0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیش بینی بازار فولاد تا روزهای پایانی ماه جاری

طی دو هفته گذشته التهابات زیادی بازار فولاد را تحت تاثیر خود قرار داده است که به عنوان مهم ترین آن ها می توان به شرایط خاص حمل و نقل به دنبال اعتصابات اخیر اشاره کرد. قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و تیرآهن در بازار فولاد به عنوان یکی از بازارهای کالایی که به شدت تحت تاثیر حمل و نقل می باشد تغییرات زیادی را متحمل گردید و روندهای متفاوتی پیش روی بازار فولاد قرار گرفت.

مهم ترین تاثیری که این روند بر بازار فولاد طی هفته های گذشته داشت تعطیلی تعدادی از واحدهای کوچک تولیدکننده آهن آلات بوده که این امر سبب افت گردش مالی در بازار گردید. این عوامل در کنار رکود بازار آهن و ثبات بازار در ماه مبارک رمضان به سردرگمی این حوزه دامن زد. این روند در بازارهای کالایی 10 روز به طول انجامید.

مشکل اصلی تداخلات حمل و نقل در ابتدا عدم حمل قراضه به کارخانه شمش بوده و پس از آن فراهم کردن شمش در کارخانجات مقاطع با مشکل مواجه گردید و این زنجیره در نهایت منجر به ایجاد مشکلاتی برای تولید محصولات فولادی و تعطیلی چند کارخانه گردید. تمامی این عوامل شوک عظیمی به بازار فولاد کشور وارد کرد که در نتیجه ی آن قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات در مبادی مختلف با نوسانات زیادی مواجه گردید.

تا پیش از اعتصابات نرخ محصولات فولادی به ثبات نسبی رسیده بود ولی به گفته برخی فعالان بازار ثبات تا پیش از مشکلات حمل و نقل تنها به علت عدم تحرک در بازار بوده و با شروع مشکلات ترابری و وارد شدن شوک به بازار با وجود کاهش میزان تقاضا قیمت ها روند صعودی را در پیش گرفت.

تاثیرات نهایی اعتصابات بر بازار فولاد در طولانی مدت

به گفته برخی تحلیل گران این حوزه پس از پایان اعتصابات طی هفته گذشته انتظار می رفت که قیمت ها تعدیل یابد ولی با توجه به تعطیلات طی هفته قبل و وجود تنها دو روز کاری در بازار فولاد این اتفاق رخ نداد. در حقیقت تحرک و پویایی در روزهای اخیر در حوزه فولاد به طور کامل از بین رفته است و تنها امید فعالان به پایان ماه مبارک رمضان و رونق مجدد در بازار می باشد.

قیمت پروفیل

به طور کلی می توان گفت که طی دو هفته گذشته به دلیل مشکل حمل و نقل بازار فولاد مختل گردید و قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و سایر محصولات با نوسانات زیادی همراه شد.

طی هفته گذشته نیز به دلیل وجود تعطیلات هیچ معامله ای صورت نگرفت و به همین صورت به روزهای پایانی خرداد ماه نزدیک شدیم. در حقیقت می توان گفت ماه خرداد در حالی سپری شد که بازار فولاد به طور کلی مختل گردیده و اتهابات زیادی در آن پدیدار گشت. تا پیش از فرا رسیدن ماه خرداد به نظر می رسید تنها مشکلی که ممکن است در این ماه بازار با آن مواجه گردد رکود فعالیت ها به سبب فرا رسیدن ماه مبارک رمضان باشد.

کاهش شدید گردش مالی بازار آهن آلات در روزهای اخیر

ولی در حال حاضر می بینیم که بازار با چالش های زیادی مواجه شد. گردش مالی در بازار نیز به حداقل میزان موجود در چند ماه اخیر رسیده است و تمامی مشکلات از جمله حمل و نقل و رکود بازار در ماه مبارک رمضان و مشکلات سیاسی و تعطیلات در هم گره خورده و به نظر می رسد اتمام این مشکلات و رسیدن بازار به آرامش زمان نسبتا زیادی لازم داشته باشد.

تنها نکته مثبتی که در روزهای جاری در بازار مشاهده می شود بهبود دلار می باشد به طوری که مشکلات موجود در زمینه افزایش قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و سایر محصولات ناشی از دلار تا حدود زیادی مرتفع گردیده است. در خصوص تاثیرات کلی مشکلات حمل و نقل بر بازار فولاد می توان گفت به دلیل این که این موضوع در ماه مبارک رمضان و در شرایط رکود رخ داد نتوانست تاثیر منفی زیادی بر بازار داشته باشد.

به گفته برخی فعالان بازار چنانچه این روند در ماه های آتی رخ می داد می توانست تاثیرات مخرب شدیدی بر بازار و قیمت پروفیل قوطی و تیرآهن و سایر مقاطع داشته باشد. با این حال این امر در حوزه صادرات توانست تاثیر بیشتری داشته باشد. امید است که در هفته جاری شاهد بهبود نسبی در بازار فولاد کشور باشیم و به زودی ثبات در این حوزه فراهم گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0