0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار میلگرد در هفته دوم اردیبهشت 97

در روزهای اخیر علی رغم کاهش قیمت میلگرد میانه و قیمت میلگرد نیشابور به میزان 20 الی 30 تومان ؛ پیشنهاد قیمت های جذاب تری هم از سوی صاحبان حواله در بازار شنیده می شود؛ اما فعلا خرید و فروش متوقف شده است و بازار کاملا در سکوت و انتظار سپری می شود؛

در این میان یک مبدا عمدتاً مصرف کننده شمش قوس، در تلاشی بی خردانه با انگشت نما کردن خود تلاش کرد تا جهت بازار را تغییر دهد؛ اما به نظر می رسد که مبادی نورد گروه B با اشراف به وضعیت خلاء بازار تقاضا؛ تمایلی به بهانه دادن به دست تولیدکنندگان شمش القایی نداشته باشند؛

در تامین مواد اولیه حوزه نورد بین دو گروه A و B کاملا تفاوت وجود دارد ؛ یک گروه از بورس می خرد و نوسانات شمش القایی برای آن اهمیتی ندارد؛ لذا در بازارهای بی مشتری هم دست از بازارسازی بر نمی دارد

گروه دیگر کاملا به بازار شمش القایی متصل و وابسته است؛ لذا در بازارهای بدون مشتری و صف تهی از انتظار برای خرید؛ جو بیهوده به بازار نمی دهد تا تولیدکنندگان مواد اولیه مورد نیاز آنها، نرخ شمش القایی را بی جهت تغییر ندهند؛

زنجیره تامین گروه A و B کاملا متفاوت عمل کرده اند

در واقع تولیدکنندگان شمش القایی و نوردکاران گروه B لازم و ملزوم یکدیگر بوده و رابطه یک به یک دارند در صورتی که در گروه A؛ رابطه نوردکار این گروه با فروشنده شمش این گونه نبوده است؛ و اکثر اوقات با زیرکی شمش با قیمت مناسب به دست آن ها رسیده یا می رسد چون در این حیطه، نوردکاران گروه B به عنوان رقیبی برای بازار شمش آنها به حساب نمی آیند..

در روز یک شنبه مشاهده کردیم که بازار آهن آلات وارد دومین روز هیجانی خود شد و یکی دیگر از روزهای افزایشی در بازار فولاد همراه با افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن رقم خورد. چالش های متفاوت زیادی در بازار فولاد در روزهای اخیر مشاهده گردیده است و هر یک به نوعی بر روند قیمت گذاری کارخانجات تاثیرگذار بوده است.

قیمت میلگرد اصفهان

آن چه مهم است این است که خریداران از این روند افزایشی استقبال نکرده و میزان تقاضا شدیدا کاهش یافته است به همین دلیل دست کارخانجات برای افزایش بیشتر قیمت ها کوتاه شده است. در حقیقت می توان گفت که بازار فولاد التهاب زده بوده و قیمت میلگرد و سایر مقاطع هم چون آتش فشانی در حال فوران می باشند.

سرگردانی شدید کارخانجات برای قیمت گذاری هم چنان ادامه دارد

رشد قیمت محصولات فولادی از هفته گذشته به صورت آرام آغاز گردیده و در روزهای جاری به اوج خود رسیده است. کارخانجات در روزهای اخیر دچار سرگردانی شدیدی برای اعلام قیمت ها شده اند به طوری که در برخی کارخانجات قیمت میلگرد حتی تا 100 تومان نیز افزایش داشته است و این روند برای بازار فولاد فاجعه بار است.

برخی نیز روند قیمت گذاری های اخیر را متاثر از جو روانی ایجاد شده در بازار اقتصادی کشور دانسته و بیان کرده اند تا بازار اقتصادی آرام نگیرد بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی نیز ثابت نخواهد شد. این رخدادهای اخیر به شدت سبب تحریک بازار گردیده است در حالی که هنوز دلار با نرخ 4200 تومان نیز در بازار یافت نشده است و این امر نیز بر سرگردانی تولیدکنندگان و صادرکنندگان افزوده است.

هم چنین نزدیک بودن ماه رمضان نیز بر روند کنونی بازار تاثیر داشته و با شروع این ماه شاهد افت شدید بازار فولاد خواهیم بود. تمامی موارد ذکر شده به این معنا است که بازار در تنگنای شدیدی قرار گرفته است و امکان دارد تا چند روز آتی تمامی پتانسیل های لازم برای رشد قیمت میلگرد و سایر محصولات را دریافته و به انفجار برسد.

التهابات بازار فولاد تا کجا ادامه خواهد داشت

با این حال مشکل عمده بازار فولاد و تولیدکنندگان عرضه های قطره چکانی اخیر در بازار بورس بوده است و تا زمانی که نرخ محصولات فولادی در بورس کالا براساس دلار 4200 تومانی قیمت گذاری شود نمی توان فضای چندانی را برای رشد نرخ محصولات متصور شد. هم چنین حجم اندک عرضه ها نیز در حال حاضر تاثیر زیادی بر فضای بازار و التهابات به وجود آمده داشته است.

علاوه بر بازار فولاد جو روانی ایجاد شده بر بازار سکه نیز تاثیر داشته است و سبب روند صعودی شدید در بازار سکه گشته است. تغییرات سکه بسیار متفاوت بوده به طوری که یک روز شاهد افزایش شدید و روز دیگر شاهد کاهش شدید در این بازار می باشیم. باید گفت که تا تعیین نهایی تصمیمات اخذ شده در بازار فولاد بازار به تعادل و ثبات مورد نظر نخواهد رسید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0