0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

صادرات فولاد تحت تاثیر تحریم های جدید

در سومین هفته بعد از دور دوم تحریم های علیه ایران شرایط به گونه ای شد که میزان صادرات آهن آلات و قیمت آن ها تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گرفته است. کاهش قیمت در بازار جهانی نیز به چشم می خورد. هر کشور با توجه به سیاست ها داخلی و جو حاکم بر بازار خود باید تمهیداتی را در نظر گیرد تا مانع افول فولادسازان خود شود. تغییر قیمت در بازار خارجی به صورت غیر مستقیم بر بازار داخلی هر کشوری نیز تاثیر گذار است.

نوسانات قیمت دلار هم بر نرخ نهایی آهن آلات از جمله تیرآهن و میلگرد نیز تاثیر گذار است. در ماه های اخیر شاهد افت قیمت تمام شده هر بشکه نفت بودیم این امر همراه با ثبات نرخ دلار برای مصرف کنندگان سیگنال خوشایندی است و نشان از ثبات یا تنزل قیمت آهن آلات دارد اما باید به این نکته دقت داشت که بازار داخلی هر کشوری مختص همان کشور است به این معنی که فولادسازان داخلی، سیاست های بازاریان، بورس کالا، میزان عرضه و تقاضا و… روی نرخ تمام شده محصولات تاثیر گذار هستند و تنها نمی توان به دو فاکتور نرخ ارز و وضعیت بازار جهانی بسنده کرد. طی هفته های گذشته بازار داخلی یک  روند ممتد  و آرام نزولی را طی کرد و به کف خود نزدیک شده است. در حال حاضر با شروع فصل سرد، رکود بازار ساخت و ساز و کاهش نرخ ارز بازار در ابهام به سر می برد و هیچ گونه پیش بینی دقیقی از آینده بازار محصولات فولادی وجود ندارد.

وضعیت آهن آلات در بازار جهانی

در سال های گذشته ایران جزء کشورهای وارد کننده محصولات فولادی و در زمره مصرف کنندگان و بازارهای هدف به شمار می آمد اما امروزه در رده برترین صادرکنندگان آهن آلات قرار دارد به گفته برخی کارشناسان تمرکز بر مقوله صادرات می تواند کشور را در شرایط فعلی یاری دهد. از طرفی تامین نیازهای داخلی باید در اولویت امور قرار گیرد و سپس مازاد آن برای مقوله صادرات در نظر گرفته شود. رقابت میان فولادسازان داخلی به گونه ای شده که محصولات با قیمت های کاهشی روانه بازار می شوند. میزان معاملات در بازارهای جهانی نیز تفاوت چندانی نداشته اما محصولات با قیمت پایین تری نسبت به هفته های اخیر به فروش رسیدند. در حال حاضر وضعیت برای فولادسازان کمی سخت است و تمرکز بر فروش بیش از افزایش ظرفیت های  تولیدی اهمیت یافته تولید کنندگان در صورت گذر از بحران های فعلی شاهد بازگشت سرمایه های خود خواهند بود.

صادرات آهن آلات

فولادسازان در دوره های قبلی شرایط فعلی را تجربه کرده اند و امکان گذر از چنین شرایطی را با مدیریت صحیح و تمهیدات درست دارند. سکوت بازار و کاهش تقاضا بازگشت سرمایه فولادسازان را دچار خلل خواهد کرد. در صورت رکود در پروژه های عمرانی و ساخت و ساز بازر آهن آلات نیز در لاک رکودی فرو خواهد رفت.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان اذعان داشت در حال حاضر باید بیش از پیش بر روی اقتصاد کشور تمرکز کرد و نباید اجازه داد صنعت و اقتصاد کشور هدف دشمنان قرار گیرد. فولاد مبارکه اصفهان پیشرو در صنعت فولاد ایران است و باید با تجهیز کردن مجتمع های بزرگ خلل و شکاف های موجود در صنعت فولادسازی را رفع کرد. نباید اجازه داد سیاست های شوم دشمنان در روند تولید فولاد ایران مشکلی ایجاد کند.

توسعه زیربنا برای افزایش تولید فولاد ایران

شرکت های فولادساز ایرانی برای رسیدن به ظرفیت تولید سالیانه و چشم اندازهای خود نیازمند تجهیز زیربناهای خود هستند. برای توسعه و پیشبرد اهداف باید خطوط حمل نقلی جهت جابه جایی و انتقال مواد اولیه در سراسر کشور ایجاد گردد تا فولادسازان به راحتی و در کمترین زمان ممکن بتوانند به مواد مورد نیاز خود دست یابند. چیزی حدود 70 درصد از محصولات مجموعه فولاد هرمزگان به کشورهای متقاضی صادر و مابقی محصولات پاسخگوی نیازهای داخلی است بر همین اساس توسعه خطوط حمل و نقل به منظور جا به جایی محصولات در اولویت امور قرار دارد. از طرفی تحریم های دور دوم بر مقوله حمل و نقل تاثیرات غیر مستقیمی داشته اند گره چنین مشکلاتی تنها با تدبیر و درایت مسئولین ذی ربط قابل حل خواهد بود از طرفی جذب سرمایه گذار با هدف تحقق چشم انداز تولید سالیانه کشور در برنامه ریزی های توسعه صنعت فولاد  قرار دارد.

میزان تولیدات فولاد ایران 19 درصد افزایش یافت

خوشبختانه بر اساس آمار از 10 ماه گذشته تاکنون میزان تولیدات فولاد ایران نسبت به زمان مشابه در سال گذشته به میزان 19 درصد افزایش داشته است. میزان تولیدات فولاد کشور از 17 میلیون و 304 هزار تن در سال گذشته به 20 میلیون و 590 هزار تن افزایش یافته است. ایران همچنان در رده بندی سیزدهم تولید فولاد جهانی قرار دارد. در شرایط فعلی نظریه های متعددی پیرامون حوزه فولاد ایران وجود دارد بر اساس گفته های کارشناسان باید همراه با افزایش ظرفیت های تولیدی برای توسعه زیر ساخت های مورد نیاز و بقایای فولادسازان تمهیداتی در نظر گرفت شرایط کنونی پیچیده است و با برنامه ریزی های دقیق باید این مرحله را پشت سر گذاشت.

این گزارش گوشه ای از وضعیت فعلی بازار فولاد است با ارسال نقطه نظرات سازنده خود در تکمیل این اخبار سهیم باشید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0