0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ثبات موقت در بازار آهن آلات چین؟

معاملات روز گذشته آهن آلات در بازارهای فیوچرز و فیزیکی چین با ثبات همراه بود. میانگین قیمت میلگرد در 25 شهر مهم این کشور بدون تغییر نسبت به سطح دیروز در محدوده 4065 یوان به ازای هر تن بسته شد.

به دلیل انجام بازرسی های فنی در برخی مناطق چین و توقف واحدهای فولادساز، اعتماد بازار کمی بالا رفته و علی رغم شروع بارندگی ها در برخی مناطق باعث تثبیت قیمت آهن آلات شده است.

با این وجود، خریدها همچنان در کف قیمت و برای مصارف ضروری انجام می شوند و به دلیل فصل گرم سال تقاضا از ثبات کافی برخوردار نیست. بهای بیلت داخلی چین نیز امروز با 10 یوان افزایش به 3610 یوان به ازای هر تن رسید.

میانگین قیمت ورق سیاه نیز در 24 شهر مهم چین با 3 یوان افزایش به 4232 یوان به ازای هر تن رسید. سطح موجودی ها هنوز هم رو به کاهش هستند و ارسال محموله های جدید تا حدودی محدود شده اند. تجار از فروش در قیمت های پایین خودداری می نمایند و انتظار فردایی بهتر برای قیمت محصول خود را دارند.

اما سنگ آهن 62 درصد استرالیا امروز در بازار بنادر 454 یوان به ازای هر تن معامله شد که نسبت به روز گذشته 2 یوان افزایش را نشان می دهد. این در حالی است با توجه به موجودی نزدیک به 160 میلیون تنی بنادر، خریدها بیشتر از انبارهای بنادر انجام می شود و تقاضا برای محصولات روی آب کمتر شده است.

شروع بازرسی های جدید کارخانجات آهن آلات کشور چین

میزان نرخ بهره بردای از 164 کوره بلند تانگشان اکنون به 89.21 درصد رسیده است و همواره از عید شکوفه ها در حال افزایش بوده است. با احتساب اینکه نرخ بهره برداری از ظرفیت کوره بلندهای تانگشان در ماه های غیر زمستان بایستی 10 تا 15 درصد کمتر از 100 درصد باشد، فضای بسیار کمی برای رشد بیشتر نرخ بهره برداری باقیست.

از سوی دیگر، در ماه آینده، بازرسی های جدید در 21 استان چین برای جلوگیری از بازگشت تولیدکنندگان آهن آلات بی کیفیت به مدار تولید کلید خواهند خورد و این امر می تواند توقف در برخی واحدهای تولیدی را به همراه داشته باشد.

قیمت آهن آلات

علاوه بر این، علی رغم کاهش موجودی انبارهای تجار برای یازدهمین هفته متوالی، موجودی انبارهای فولادسازان در هفته گذشته کمی افزایش داشت که نشان می دهد خریدهای صنایع پایین دست کمی محدود شده است.

این مسئله ممکن است عامل فشار بر قیمت آهن آلات در ادامه هفته شود، اگرچه هنوز هم عرضه و تقاضا تفاوت کمی با هم دارند. در دوره پیش رو، نرخ عرضه محصولات فولادسازان به بازار و بازرسی های فنی در ماه آتی دو فاکتوری است که اثر متضاد بر قیمت آهن آلات دارند.

در صورتی که تاثیر محدودیت های زیست محیطی کمتر از اثر متقابل عرضه به بازار باشد می توان کاهش قیمت فولاد در بازار داخلی چین را محتمل دانست.

فاصله زياد اتحادیه اروپا و آمریکا از توافق تعرفه ای

کمتر از یک هفته دیگر بایستی در مورد تعرفه تنبیهی آمریکا در قالب بند 232 بر صادرات آهن آلات و آلومینیم اروپا تصمیم گیری شود. اما هنوز راه حلی برای توافق در زمینه مناقشه اروپا و آمریکا وجود ندارد. واشنگتن پیشنهاد اروپا مبنی بر معافیت مطلق اروپا از تعرقه را رد کرده است.

در بین موارد پیشنهاد شده توسط اتحادیه اروپا افزایش واردات گاز طبیعی مایع از آمریکا، دسترسی بهتر اروپا به بازار محصولات صنعتی آمریکا مانند خودرو و تغییرات قوانین تجارت جهانی می باشد.

بدون شک رییس جمهور آمریکا تصمیم قاطع گرفته است تا واردات اهن آلات و آلومینیم از اروپا را محدود کند. پیشنهاد آمریکا به اروپا این است که به اندازه 90 درصد واردات انجام شده در سال 2017 برای اروپایی ها سهمیه تعیین شود و یک تعرفه  واردات برای 10 درصد باقیمانده تعیین شود.

گسترش سیاست تعرفه ای آمریکا به سایر صنایع

در سال گذشته واردات اهن الات امریکا 35 میلیون تن بود، که از این مقدار 3.16 میلیون تن سهم اروپا بوده است. در سه ماهه اول سال جاری صادرات اروپا به آمریکا افزایش چشمگیری داشته و به 560000 تن رسید که نسبت به 136271 تن سه ماهه سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است.

لازم به ذکر است که سیاست تعرفه ای آمریکا در حال گسترش به صنایع دیگر مانند وسایط نقلیه است. به عنوان مثال مقامات آمریکایی تحقیقات دیگری در زمینه واردات خودرو بر اساس مفاد بند 232 آغاز کرده اند. این اقدام باعث افزایش نگرانی اروپایی ها به خصوص آلمان شده است. به گفته یکی از کارشناسان هیچ کشوری به اندازه آلمان از وضع تعرفه واردات توسط آمریکا متضرر نمی شود.

فعالان بازار نگرانی خود را از اقدامات محتمل اعلام کردند و معافیت دایمی اروپا از تعرفه آمریکا را خواستار شده اند. در صورتی که توافقی در این زمینه حاصل نشود 28 کشور اتحادیه اروپا دست به اقدام متقابل خواهند زد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0