0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روند بازار مقاطع در روزهای پایانی ماه اردیبهشت

روز شنبه به دلیل مصادف شدن با روزهای پایان ماه شاهد یک روز کم رمق و کسل کننده بودیم. به طوری که در اکثر مبادی شاهد ثبات قیمت میلگرد در بازار بودیم.

قیمت تیرآهن های ذوبی هم مانند قیمت میلگرد در مبدا ثابت بودند اما به دلیل نبود مشتری در انبارها با تخفیف بیشتری به فروش رسید. قیمت نبشی و ناودانی و قیمت پروفیل هم در ساعات ابتدایی روز ثابت و بی رمق مشاهده گردید.

از احوال بازار چنین به نظر می رسد که احتمالا تا دو هفته آینده و تا قبل از تعطیلی های اواسط رمضان این روند کم و بیش ادامه خواهد داشت.

اما آن چه مشهود است کاهش تقاضا به سبب ماه مبارک رمضان است. به هرحال منتظر عرضه شمش اهواز و کاوه  در این هفته و واکنش بازار به قیمت های پایه و تاثیر بر قیمت میلگرد خواهیم ماند.

به طور کلی عرضه کنندگان میلگرد آجدار و نبشی و ناودانی فعالیت خود را در روز گذشته با ثبات تقریبی قیمت میلگرد و قیمت ناودانی و نبشی آغاز کرده اند.

قیمت توافقی شرکت ها همچنان با ارائه تخفیف همراه است

این در حالی است که در حوزه پروفیل شاهد کمی کاهش قیمت بودیم این میزان افت قیمت پروفیل در این حوزه  در ساعات ابتدایی روز بین 10 تا 20 تومان گزارش شد. البته میزان افت نرخ بر اساس قیمت های اعلامی صبح پنجشنبه 27 اردیبهشت محاسبه شده است.

هم چنین براساس گزارش برخی خبرگذاری ها بازار روز شنبه در بیشتر مبادی عرضه کننده مقاطع طویل فولادی ( نبشی ، ناودانی ، تیر آهن ، میلگرد و… ) توافقی بوده و به نظر می رسد که معاملاتی نیز در جریان است  .

میزان تخفیفات تا این لحظه بین 5 تا 12 تومان از قیمت میلگرد و سایر محصولات اولیه بر آورد شده است . نکته جالب و قابل تامل روز گذشته بازار میلگرد ، کمبود کالای آماده بار گیری است به طوری که تعدادی از واحدها ، بارگیری خود را با تاخیر از 2 الی 8 روز انجام دادند.

قیمت میلگرد

گزارشی کوتاه از بازار مواد اولیه در روز شنبه

در حوزه ضایعات فلزی شاهد کاهش قیمت در برخی مبادی به میزان 20 تا 30 تومان بودیم که بیشتر متعلق به عرضه کنندگانی است که در چند روز گذشته تغییر قیمت نداشته و  از قیمت های میانگین بازار بالاتر بوده است تهران اما هم چنان در کانال 1900 تومان فعالیت داشت ….

در خصوص گندله اطلاعات مکفی و جامعی در دست نیست در خصوص آهن اسفنجی شنیده ها حکایت از جریان معاملات در دامنه قیمتی 1240 تومان دارد.

به طوری که به نظر می رسد قیمت بورسی این کالا تقریبا جا افتاده است در بازار شمش القایی قیمت ها بین حداقل 2390 تا 2450 تومان بسته به مبدا بارگیری  پیشنهاد می شود.

که بر اساس گزارشات دریافتی از منابع آگاه بیشتر معاملات در محدوده قیمتی 2420 تا 2430 تومان در حال انجام بود شمش قوسی نیز بین 2455 تا 2500 تومان پیشنهاد شد.

یک منبع مطلع گفت که از ابتدای خرداد ، محتملا تغییراتی در نرخ کرایه استان یزد ممکن است اعمال گردد که در صورت این فعالیت ممکن است اقلام فولادی این استان با قیمت های فعلی مورد کم توجه ای خریداران فرا استانی قرار گیرند چرا که قیمت تمام شده افزایش می یابد البته این خبر تغییر کرایه هنوز تایید رسمی نشده است

یک نکته ؛ یک مقایسه

نکته قابل تاملی که از اخبار روز گذشته برداشت می شود این است که سندیکای لوله پروفیل در چند سال اخیر و هم زمان با دوران رکود و مصادف با افزایش قیمت ورق ۲ در همه مراحل با هرگونه افزایش کاذب قیمت ورق ۲ چه وارداتی و چه عرضه های داخلی به شدت مقابله کرده است.

شاید این نهاد به این باور درست رسیده است که هرگونه افزایش قیمت ورق ۲و قیمت پروفیل موجب افزایش فشار بر مصرف کننده نهایی و کاهش مصرف داخلی خواهد شد.

اما مقایسه کنید با وضعیت رانت موجود در عرضه های ذوب اهن و افزایش شدید قیمت محصولات ذوبی طی دو سال اخیر که باعث جایگزینی محصولات متفرقه به جای ذوبی خصوصا در مبحث تیر اهن های ذوبی شده است.

و متاسفانه هیچ نهادی برای برخورد با وضع موجود و عرضه های ظاهرا قانونی وجود ندارد. طبق امار در دو سال اخیر مصرف تیر اهن های ذوبی در داخل به شدت کاهش یافته است.

مراجعه کنید به کتاب سال فولاد که اخیرا توسط چیلان منتشر شده است.

اما کو گوش شنوا؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0