0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش عرضه ورق فولادی دردسرساز شد

قیمت ورق فولادی طی هفته گذشته نوسانات زیادی را پشت سر گذاشت. قیمت ورق سیاه برای ضخامت ۲ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۴۹۰۰۰ ریال اعلام گردید. این در حالی است که به علت کاهش میزان عرضه این محصول در بازار داخلی قیمت ورق سیاه در روزهای پایانی هفته به میزان ۵۰۰۰۰ ریال به ازای هر کیلو رسید. همچنین قیمت ورق فولاد مبارکه برای ضخامت های ۱۵-۳ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۳۹۰۶۰ ریال اعلام شد در حالی که در روزهای پایانی هفته قیمت این محصول به ۳۸۷۹۰ ریال به ازای هر کیلو رسید. شرکت فولاد مبارکه طی هفته گذشته ورق گرم B و C را در بازار بورس عرضه کرد. این در حالی است که این عرضه با مشکلات زیادی روبرو گردید. نخستین مشکل این بود که خریدارانی که در سال ۹۶ اقدام به خرید کرده بودند دیگر مجوز خرید این محصول را نداشته و هنوز مشخص نیست که چه سرنوشتی در انتظار آن ها خواهد بود.

این مشکلات به شکل دیگری برای ورق کارخانجات اکسین و کاویان نیز پدیدار گشت به طوری که برای مثال کارخانه اکسین به صورت کارمزدی کار می کند. خریدار این محصولات بایستی ابتدا اسلب را از بورس کالا خریداری کرده و پس از آن به ورق تبدیل کرده و در بورس عرضه کند. این روند مشتری اندکی خواهد داشت و به همین دلیل نیز طی هفته گذشته مشاهده کردیم که تختال فولاد خوزستان با وجود ظرفیت ۷۰ هزار تن تنها به میزان ۲۰ هزار تن در بازار و آن هم با قیمت ۲۳۳۱۰ ریال فروخته شد.

پیش بینی روند عرضه ورق فولادی کارخانجات در روزهای آتی

می توان گفت هفته گذشته دومین هفته ای بوده که تختال در بورس کالا با عدم استقبال مواجه گردید. این شرایط نشان می دهد که عرضه ورق فولادی نیز در روزهای آتی با محدودیت فراوانی مواجه خواهد شد. به طور کلی قیمت ورق اکسین در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۴۰۰۰۰ ریال به ازای هر کیلو بوده که در روزهای پایانی هفته به ۳۹۳۳۸ ریال به ازای هر کیلو کاهش یافت. به نظر می رسد به علت کاهش میزان تقاضا این روند در هفته جاری متفاوت باشد.

قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سرد نیز در روزهای ابتدایی هفته گذشته به میزان ۶۱۲۲۲ ریال به ازای هر کیلو بوده ولی در روزهای پایانی هفته این میزان به ۶۰۵۳۳ ریال کاهش یافت. علت کاهش قیمت ورق سرد نیز کاهش شدید میزان تقاضا طی هفته گذشته بوده است. قیمت ورق گالوانیزه نیز در هفته گذشته با روند نزولی مواجه گردید ولی علت این امر هنوز مشخص نشده است.

آنچه در بازار فولاد هفته گذشته کاملا مشهود بود به هم ریختگی و بی نظمی بورس کالا بوده است. علت اصلی این امر نیز صدور بخش نامه های متفاوت از سمت بورس بوده است. همچنین موضوع دیگری که بازار فولاد را به شدت تحت تاثیر قرار داده است سیاست کنترل دستوری بازار فولاد بوده که ممکن است در کوتاه مدت با موفقیت روبرو گردد ولی به دلیل تعطیل شدن بسیاری از کارخانجات سبب افت شدید در بازار فولاد شده است.

اوضاع صادرات ورق فولادی وخیم است

بازار فولاد طی ۴ ماه سال گذشته توانسته است حدود ۵۵۲ میلیون تن فولاد صادر کند ولی در ۴ ماه ابتدایی سال جاری تنها موفق به صادرات ۳۸۵ میلیون تن فولاد شده است و این ارقام نشان دهنده کاهش بخش صادرات فولاد می باشد. بنابراین به علت کاهش صادرات بازار داخلی می توانسته رشد زیادی را تجربه کند. به نظر برخی از فعالان بازار دولت بایستی به جای سیاست کنترلی قیمت در بازار فولاد میزان عرضه این محصولات را افزایش دهد تا بتواند از کاهش میزان تولید نیز استفاده نماید.

روند کنونی بورس کالا قیمت میلگرد را نیز تحت تاثیر قرار داد. طی هفته گذشته قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر کارخانجات روند نزولی را طی کرد. در نخستین روز هفته قیمت این محصول به میزان ۴۳۴۳۳ ریال اعلام گردید و در روزهای پایانی هفته نیز به ۴۲۷۷۹ ریال کاهش یافت. علت این امر نیز دخالت های دولت و عدم اطمینان خریداران به کارخانجات می باشد.

این در حالی است که بیشتر کارخانجات تولیدی میزان تولید خود را به حداقل رسانده اند. به گفته فعالان بازار روند نزولی عرضه در هفته های آتی نیز ادامه خواهد داشت. تیرآهن نیز نسبت به میلگرد شرایط وخیم تری داشته به طوری که قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در نخستین روز هفته به میزان ۴۳۳۳۳ ریال بوده و در روزهای پایانی به ۴۲۵۰۰ ریال رسیده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری