادی که طی این ماهها همراه ما بوده ‌اند بهتر بدانند که تلاش ما صرفا انعکاس واقعیت های عریان و پشت پرده بازار در حد بضاعت و توانایی است برای برخی شفاف سازی ها و البته زدوده شدن غبار از چشم‌ انداز آتی بازار؛ که البته این موضوع هم در اقتصاد تقریبا خواسته یا ناخواسته سیاسی کشور ما، فعلا بسیار سخت و مشکل است و همان طوری که طی این سال های اخیر متوجه شده‌ اید گاهی یک سیگنال سیاسی در کنش ها و چالش های سیاسی در جنگ اقتصادی؛ متغیرهای اثرگذار بازار را به هم می ریزاند.

بررسی عرضه میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار خارج از بورس کالا

به موازات ادامه کاهش قیمت ها، برخی از صاحبان عمده میلگرد ذوب آهن اصفهان که پیش ‌تر از بورس کالا خرید کرده ‌‌بودند در اقدامی تا حدودی هماهنگ، به نظر می رسد که یکی دو روزی است که دست از فروش این محصول خریداری شده از بورس کشیده ‌اند؛ در ادامه برخی ضعیف ترها اما به فروش محصول خریداری شده خود در بازار ادامه دادند؛ تا این که موجودی آن ها به نظر می رسد تهی گردیده است؛ در فاز بعدی اینهایی که تهی از بار شده‌ اند برای خرید مجدد هفته جاری مجددا وارد بورس کالا شدند؛ اما نکته جالب اینکه به هر دلیل عرضه های این کالا کنسل شد و حالا گروهی دست خالی مانده‌ اند و گروه دیگری در تعداد محدود ولی در قدرت قوی و کهنه ‌کار؛ با دست پر کنار بازار نشسته اند و حالا در ادامه ماجرا بازار تقاضا مانده است و محدود شدن کانال های عرضه این محصول در بازار … !

نکته قابل تامل این که در حال حاضر به قدری فضا سنگین و تقاضای واقعی مصرف ضعیف است که هدف این ها با توجه به تعدد مبادی عرضه در خصوص محصول سایر مبادی؛ فعلا فضا را آرام و تا حدی منفی نگه داشته است.

برای شفاف تر دیده شدن روند، فقط یک راه منطقی وجود دارد :

 ” صبر و نظاره ادامه روند عرضه های بورس کالا “

می بایست در ادامه روند بازار، در روزهای آتی حجم و زمان عرضه های فولادسازن بزرگ کشور در بورس کالا به دقت زیر نظر گرفته شده تا روند پیش رو واضح تر دیده شود.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

3.5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0