4/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

 اطلاعات تکمیلی و شنیده ‌ها یا گمانه هایی از دلایل اصلی کنسل شدن عرضه ‌های محصولات نهایی روز سه شنبه

همان طور که می دانید عرضه مواد اولیه در بورس کالا تاثیر زیادی بر قیمت مقاطع فولادی اعم از قیمت پروفیل و میلگرد خواهد داشت. به گفته منابع خبری علت اصلی کنسل شدن این عرضه حلقه گم شده ارتباط مصرف ‌کننده نهایی با بورس کالا به دلیل عدم تعریف شفاف جزئیات بیان شده است. با توجه به تعریف کلی دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و تعدیل قیمت پروفیل فولادی و سایر مقاطع مبنی بر اختصاص عرضه محصولات نهایی تعزیراتی صرفا به مصرف‌کننده نهایی و از طرفی مشخص نبودن یک مکانیزم مشخص مبنی بر ارائه راهکاری عملیاتی و شفاف به منظور فراهم نمودن امکان خرید اشخاص حقیقی که عمده تشکیل دهنده حوزه مصرف ‌کنندگان را تشکیل می دهند؛ از جمله از مهم ترین دلایل این کنسلی شنیده شد.

به گفته گزارشگر فولاد گمانه هایی از این موضوع شنیده شد مبنی بر اینکه دامنه وسیعی از مصرف ‌کننده نهایی برای این کالاهای عرضه شده تعزیراتی بورس وجود دارد که فعلا نمی داند با چه مکانیزم و راهکاری از بورس خرید نماید ؟

این که وظیفه تشخیص مصرف ‌کننده نهایی در این دستورالعمل بر عهده چه کسی نهاده شده و یا این که اشخاص حقیقی که عمدتا مصرف‌کننده نهایی هستند؛ چطور می توانند از بورس کالا خریداری نمایند، هنوز در هاله ‌ای از ابهام است، که می بایست دیر یا زود توسط قانون گذار و بصورت شفاف مشخص شده و یا راهکاری برای آن تعریف شده و به اطلاع عموم رسانده شود… تمامی این موارد نیز در نهایت بر قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت پروفیل و میلگرد تاثیرگذار خواهد بود.

پیشنهاد راهکار در جهت بهبود عرضه های بورس کالا

پیشنهاد ما به عنوان راهکاری برای اتصال مصرف ‌کننده نهایی حقیقی به عرضه ‌های محصولات نهایی بورس کالا

فعال سازی تعاونی ها و اتحادیه های صنفی آهن زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان تعزیرات حکومتی و شناسایی مصرف ‌کننده نهایی با استفاده از پروانه ‌های صادره شده ساخت برای سازه ها توسط شهرداری ها، بدین صورت که همانند سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۵ ؛ دولت می تواند با اختصاص سهمیه به اتحادیه‌ ها و تعاونی ها؛ پخش محصولات نهایی خروجی بورس را تحت نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت ؛ به این نهادهای مردمی سپرده و با اختصاص سهمیه برای هر استان اقدام به توزیع این کالای تعزیراتی از طریق تعاونی ها و اتحادیه ها و زیر مجموعه های آن ها در بین مردم نماید …

قیمت پروفیل

گفته می شود که این راهکار احتمال ایجاد رانت دارد :

بله قطعا دارد ؛

زنجیره‌ تأمین و توزیع فولاد کشور یا باید کنترل شود یا رها شود

به دلایل متعدد و فارغ از نگاه جزیره ای و به عنوان یک راهکار کشوری؛ و مطابق با تجربیات گذشته؛ حوزه ‌های اقتصادی کشور در حال جنگ به واسطه تلاطمات ناحیه ارزی؛ نمی تواند رها شود؛ که اگر رها شود موجبات رانت تولیدکننده خصولتی و نابودی قشر ضعیف در گستره وسیعی از آحاد ملت و قشر کم درآمد و نهایتا آشوب را رقم خواهد زد که این موضوع در واقع انتخاب بین بد و بدتر است.

نقطه مقابل کنترل در شرایط جنگی است؛ اما در این شرایط احتمال سوء استفاده و پیدایش رانت در تمامی لایه های بازار وجود خواهد داشت :

 •  رانت حوزه نورد
 •  رانت دلال
 •  رانت آهن فروش
 •  رانت صادراتی …

چه باید کرد ؟

آیا باید صورت مسئله را با انتخاب گزینه ۱ پاک کرد یا با رانت ‌خواران مبارزه کرد ؟

اگر هدف جلب رضایت مردم باشد؛ باید با رانت و رانت‌ خوار به هر نحو ممکن و در هر قسمت از زنجیره تامین و توزیع مبارزه کرد؛ چه رانت تولیدکننده چه بقیه زنجیره‌ … که این امر در نهایت سبب تعدیل قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و سایر محصولات فولادی خواهد گردید.

دستورالعمل نوپای تنظیم بازار فولاد نمونه یک راهکار عملی بلند مدت در خصوص احقاق حق مصرف‌کننده نهایی است به شرط این که با دقت تمام و بدون ملاحظه اجرایی شود…

در این میان البته اگر نقطه ضعف هایی هم اگر وجود دارد می بایست توسط خرد جمعی نخبگان و متخصصان کشور مرتفع گردد.

نقدی بر نحوه برخورد با محتکران

برخورد با احتکار و محتکر بلی؛

ایجاد جو ترس و واهمه خیر؛

به نظر می رسد بگیر و ببندهای چند روز گذشته جو روانی خوبی در بازار نداشته و موجب ایجاد ترس و واهمه بی مورد در میان همکاران و نوسانات ناگهانی قیمت پروفیل و سایر محصولات شده است.

دوستان و عزیزان اداره بازرسی  و تعزیرات توجه کنند که هرگونه فشار بی مورد  و ایجاد جو بی اعتمادی موجب اخلال در شبکه توزیع کمبود در بازار خواهد شد.

قطعا برخورد با محتکرین و افرادی که در چند ماه گذشته با استفاده از رانت موجود سودهای باد آورده کسب کردند درخواست همه فعالین صنف است.

اما قاطبه و اکثریت صنف فولادی انسانهای زحمتکش قانونمند و با انصافی هستند که در این شرایط سخت اقتصادی و با وجود موانع بسیار در حال ادامه فعالیت هستند.

قطعا برخوردها نباید به صورتی باشد که در کارکرد فعالین قانونمدار صنف اثرگذار باشد.

۴
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری