0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی تازه ترین اخبار در حوزه فولاد

هفته گذشته را شاید بتوان یکی از هفته های خبرساز چند ماه اخیر دانست.  سرتیتر خبرها رای  موقت دیوان لاهه بود که از لحاظ قانونی و حقوقی به جز در بحث تحریم نفت که اصلی ترین مساله است آمریکا را در وضع بقیه تحریم ها مثل دارو و کشاورزی و هوانوردی محکوم کرده است. خبر مهم تر این هفته افزایش متوالی قیمت نفت است. قیمت سبد نفت برنت در این هفته تا ۸۵ دلار هم رسید. برآیند اخبار سیاسی هفته گذشته کاملا مثبت و به نفع سیاست خارجی ایران است. اما در عرصه داخلی با دو مشکل مهم مواجه هستیم. اول ؛ اعتراض رانندگان به شرایط بد معیشتی  و اعتصاب آن ها که عملا بازار آهن آلات و بسیاری دیگر از بازار ها را تعطیل کرده و هنوز عزم جدی برای مرتفع کردن آن وجود ندارد‌.

دوم؛ فضای نا مساعد کسب و کار در داخل و وضعیت نامساعد بازار و اصناف به سبب نوسانات شدید ارز در دو ماه اخیر ، که عملا بسیاری از کسبه و اصناف را با مشکل تعطیلی مواجه کرده است.

بنا بر برخی شنیده ها در حوزه حمل و نقل

مشکلات مربوط به حمل و نقل و اعتصابات رانندگان بهبود داشته و در برخی از مبادی حاکی از ارسال محموله ها به مقاصد استان‌های دیگر می باشد. صحبت هایی مبنی بر برطرف شدن وضعیت حمل و نقل بازار آهن آلات در قبال افزایش از 20  تا 30 درصدی کرایه در کلیه مبادی اعلام شده است. حمل و نقل های شهری در حال اجرا بوده ولی حمل و نقل بین شهری به خصوص از مبدأ اصفهان کماکان با مشکل می باشد در نهایت بازار آهن آلات روز گذشته خیلی آرام و بی رمق  هفته را آغاز کرد، بازار آهن ایران کشش این وضعیت و این سطوح قیمت ها را ندارد.

صبح روز گذشته تقریبا محموله های ارسالی از کلیه مبادی به مقصد  انبارهای اصفهان، ( به غیر از اهواز  و مشهد) بارگیری و تخلیه گردید. در برخی مبادی مثل ذوب آهن اصفهان هنوز هیچ افزایش کرایه ای اعمال نشده است. در برخی مبادی مثل استان قزوین و البرز به مقصد اصفهان افزایش ۲۰ درصدی و استان یزد تا ۳۰ درصد هم اعمال شده است اما برخی مبادی مثل استان خراسان صحبت از افزایش ۱۰۰ درصدی کرایه است که هنوز تحویل گیرندگان کالا با این رقم موافقت نکرده اند.

در مجموع هنوز دستورالعمل مشخصی از سوی وزارت اعلام نشده است و فعلا جریان یک شهر و هزار نرخ است. در استان اصفهان هم در دو محدوده شهرضا و مبارکه مزاحمت های زیادی از سوی رانندگان معترض برای دیگر رانندگان ایجاد می شود. امید این که هرچه زودتر با تدبیر وزارت مربوطه تمهیدی در جهت حل این مشکل و تهیه دستورالعمل فراگیر که مورد توافق کلیه رانندگان باشد انجام گیرد.

مرکز آهن ایران

توصیه های مهم برای خرید آهن آلات در هفته جاری

دوستان و همکاران با توجه به از سر گیری بارگیری محموله های آهن آلات در هفته جاری لطفا به دو نکته توجه کنید. اول آن که با توجه به ثبات بازار ارز و کاهش حجم صادرات آهن آلات ، و آزاد شدن اولین محموله های ذوبی رقابتی که در بورس کالا به فروش رسیده، هیچ گونه افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار فولاد منطقی نیست، لطفا با توجه به عقب ماندن سفارشات و خالی بودن انبارها، از خرید های هیجانی و در تعداد بالا خودداری کنید. اکثر کارخانجات از لحاظ موجودی شمش  و مواد اولیه با مشکل مواجه هستند و تا تامین شمش چند روز فاصله دارند.

خریدهای هیجانی و در تعداد بالا موجب افزایش قیمت کاذب شمش و به تبع آن محصول می شود. لطفا خریدهای خود را زمان بندی کنید. دوم: با توجه به عدم وجود دستورالعمل مشخص در مورد میزان افزایش کرایه ها، با قبول کرایه بیش از حد متعارف (حداکثر تا ۲۵ درصد) موجب افزایش بی رویه کرایه حمل نشوید. باربری ها موظفند قبل از ارسال محموله به گیرنده کالا در مورد میزان کرایه توافق کنند.

گزارش مختصری از حوزه قراضه آهن

گزارشات منتشره از سمت نرخ باکس این طور نشان می دهد که همزمان با عادی سازی و روان شدن وضعیت ترابری از روز پنجشنبه و همچنین جو حاکم شده متاثر از کاهش قابل توجه دلار؛ نرخ قراضه آهن همگام با بقیه با بازارهای کالایی به طور مشهودی در اکثر مبادی عقب ‌نشینی داشته است؛ به طوری که در گزارش روز پنجشنبه؛ بنا بر همین گزارشات؛ میانگین شاخص قراضه آهن با عقب ‌نشینی ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومانی نسبت به اوایل هفته گذشته؛ روی مرز ۳۰۰۰ تومان ( توام با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده اگر رد و بدل شود ) دیده می شود .

خلاصه بازارها در هفته جاری

بازار آهن آلات ، خودرو ، ارز و مسکوکات و‌ … در شیب کاهشی

اعتصاب رانندگان در نقاط کلیدی ادامه دارد.

به طور کلی ؛ نیمه شمالی گرفتار سیل و آب گرفتگی

نقاط مرکزی و نیمه جنوبی  همچنان گرفتار اعتصاب و مشکلات بارگیری

این مشکلات عملا بازار فولاد را به کما برده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری