5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آیا بازار آهن آلات دچار افزایش قیمت می شود؟

بازار سهام وضعیت بسیار خوبی در پیش داشت. هیچ کسی تصور نمی کرد بازار آهن آلات دچار تحول شود. بازار در زمستان و بهاری که گذشت آرامش نسبی داشت اما با نزدیک شدن فصل پاییز، بازار دچار تغییراتی شد که قابل پیش بینی نبودند. بورس مدت ها پیشرفت های ده هزار واحدی داشت اما در نیمه های نخست سال دچار افت شد. به طوری که آرامش بازار آهن آلات تا حدودی سلب و نوساناتی به چشم می خورد. ارزش معاملات بالا بود  و حتی پیش بینی هایی برای این افت ناگهانی صورت نگرفته بود. در این میان دلالان و واسطه گران نیز بر وضعیت نا آرام بازار دامن می زدند. از سوی دیگر برخی از گروه ها قصد جریان سازی بازار را داشتند که همگی هدف هایی ضد و نقیض بودند و موجب بی ثباتی هر چه بیشتر بازار شد.

بی ثباتی بازار، افزایش قیمت و واسطه گری

با بالا و پایین رفتن شاخص و قیمت های بازار، شایعاتی بی اساس، اخبار کذب و دروغ های برخی افراد سودجود هم شکل گرفت. برخی شرکت ها و سهامداران از این آب گل آلود ماهی های خوبی گرفتند و نظم و جو بازار را بر هم ریختند. بر همین اساس در بورس کلا خبرهایی  در رابطه با قانون حذف معاملات اعتباری شنیده می شد. اما تمامی خبرها شایعاتی بیش نبود و در نهایت منجر به عقب نشینی برخی سهامداران شد.

علاوه بر نوسانات قیمت در بورس کالا، بی ثباتی بازار آهن آلات و… سیگنال فروشی هم آشوب ماجرا را دو چندان کرده بود. فضای سرمایه گذاری و خرید و فروش آهن آلات دچار سردر گمی بود به طوری که قیمت های بازار و بورس اختلاف داشتند و هدف نهایی واقعی تر شدن قیمت های بازار بود. بازار آهن آلات روزهای منفی و مثبتی را پشت سر گذاشت.

در این بهبوهه افزایش قیمت ها، برخی به دنبال دریافت مابه تفاوت محصولات از خریداران بودند که به خودی خود یک بحران محسوب می شد و حاشیه هایی را در پی داشت. متعاقبا اطلاعیه ای مبنی بر غیر قانونی بودن دریافت مابه تفاوت محصولات منتشر شد که طبق آن کسی حق دریافت مبلغی با عنوان مابه تفاوت محصولات را نداشت و با شخص خاطی به شدت برخورد می شد. با انتشار این موضوع از میزان هرج و مرج ها کمی کاسته شد.

از سوی دیگر مشکلات مربوط به حمل و نقل محصولات نیز بی تاثیر بر جریانات نبود و خریداران و فروشندگان بازار تمایل داشتند که موقتا معاملات در سکوت باقی بماند تا وضعیت فعلی بازار مشخص شود. کم کم قیمت واقعی بازار و بورس به یکدیگر نزدیک شد و در ادامه تصمیم گرفته شد به جای ارز رایج از ارز نیمایی برای خرید و فروش محصولات بورس استفاده شود تا قیمت ها واقعی تر شوند. نوسانات بازار آهن آلات تا حدود زیادی برطرف شد و اکنون بعد از گذشت یک هفته بازار در آرامش نسبی به سر می برد.

قیمت آهن آلات

آینده ای مبهم در انتظار بازار

محمد اسماعیلی در این خصوص اذهان داشت قیمت محصولات بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص می شود از طرفی میزان نرخ ارز نیز بر نوسانات بی تاثیر نیست. پس با کنترل وضعیت کلی بازار آهن آلات و متعادل نگه داشتن میزان عرضه و تقاضا می توان کنترل بازار آهن آلات را به دست گرفت تا نوسانات قیمت و هرج و مرج رخ ندهد. در شرایطی که شاهد نوسانات ارزی هستیم سهام برخی مراکز ارزشمندتر شده و بازار به آن ها تمایل بیشتری نشان می دهد.

تنظیم بازار داخلی و عرضه کالا در بازار بورس  بر میزان صادرات و برنامه های صادراتی نیز مستقیما تاثیر گذار است. در حال حاضر بازار آهن و فولاد در مقایسه با قبل تغییرات بسیاری داشته است. هدف اصلی مسئولین واقعی تر کردن قیمت محصولات در بازار و کوتاه شدن دست واسطه گران است.

در نهایت تمامی این اقدامات منجر به برقراری ثبات نسبی بازار، شفافیت قیمت محصولات فولادی و به نفع تولیدکننده و مصرف کننده و از طرفی تمامی معاملات انجام گرفته تحت رصد سازمان خواهند بود. در نهایت این بورس کالا است که با اقدامات خود می تواند قیمت ها را کنترل و واقعی تر کند. از سوی دیگر ایجاد تعادل میان میزان عرضه و تقاضای بازار آهن آلات موجب برقراری ثبات نسبی خواهد شد. همواره به این موضوع باید توجه داشت که نباید به آمار و ارقام مربوط به وضعیت یک بازه زمانی خاص و کوتاه اکتفا کرد چون ممکن است روزهای خوب، یک نوع آرامش موقتی باشند.

به صورت کلی باید بر بازار نظارت همه جانبه و همیشگی داشت تا فرصت های سرمایه گذاران با حاشیه سازی دلالان و واسطه گرها نابود نشود و از سوی دیگر خریداران قربانی سوداگری و سودجویی های دلالان نشوند. به این صورت حق تولید کننده نیز محفوظ خواهد ماند. همه این موارد به نفع تولیدکننده و خریدار خواهد بود. حذف واسطه ها از جمله اقدامات بسیار مهمی است که اقداماتی در راستای آن صورت گرفته است. نظارت دائم و همیشگی بر شفافیت بازار، کنترل قیمت، ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا از موارد بسیار مهمی است که در حفظ ثبات بازار دخیل هستند.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری