0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بررسی بازار مقاطع فولادی در روزهای اخیر

روز گذشته بازارهای مرتبط با حوزه های مختلف مقاطع طویل فولادی در اکثر مبادی کاهشی بودند؛ به طوری که در حوزه میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن بین 10- تا 70- تومان کاهش قیمت در مبادی مختلف به استثنای مقاومت چند مبدا گروه A دیده شد؛ هم چنین بنا بر رصدهای صورت گرفته حدود 30- تومان کاهش قیمت در شاخص متوسط قیمت تیرآهن و میلگرد آجدار در روز گذشته رصد گردید.

در حوزه شمش القایی هم دیروز گزارشی از نرخ باکس منتشر نشد؛ اما با توجه به فضای کاهشی حاکم بر بازار، آن چه که از گوشه و کنار این بازار شنیده شد، ظاهرا متاثر از حوزه نورد و در برخی از این مبادی این حوزه بی تاثیر نبوده است، هر چند که بنا بر رایزنی های صورت گرفته، خرید و فروش محسوسی هم در لایه های مختلف بازار مقاطع طویل فولادی گزارش نشده است که به طور حتم متاثر از افزایش برآیند انتظار جامعه برای کاهش بیشتر به دلیل بازارسازی های کاذب پیش می باشد.

به گفته برخی کانال های خبری برخی به دنبال مقصر در این بازار می گردند و گروهی نیز رسانه ها را عامل اصلی وضعیت رکود بازار  قلمداد می کنند ولی بیاییم کلاه خود را قاضی کنیم .

میلگرد آجدار

بازار برای فعالیت خود نیاز به منابع اطلاعاتی دارد و گزارشات و تحلیل ها از یک سو و منابع اطلاعات نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد از سوی دیگر می بایست از منابع قابل اعتماد ، ساری و جاری گردد اما در شرایط فعلی که هر کسی ساز خود را می زند و به منافع فردی و گروهی خود توجه می کند چگونه  اعتماد بازار می تواند جلب شود .

سرمایه گذاری در بازار آهن آلات راهی درست یا غلط ؟

منابع رسمی و غیر رسمی  با عملکرد خود دیوار اعتماد را خراب می کنند بورس کالا با معاملاتش ، انجمن تولید کنندگان با جلسات و نیز پیش داوری هایش در مورد معاملات ، اتحادیه ها با سکوت های معنادارشان ، رسانه ها با منابع در دسترس شان و… حال بگویید یک فعال بازار آهن چگونه می تواند توانمند شده و تصمیم درستی برای خود ، سرمایه و آینده اش اتخاذ کند .

پس به طور خلاصه باید گفت که همه ما مقصریم در ایجاد چنین وضعیتی ( البته تصمیمات دولتی در این گزارش درنظر گرفته نشده است ) . این بازار ، این صنعت و این حرفه یک متولی شجاع ، با برنامه و مدبر نیاز دارد و ضمن احترام به همه فعالان و بویژه مدیران ارشد این صنعت ، متاسفانه متولی مشخص و پاسخ گو دیده نمی شود و سازمان ها و تشکل های موازی با اعمال خود بازار را دچار سردرگمی کرده اند.

به هر حال بازار در مجموع از عناصری که در این گزارش به آن اشاره شده است تشکیل می‌گردد.

در این بین بورس کالا به عنوان نماد تجلی اقتصاد آزاد و روزآمد تشکیل شده و قرار بوده مبنای کشف قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات و تنظیم بازار باشد.

ولی متاسفانه خلع قانونی در این زمینه ( نشات گرفته از اجماع عرضه کنندگان بخش دولتی و عمومی اقتصاد در هیئت مدیره بورس کالا)  باعث انحراف از اهداف بورس کالا گردیده و وضعیت متلاطم موجود را بوجود آورده است.

تا این خلاء قانونی در بورس کالا برطرف نشود نمی‌توان آن را ملاکی برای کشف قیمت تیرآهن و میلگرد و تنظیم بازار قرار داد.مشاهده می کنیم که بورس کالا محلی برای تسویه تعهدات و دیون شرکت‌ها و یا پوشش برخی معاملات در قالب مچینگ‌ها شده است.عرضه‌ های اخیر در بورس کالا نشان داد قبل از ترامپ و عوارض تصمیم غیرمنطقی در خروج از برجام، تصمیمات داخلی ما آسیب بسیار بیش‌تری بر بدنه نحیف اقتصاد ما می‌زند و …..

به امید روزی که ساختار بورس اصلاح و مدیران آن پاسخگو در مقابل مسئولیت‌هایشان باشند.

هم چنین نکته دیگری که در روزهای اخیر در بازار باید مورد تامل قرار گیرد این است که به گفته گزارشگر فولاد همزمان با خروج آمریکا از برجام و برخی تحولات به وجود آمده پیرامون این موضوع؛ از طریق اتحادیه استان با خبر شدیم که رصد برخی از سازمان های نظارتی بر تحولات بازار و فعالیت ‌های اقتصادی کشور هم تشدید گردیده، کما این که پیش تر هم از طریق برخی از جراید این موضوع به اطلاع عموم رسیده است؛ به طوری که متوجه شدیم؛ بصورت نا محسوس و به منظور جلوگیری از به وجود آمدن برخی التهابات بی مورد و سوء استفاده های احتمالی از این موضوع و در بازار داخلی؛ برخی نظارت ها افزایش یافته و در این راستا، جلسات و رایزنی ‌های متعددی بین مسئولان کشور و اصناف در رده های مختلف در جریان است؛ باید دید که این جلسات چه تاثیری بر روند کنونی بازار و یا قیمت روز تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0