0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

دود افزایش قیمت بی ضابطه به چشم چه کسانی می رود؟

به گزارش شهر فولاد بازار محصولات طویل فولادی و به خصوص میلگرد ، امسال شاهد شرایط ویژه و نسبتا غیر قابل باوری بوده است. رشد قیمت نسبتا شدید که در چند موج مختلف رخ داد باعث افزایش  بیش از 35  درصدی میانگین قیمت میلگرد از ابتدای سال تاکنون شده است.

هرچند از دید بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار، نوسان و در واقع رشد افسارگسیخته نرخ ارز مهمترین عامل تاثیرگذار بر این بازار عنوان می شود اما نباید از کنار عوامل تاثیرگذار دیگر از جمله احتمال بازگشت تحریم ها و حتی اعلام زمان بندی برای آن و هجوم نقدینگی های سرگردان به بازارهای مختلف و از جمله فولاد به سادگی گذر کرد.

در این میان برخی شرکت ها و حتی واسطه ها ، خواسته یا ناخواسته بر روی این موج سوار شده و هر لحظه بر موج افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی می دمند! غافل از این که رشد افسارگسیخته و بی ضابطه قیمت ها در نهایت در بن بست کاهش قدرت خرید مصرف کننده متوقف شده و موجی که با سرعت باور نکردنی بالا رفته شاید با سرعت هم افول کند و به قفل شدن بازار منجر شود! و این گونه دود آتش رشد قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد به چشم همان تولیدکننده و حتی واسطه خواهد رفت!

تخلیه حباب قیمت در هفته آتی ادامه خواهد داشت؟

شرایطی  که  طی دو روز ابتدایی این هفته رخ داد از دید کارشناسان قابل پیش بینی بود و پس از چندین موج افزایش قیمت، با آرام تر شدن نسبی بازار ارز، این آرامش نسبی به تدریج به بازار فولاد نیز سرایت کرد و از ابتدای این هفته شاهد تخلیه بخشی از حباب قیمتی ایجاد شده برای قیمت میلگرد و سایر محصولات بوده ایم.

به نظر می رسد علی رغم جوسازی گسترده برخی کانال های خبری وابسته به برخی تولیدکنندگان خاص که در جهت منافع خویش و احتمالا فروش حجم انباری گسترده خود در قیمت های بسیار بالا، کماکان بر طبل افزایش قیمت می کوبند! در شرایط فعلی ، بازار نه تنها توان پذیرش افزایش بیشتر قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات را ندارد بلکه مستعد کاهش قیمت و تخلیه حباب تا رسیدن به تعادل است.

قیمت میلگرد

انتظار می رود در ادامه هفته جاری باز هم شاهد کاهش نسبی قیمت ها تا رسیدن به یک نقطه تعادل جدید باشیم؛ هرچند انتظار بازگشت به سطوح قیمتی کمتر از 3000 تومان برای قیمت میلگرد تا حدود زیادی غیر واقع بینانه و دور از دسترس بوده و تعادل نسبی بازار احتمالا در محدوده قیمتی 3200 تا 3300 تومان شکل  خواهد گرفت.

دو خواسته اصلی فولادسازان بزرگ کشور با توجه سیگنال‌های دریافتی از ایمیدرو :

1) معیار قرار دادن نرخی از دلار برای آن ها که به نرخ بازار آزاد نزدیک تر باشد؛

2) سهمیه بندی عرضه ‌های داخلی، همراه با نظارت و رهگیری این کالاهای سهمیه بندی شده در طول زنجیره توزیع از طریق سامانه بهین یاب

با توجه به نامه درخواستی که از طریق کامودیتی منتشر شده و به نظر می رسد که به احتمال زیاد درخواست ایمیدرو از دولت باشد؛ از سیگنال ‌هایی که از ایمیدرو دستگیر ما شد؛ ظاهرا خصولتی ها یا فولادسازان بزرگ و شبه دولتی کشور؛ به طور عمده در نیل به اهدافشان دو موضوع را با جدیت پیگیر بوده و از دولت خواستار هستند :

  • درخواست کامودیتی ها از دولت

1) از آن جایی که خصولتی های فولادی در حال حاضر موظف به تزریق ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما و با نرخ رسمی نیمایی دلار نزدیک به 4200 تومانی بوده و از سوی دیگر موظف به عرضه محصولات تولیدی خود در بورس کالای داخلی بر اساس دلار نیمایی هستند.

نارضایتی از اختلاف شدید بین دلار نیمایی و دلار بازار آزاد در بین آن ها دیده شده، به طوری که یکی از اولویت های اصلی آن ها حل این موضوع و در این روزها از طریق پیگیری از دولت بوده است؛ مبنی بر این که دولت، نرخی از دلار را تعریف نماید که به نرخ بازار آزاد نزدیک تر باشد.

2) راهکار دولت برای تنظیم نرخ داخلی بازار؛ افزایش حجم عرضه و در اولویت قرار گرفتن‌ عرضه های داخلی فولادسازان بزرگ از طریق عرضه در بورس کالا به منظور پوشش دادن به کل تقاضای داخلی است و به منظور تحقق این هدف جدیدا دستورالعملی را به آنها ابلاع نموده که طی آن، صدور مجوز صادراتی 10 فولادساز بزرگ و برتر کشور مشروط به عرضه حجم مشخصی از تولیدات آن ها به بازار داخلی شده است که به مراتب بیشتر از هر زمان دیگری دیده می شود.

خصولتی ها اما و گویا در تلاش هستند تا راه حل دیگری را پیش پای دولت قرار دهند مبنی بر این که دولت برنامه سهمیه بندی را به جای افزایش قابل توجه عرضه های داخلی، ملاک قرار داده و برنامه ای شبیه سیستم حواله ای زمان جنگ را پیاده سازی نماید؛ به طوری که این کالای سهمیه بندی شده در کل زنجیره‌ توزیع از طریق سامانه بهین یاب نظارت و رهگیری شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0