0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

پیشنهادات جدید برای قیمت گذاری محصولات فولادی

به گفته محمد آزاد در حال حاضر بازار فولاد و قیمت محصولات محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد به ثبات نسبی رسیده است. همچنین برای نرخ شمش نیز تمهیدات جدیدی اندیشیده شده است و اتاقی برای قیمت گذاری در بورس کالا ایجاد شده است. وی با بیان اینکه قیمت ها در هفته جاری نسبت به قیمت های هفته گذشته اندکی بهبود داشته است عنوان کرد در روزهای جاری قیمت تیرآهن و میلگرد به میزان 3500-3400 تومان به ازای هر کیلو اعلام گردیده است که نسبت به قیمت های اعلام شده قبلی با اختلاف 100-50 تومانی مشاهده می گردد.

خریداران و فروشندگان همچنان در انتظار مشخص شدن تکلیف نهایی بازار فولاد می باشند و به نوعی بازار در سردرگمی قرار گرفته است. خریداران نیز هر یک در حد نیاز خود خرید کرده و خبری از بهبود تقاضا در بازار مشاهده نمی شود.

محمد آزاد با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار فولاد در انتظار ثبات قیمت می باشد افزود: قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار داخلی عمدتا براساس قیمت شمش پیشنهادی در بورس کالا تعیین می گردد و به همین دلیل تمهیداتی برای تشکیل اتاق قیمت گذاری در بورس کالا اندیشیده شده است تا در نهایت قیمت گذاری شمش براساس اصول مناسب صورت گیرد. این امر می تواند تا حد زیادی به بهبود قیمت محصولات فولادی و قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار داخلی کمک نماید.

نگاهی به برخی از مشکلات آهن فروشان در هفته جاری

یکی از مشکلاتی که همواره بر سر راه صنف آهن فروشان وجود داشته است موضوع مالیات بر ارزش افزوده می باشد به طوری که مالیات های سنگین این قشر حتی در برخی موارد سبب تعطیلی آهن فروشی ها نیز گشته است. برخی از آهن فروشان چنین بیان کرده اند به علت اینکه اکثر فروش های آن ها نقدی نمی باشد پرداخت مالیات نیز برای آن ها مشکل می باشد.

در این خصوص مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز بیان کرده است که قیمت آهن آلات در حال حاضر بین 3500-3000 تومان به ازای هر کیلو می باشد و میزان مالیات نیز به میزان 350-300 تومان به ازای هر کیلو برای تولیدکننده این محصولات در نظر گرفته شده است. به دلیل اینکه میزان تولید در صنعت فولاد بالا می باشد تولیدکنندگان نیز بابت مالیات هزینه زیادی را می پردازند.

قیمت تیرآهن

همچنین مالیات بر ارزش افزوده در نهایت بر قیمت محصولات فولادی نهایی تاثیرگذار خواهد بود. به طور کلی می توان گفت که حل مشکلات در صنعت فولاد و اساسا در هر صنعت دیگری به حل مشکل ارزش افزوده وابسته می باشد  و باید به طور دقیق رسیدگی گردد. به گفته برخی فعالان بازار باید در قانون مالیات بر ارزش افزوده تجدید نظر گردد چراکه این امر تاکنون بسیاری از واحدهای تولیدی را به سمت تعطیلی سوق داده است.

نیاز به تغییرات اساسی در قانون مالیات آهن

این در حالی است که در سایر کشورها مالیات بر ارزش افزوده تنها در صورتی دریافت خواهد شد که این صنعت برای تولیدکننده سود داشته باشد و چنانچه تولیدکننده متحمل ضرر و زیان باشد مالیاتی از وی دریافت نخواهد شد. برخی از فعالان بازار نیز معتقدند تا زمانی که قانون مالیات بر ارزش افزوده به این شکل وجود داشته باشد حمایت های دولت نیز نمی تواند کمکی در جهت رفع مشکلات تولیدکنندگان باشد. در ادامه برخی از آن ها اظهار داشته اند که این مالیات به جای تولیدکننده باید از مصرف کننده نهایی دریافت شود و به نام مالیات بر مصرف شناخته شود.

چنانچه این روند در بازار فولاد پیش گرفته شود هم مصرف کننده و هم تولیدکننده مالیات های منطقی پرداخت نمایند و این امر ممکن است سبب ایجاد آرامش و بهبود نیز در بازارهای کالایی گردد. یکی از مشکلات دیگری که بازار فولاد در بخش مالیات بر ارزش افزوده درگیر آن است بخش قراضه می باشد. در واقع از بازار قراضه به عنوان بخش گمشده مالیات در بازار فولاد یاد می شود.

بازار قراضه دردسری برای مالیات دهندگان

آنچه مسلم است این است که نظارت کافی در بخش قراضه آهن وجود ندارد و اکثر فعالان در این حوزه خرید و فروش قراضه آهن را بدون فاکتور انجام می دهند. همچنین این بازار کاملا سنتی بوده و فعالان بازار قراضه آهن از پرداخت مالیات معاف می باشند.

به دلیل اینکه قراضه آهن در بخش تولید محصولات فولادی جزو زنجیره های نخستین می باشد بار ارزش افزوده در این بخش بر دوش زنجیره های بعدی خواهد افتاد و در نهایت امر به تولیدکنندگان نهایی خواهد رسید و بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات تاثیر زیادی خواهد داشت. به طور کلی می توان گفت که بازار قراضه سبب ناقص شدن مالیات در زنجیره فولاد خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0