0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رانت بازار فولاد از دیدگاه کارشناسان حوزه فولاد

داستان از جایی شروع شد که در دوره ای از زمان در نیمه اول سال ۱۳۹۷ ؛ مسئولین وقت وزارت صمت تلاش کردند تا با صدور بخشنامه ها و دستورالعمل ها؛ یارانه حاصل از مواد اولیه و انرژی ارزان قیمت آهن آلات داخلی را به دست مصرف کننده نهایی برسانند؛ اما با گذر زمان دیدیم و دیدید که متاسفانه علی رغم همه این دستور العمل ها؛ آهن آلات با برخورداری از نرخ یارانه ای در سمت تولید؛ در بورس کالا تزریق و توسط برخی بلعیده می شد اما از خروجی با حجم متقارن به دست مصرف کننده نهایی خبری نبود. به گفته گزارشگر فولاد سراغ حوزه نورد را گرفتیم که چرا از محصول نهایی متاثر از کالای یارانه ای که از بورس کالا خریداری شده در بازار آن طوری که باید خبری نیست و عرضه های نهایی بسیار ناچیز هستند ؟

به گفته برخی منابع این خریدهای یارانه ای از آن دلالان بی نام و نشان در پشت صف بورس کالا بوده و اذعان نمودند که این خریدها کار دلالان می باشد و سهم حوزه نورد از این حجم خریدهای کالای یارانه ‌ای اندک بوده و حوزه نورد عمده مواد اولیه خود را از واسطه های بازار غیر رسمی و کالای وارداتی تامین نموده یا می نماید.

این موضوع گذشت و ما سخن این گروه را با نیت خیر پذیرفتیم و منتظر اقدامات بعدی وزرات صمت در جهت بستن راه های ورودی دلالان به عرضه های یارانه ای و تحقق دستیابی مصرف ‌کننده نهایی به محصول یارانه ای و بالاخره شفاف سازی در جهت شناسایی این واسطه ها و دلالانی که گفته شده رانت نصیب آن ها گردیده ماندیم.

قیمت آهن آلات

فریاد خصولتی ها و برخی تولیدکنندگان بزرگ هم از این رانت حاصله بلند بود که ما باید تا نرخ نزدیک به نرخ حاشیه بازار قیمت ها را بالا ببریم تا رانت حذف شود.

هدف و رسالت ما اما چیز دیگری بود :

” برخورداری مصرف کننده نهایی از یارانه محصول تولید داخلی با قیمت عادلانه ” نه با ارائه راهکار گران نمودن محصول و برآورده نمودن خواستگاه تولیدکننده خصولتی

پس از کش و قوس های فراوان و اعتراضات وسیع خصولتی ها و وجود برخی نقاط ضعف در دستورالعمل ها و عدم حصول موفقیت وزارت صمت در تضمین واگذاری یا رساندن کالای یارانه ای به دست مصرف‌ کننده نهایی؛ عاقبت وزارت صمت از برخی مواضع اصرار بر برخی مکانیزم های ارزان فروشی در حوزه بورس کالا کوتاه آمد و عقب ‌نشینی را ترجیح داد؛ وزیر صمت رفت و متصدی دیگری آمد و در این شرایط و همزمان، ایالات متحده هم از برجام خارج شد و لقمه چرب و نرم حوزه های صادراتی خصولتی ها هم نقش بر آب شد و به نوعی از فشار حاصل از افت عرضه های بازار داخلی هم کاسته شد و ظاهرا این داستان مازاد عرضه های داخلی همچنان هم که دیده می شود؛ متاثر از شرایط فعلی ادامه دارد.

در ادامه ماجرا به اینجا رسید که جناب آقای سرقینی پس از نصفه و نیمه ماندن اجرای برخی دستورالعمل ها در خصوص ” فروش مشروط مواد اولیه یارانه ای در بورس کالا به شرط توزیع مجدد محصول نهایی در همین بورس کالا ” دستور بازگرداندن اختلاف این یارانه تزریق شده در بورس کالا به سبب توقف این مکانیزم را صادر کردند که به حق هم کار درستی است چرا که اگر قرار نیست این یارانه تزریق شده به دست مصرف کننده نهایی برسد؛ همان بهتر که به تولیدکننده اصلی بازگردانده شود تا جیب دلال باقی بماند.

القصه بالاخره یارانه که می خواستیم و ای کاش می شد؛ به هر دلیل به دست مصرف ‌کننده نهایی نرسید و در اواسط راه ماند و کلا داستان تغییر کرد؛ اما این که ما خاموش بمانیم و یا تصور این باشد که وام دار کسی هستیم؛ غلط است.

همان طوری که گران فروشی خصولتی ها به بهانه نرخ حاشیه بازار غلط بود یا هست؛ سرپوش گذاشتن روی یارانه ای که از آن مردم و مصرف کننده نهایی بود و به واسطه عدم اجرای کامل پروسه فروش مشروط؛ این وسط ها ناپدید شد هم غلط است .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری