0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افت قابل توجه تقاضای بازار فولاد

هفته جاری در حالی آغازین روز هفته را شروع کردیم که شاهد یکی از روزهای آرام توام با حداقل خبرهای مخابره شده در حوزه فولاد و ثبات قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی بودیم؛  موضوع فولاد مدتی است که فعلا و همزمان با تغییر فصل و با به حداقل رسیدن تقاضای داخلی از دامنه دید و توجه ویژه فعالان بازار داخلی خارج شده و در حاشیه قرار گرفته است. عدم نگرانی بالقوه برای این بازار از حیث تامین نیاز تقاضای داخلی فولاد و مازاد تولید و افت قابل توجه تقاضای داخلی و عدم جذابیت این حوزه برای سرمایه گذاری علی رغم مواجه با تحریم ها از جمله دلایل دیگری است که موجب شده تا این روزها حوزه فولاد از دایره تمرکز فعالان و برخی از سفته بازان بازار داخلی خارج و موضوعاتی دیگری مثل بازار طلا و ارز مورد توجه آن ها باشد.

به نظر می رسد این هفته و با شروع رسمی تحریم ها با حجم زیادی از اخبار سیاسی و اقتصادی و تاییدیه و تکذیبیه آن مواجه باشیم. برای مثال شروع اولین روز کاری در ایران همزمان با تحریم های جدید است که امیدواریم با نوسانات خاصی در بازارهای مالی و کالایی ایران مواجه نباشیم

و خبر فولادی این که؛ احتمالا در هفته جاری پس از چند هفته تاخیر احتمالا با عرضه سنگین میلگرد ذوب آهن اصفهان و بقیه تولید کنندگان دولتی مواجه خواهیم بود و به علاوه شاهد آزاد سازی بخشی از محموله های فروخته شده در بورس کالا با تاریخ تحویل ۸/۳۰ مواجه خواهیم بود وکمبود برخی اقلام از جمله تیرآهن و میلگرد ذوبی مرتفع خواهد شد. امید آنکه با توکل بر خدا  ازروزهای سخت پیش رو روزهای خوبی بسازیم.

قیمت میلگرد

خبرهای رسیده از بازار دلار و طلا

دلار حاشیه و طلا روز چهارشنبه و بعد از تعطیلی روز سه ‌شنبه؛ هفته گذشته موازی با هم اوج گرفتند؛ به طوری که شنیدیم دلار حاشیه تا مرز ۱۵۲۰۰ و مظنه طلا تا ۱،۹۲۰،۰۰۰ تومان پیش رفتند؛ به طوری که التهاب آن به برخی از بازارهای کالایی از جمله حوزه فولاد سرایت کرد که نتیجه آن تزریق التهاب کاذب به طور متوسط حدودا کیلویی ۱۰۰ تومان در اواخر هفته در بازار داخلی میلگرد آجدار بود. روز پنجشنبه هفته گذشته اما این التهاب با تزریق آزاد دلار به بازار توسط برخی از صرافی ها از جمله صرافی ملی با نرخ فروش ۱۴۲۰۰ تومان به مردم فروکش نمود به طوری که مظنه طلا تا مرز ۱،۸۰۰،۰۰۰ تومان هم عقب نشست؛ به صورت قابل توجهی نرخ دلار حاشیه و پیرو آن طلا در بازار داخلی ریخت که نتیجه این عقب ‌نشینی، طبیعتا امروز بیشتر در بازارهای داخلی خود نمایی خواهد کرد.

در ساعات میانی روز گذشته نیز علی رغم شروع تحریم ها آرامش کامل بر بازار فولاد و سایر بازارها حاکم گردید. طبق شنیده ها یکی از دلایل ثبات در بازار ارز تزریق روزانه ارز توسط بانک مرکزی است که جای امیدواری دارد. بازار فولاد هم همچنان منتظر عرضه های جدید فولادی برای کشف قیمت جدید میلگرد و سایر محصولات است.

شواهد نشان می دهد حتی در صورت ادامه فشار جهت کاهش نرخ پایه در عرضه های جدید هم حجم رقابت اثر آن را خنثی خواهد کرد. این که دلیل اصرار بی مورد در جهت کاهش نرخ پایه چیست که حدود سه هفته عرضه های بورس را با مشکل مواجه کرده است جای بسی سوال است.

مطالب نسبتا مهمی که کانال تلگرامی کامودینی ( ایمیدرو ) منتشر نموده و ظاهرا اقداماتی در سمت کمیته کارشناسی تنظیم بازار فولاد به منظور تحریک بازار داخلی در دست اقدام است :

کمیته کارشناسی تنظیم بازار وزارت صمت پیشنهاداتی را به منظور بهبود بازار به کمیته اصلی ارایه داده است:

۱- به منظور تحریک تقاضا، مشتریان خارج از بهین یاب نیز امکان خرید از بورس کالا را داشته باشند.

۲- افزایش قیمت پایه بورس از ۴۲۰۰ به نیما (مشابه پتروشیمی ها … فراموش نکنیم که هیات دولت مصوب نموده تا قیمت گاز بر اساس نیما دریافت شود که لازمه اصلاح قیمت پایه بورس کالا به نیما است)

۳- خریداران آهن اسفنجی الزامی به عرضه شمش خود در بورس کالا نداشته … به علاوه سقف قیمت آهن اسفنجی در بورس ۵۰% فولاد تعیین می شود.

منوط به تصویب کمیته اصلی، این موارد لازم الاجرا می شود.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری