0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ادامه معاملات رانتی در بورس تا کی؟!

به گفته گزارشگر فولاد طبق اعلام کارگزاری ها روز گذشته قرار بود شمش فولاد خوزستان پس از چندین مرتبه لغو این بار با قیمتی پایین تر انجام شود! با اعلام نرخ دلار 4200 تومانی بانک مرکزی و پس از آن مصوبات وزارت صمت برای کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد از طریق کنترل قیمت های عرضه در بورس شاهد هجوم صنایع پایین دست فولاد و واسطه ها برای خرید از بورس کالا و بهره مندی از تفاوت قیمت موجود بین بورس کالا و بازار هستیم که با نگاهی به واقعیت های کف بازار و قیمت های اعلامی از طرف شرکت های نوردی از جمله قیمت میلگرد و شرکت های پروفیل ساز به راحتی موجب انتقال سود سهامداران و کارگران شرکت های فولادی به صنایع پایین دست و واسطه ها هستیم و متاسفانه تا کنون مسئولین بورس و وزارت صمت تنها به کنترل بورس کالا بسنده کرده و توانایی کنترل قیمت میلگرد و سایر محصولات را در شرکت هایی که خارج از بورس محصول خود را می فروشند و همچنین قیمت مصرف کننده را نداشته و در برابر این رانت بزرگ بی اعتنا بوده و سکوت اختیار کرده اند.

جالب این که این بار نرخ عرضه از 23400 ریال به 22916 ریال کاهش یافته آن هم در شرایطی که بر اساس آخرین بخشنامه بورس کالا،  سقف رقابت از ۱۰% به 5%  تغییر کرده  و با وجود رشد شدید قیمت ها در بازار، به راحتی انجام معامله در حداکثر قیمت  یعنی 2406 تومان قابل پیش بینی خواهد بود که  با احتساب مالیات بر ارزش افزوده قیمت تمام شده شمش برای خریدار یا خریداران خوشبخت و البته خوش رانت  2623 تومان خواهد بود!

قیمت میلگرد

این رانت به جیب چه کسانی خواهد رفت؟؟

این در حالی است که قیمت شمش القایی روز گذشته به بیش از  4500 تومان رسید و با توجه به اختلاف معمول حداقل 200 تومانی بین شمش القایی و قوسی، عددی بالغ بر 2100 تومان رانت قیمتی برای هر کیلو ایجاد می شود که با حجم عرضه  40000 تنی اعلام شده نزدیک به  85 میلیارد تومان رانت قیمتی فقط در یک عرضه و یک شبه برای خریداران ایجاد می کند!

از طرفی در بازار ورق شرایط به مراتب بدتر بوده  و در حالی که در آخرین عرضه ورق گرمB فولاد مبارکه در بورس کالا قیمت میانگین 29676 ریال ( با احتساب مالیات بر ارز ش افزوده 3235 تومان! ) به ثبت رسیده است امروز قیمت های نجومی 6400 تومان برای قیمت پروفیل شنیده می شود! یعنی فاصله قیمتی بیش از 3000 تومان در هر کیلو!

کافی است به هیاهوی یکی دو ماه پیش برخی شرکت ها و سکوت این روزهای همان ها توجه بیشتری کنیم تا مشخص شود چه کسانی به این رانت چشم دارند و چرا این روزها انگشت اتهام افزایش قیمت را متوجه دیگران می کنند…. چگونه است که برای دریافت ارز دولتی برای واردات موبایل و فروش آن با نرخ آزاد آن همه جنجال و هیاهو به راه می افتد اما در مقابل این رانت بزرگ که چندین برابر رانت کل واردات موبایل است همه سکوت می کنند؟!!!

قیمت تیرآهن بورس

ورود تقاضای کاذب با هدف رانت خواری!

آیا 85 میلیارد تومان رانت قیمتی ناشی از فقط یک معامله در بورس عدد کوچکی است؟

به راستی عرضه ارزان قیمت شمش فولاد خوزستان یا کاوه و حتی محصولات ذوبی چرا باید انجام شود و به نفع چه کسانی خواهد بود؟

از طرف دیگر مدیران شرکت های فولادساز هم باید در برابر سهامداران و کارگران خود پاسخگو باشند!

چرا مدیران شرکت های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، ذوب‌آهن اصفهان، فولاد کاوه جنوب و…. در برابر این ظلم آشکار سکوت کرده اند؟!

آیا سود ناشی از افزایش قیمت ها برای انبوه میلیونها خانواده کارگران و سهامداران این شرکت ها حرام و برای معدود صاحبان شرکت های نورد مقاطع و لوله و پروفیل که یک شبه از سطح میلیاردری به سوپر میلیاردری پرش می کنند، حلال است؟

خواهشاً بیش از این رانت خودساخته را بزرگ نکنید و موجب ورود تقاضای کاذب که فقط با هدف سفته بازی و رانت خواری ایجاد شده و بازار فولاد را متشنج کرده نشوید.

گمانه ها و شنیده‌هایی در خصوص نرخ پایه عرضه‌ های روز گذشته

با سقف رقابتی حداکثر 5 درصد توسط برخی از کارگزاری ها اعلام شده است؛ بطور مثال کارگزاری پارسیان اعلام کرده که ” احتمالاً قیمت پایه شمش 22906 ریال و تختال با قیمت 24228 ریال مورد تایید واقع شود.”

موضوع شک برانگیز، نرخ پایه نامتناسب با نرخ بازار است بدین صورت که وقتی که اعلام شد حداکثر سقف رقابت از 10 به 5 درصد کاهش پیدا می کند؛ برخی گمان کردند که نرخ پایه به احتمال زیاد افزایش پیدا خواهد کرد؛ اما اکنون با اعلام این کارگزاری ها؛ به نظر می رسد که حتی حدود کیلویی 50 تومان هم شمش نسبت به نرخ پایه عرضه‌ های قبلی کمتر اعلام شده است که در روزهای آتی بر قیمت میلگرد و سایر محصولات تاثیر خواهد داشت.

اگر این قیمت های اعلامی درست باشد؛ فقط یک گزینه بیشتر قابل تصور نخواهد بود؛ و آن هم همان بحث حسابرسی و حساب کشی از زنجیره بعد معاملات بورس است؛ که فقط خدا می داند بعدها و پس از فروکش نمودن التهابات بازار و ارام شدن تنش ها و کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات و خروج دولت از فشار، چه برنامه هایی برای خریداران این شمش و تختال تعزیراتی تدارک دیده شده یا طبیعتا خواهد شد؛ چه اگر غیر از این باشد، سنگ روی سنگ بند نخواهد گرفت

و قطعا و به فرض اینکه حتی اگر حقوق مصرف ‌کنندگان انتهایی نادیده گرفته شود؛ سهامداران این فولادسازان بزرگ، در صف دوم، در انتظار پیگیری این موضوع قرار خواهند گرفت؛ چراکه در حال حاضر با توجه به شنیده های شمش القایی حداقل 4400 تومان  در روز جاری ( با VAT)؛ این اختلاف فاحش کیلویی 1700 الی 1800 تومان، ختم به خیر نخواهد شد… این نوسانات در نهایت بر قیمت میلگرد و سایر محصولات نیز تاثیرگذار خواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0