0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر آخرین اخبار خبرگزاری های فولادی

طبق شنیده ها، از ساعات ابتدایی روز دوشنبه  تقریبا فروش در اکثر مبادی متوقف و بازار در سکوت مطلق فرو رفته است. این توقف فروش در حالی صورت گرفت که پیش از آن، و ابتدای روز، محدوده قیمت میلگرد آجدار در بازه حدودی 3850 الی 4000 تومان اعلام شده بود.  فعاليت تمامی حوزه هاي فولادی در حال حاضر تقریبا به حالت تعلیق در آمده است که بیشتر متاثر از ترس و احتياط است. هنوز علت اصلی استارت افزایش قیمت های روز دوشنبه به طور کامل مشخص نمی باشد،  ولی به طور حتم این موج افزایشی قیمت میلگرد و تیرآهن امروز از یک مرکز فرماندهی و یک اجماع هماهنگ شده نشات گرفته است.

شاید بی ربط نباشد اگر به اظهار نظر اخیر یکی از مسئولان ارشد انجمن توليد كنندگان فولاد کشور اشاره شود که خواستگاه آن ها معیار قرار گرفتن قیمت گذاری های محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد در بازار داخلی بر اساس نرخ بازار ثانویه ارز بوده است.

آهن آلات

ارزیابی کلی بازار مقاطع؛

در حال حاضر و با توجه به محدوده حداقل 3900 تومانی قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی، بدون در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده نرخ 3570 تومانی پیشنهاد می شود که با در نظر گرفتن قیمت میلگرد فوب تركيه با متوسط 538 دلار به ازای هر تن خواهيم داشت :

3570 * 1000 / 538  ~= 6600

در واقع تا همین امروز، آنچه که در این بازار حرف آخر را زده است، قیمت میلگرد آجدار بوده که تا کنون توانسته است تا مرز دلار 6600 تومانی فولاد پیش روی نماید.

موضوع ديگر اکنون رانتی است که بعد از بورس کالا ناپدید می شود، ظاهر قضایا نشان می دهد که مقدار محدودی شمش با نرخ حداكثر 2800 تومان در بورس کالا فروخته شده اما در بازار آزاد و خارج از بورس، از همین نوع کالا با نرخ 3250 الی ماشاءالله معامله شده است.

بررسی دلایل بازار نیمه تعطیل روز سه شنبه

از همه این موارد مهم تر هم امروز از طریق برخی از مدیران اتحادیه ‌ها مطلع شدیم به دلیل وضعیت خاص فعلی کشور و ورود به شرایط جنگ سرد؛ ظاهرا در جلسه ای که امروز با برخی از مسئولان وزارت صمت صورت گرفته، اعلام شده که سیستم حواله ای یا در واقع توزیع برخی کالاهای اساسی تحت نظارت تعزیرات حکومتی؛ به احتمال زیاد مجددا اجرایی می گردد. ولی مشخص نیست که فعلا فولاد هم جزو این کالاها به حساب می آید یا خیر؛

اما با توجه به این که فعلا دولت در دریافت و تزریق وجه حاصل از صادرات فولاد در سامانه نیما پافشاری نموده و بعید به نظر می رسد که از این منبع درآمدی صرف نظر نماید. لذا با فرض ادامه اتصال فولاد به دلار نیمایی و عدم ورود به بازار ثانویه، احتمال این که فولاد در بازار داخلی دو نرخی شود ( حواله ای و بازار آزاد ) زیاد است.

علی رغم این که بازار فروش میلگرد آجدار در روز سه شنبه در شوک افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات به صورت نیمه تعطیل ظاهر شده و نهایتا زود هنگام تعطیل گردید؛ متوسط افزایش قیمت روز سه شنبه این حوزه با رقم تقریبی 220 تومان به شاخص متوسط نرخ 3890 تومان جهش پیدا کرد.

خروج بازار فولاد از ریل دلار ۴۲۰۰ و ورود به ریل دلار آزاد

هرچند هیچ یک از فعالان بازار موافق گرانی بازار نیستند اما بارها ذکر شده است که اگر مبنای دلار فعلی را ده هزار تومانی در نظر بگیریم با کمال تاسف بر اساس آمار باید نصف آن یعنی ۵۰ سنت را برای مقاطع فولادی در نظر بگیریم.

پس حتی نرخ ۵ هزار تومان هم ظرف امروز و فردا  برای برخی تولیدی ها عدد بعیدی نیست.

باور این که به واسطه ضعف مدیریتی و نظارتی بازار فولاد کشور؛ برای فولادی که بیش از 95 درصد مواد و نهاده های تولید آن از بازار داخلی تامین می شود؛ دلاری متصور شویم؛ سخت است؛ اما متاسفانه مصداق دارد، به طوری که دیروز دلار نهفته قیمت متوسط میلگرد آجدار در بازار داخلی با ورود به کانال 7000 تومانی؛ حدود 7200 تومان دیده می شود .

 •  شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار پایه در بازار داخلی دیروز : ۳۸۹۰ تومان
 •  شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار فوب ترکیه : 540 دلار به ازای هر تن

3890 × 1000 ÷ 540 ~= 7200

البته این محاسبات با در نظرگرفتن مالیات ارزش افزوده می باشد.

– بدون محاسبه آن خواهیم داشت :

3570 × 1000 ÷ 540 ~= 6600

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری