0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر بازارهای کالایی پس از سیاست دلاری جدید دولت

تامین ارز مورد نیاز برای واردات ملزومات پتروشیمی ها، شرکت های معدنی، صنعتی و فلزی از بازار ثانویه! تصمیم جدید دولت برای جلوگیری از ارز پاشی در اقتصاد. به گزارش شهر فولاد بر مبنای این دستورالعمل جدید شورای پول و اعتبار، از این پس شرکت های پتروشیمی، صنعتی، معدنی و فلزی بایستی ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه و تجهیزات را از بازار ثانویه و به نرخ رقابتی تهیه نمایند. این در حالی است که طبیعتا ارز حاصل از صادرات آن ها نیز در بازار ثانویه عرضه شده و کشف قیمت آن تابع مکانیسم عرضه و تقاضا خواهد بود و دولت تنها برای واردات کالاهای اساسی و دارو ارز دولتی اختصاص خواهد داد. این روند طبیعتا بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی تاثیرگذار خواهد بود.

به طور کلی می توان گفت که در نگاه اول شاید این تصمیم خوشایند این دسته از شرکت ها  خصوصاً صنایع پتروشیمی باشد، چرا که آن ها علی رغم برخورداری از خوراک بسیار ارزان داخلی دیگر مجبور به عرضه درآمدهای خود به نرخ دستوری در سامانه نیما نمی باشند.

آزمون و خطا در بازار فولاد !

اما در مورد صنعت فولاد و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن این گونه نیست و به نظر می رسد دولت در تصمیم گیری های خود وارد یک فاز آزمون و خطا شده است.

نکته جالب این که این تصمیم تنها چند روز پس از مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار گرفته شده است و نمی توان قبول کرد شورای پول و اعتبار از این مصوبه بی خبر بوده است. دستوری که فولادساز را مکلف می کند برای احراز شرط صادرات، کف عرضه در بورس کالا را رعایت نماید. بنا به گفته قانون گذار، کف عرضه بر مبنای 120 درصد تقاضای واقعی سال 96 در بورس کالا (که معلوم نیست چگونه قابل محاسبه است) برآورد خواهد شد.

همچنین، شرکتی که مجبور به خرید ارز 9000 تومانی برای تامین واردات خود می باشد، بایستی حجم بیشتری از محصول خود را به نرخ دلار 4200 تومانی مصوب بانک مرکزی در بورس کالا عرضه نماید.

قیمت میلگرد

ظلم آشکار در حق سهامدار شرکت های فولادی

جدا از رانتی که این قانون برای عده ای خواص ایجاد می کند، یک ظلم آشکار در حق سهامدار شرکت های فولادی توسط دولت صورت گرفته است. با توجه به شرایط جدید بازگشت ارز حاصل از صادرات، قرار دادن سقف رقابت 5 درصدی برای محصولات عرضه شده در بورس کالا و اختلاف میان دلار بانک مرکزی و دلار آزاد، باعث خواهد شد تا عرضه محصولات در بورس کالا جهت تامین نیاز صنایع پایین دستی در همه بخش های تولیدی حتی نسبت به قبل صرفه کم تری داشته باشد.

و بنگاه هایی که صادرات کمتری در سال گذشته انجام داده اند تا خوراک صنایع داخلی را به صورت حداکثری تامین نمایند به سمت استفاده بیشتر از ظرفیت های صادراتی خود تغییر جهت دهند. این مسئله عملا مغایر با انتظار وزارت صمت برای حمایت از صنایع پایین دستی با مصوبه هفته گذشته می باشد و در نهایت بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

توقف معاملات بازار فولاد تا کجا ادامه خواهد داشت ؟!

بی دلیل نیست که این روزها شاهد یک توقف و سردرگمی در میان فعالان بازار فولاد و مواد اولیه برای تعیین قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد می باشیم. بسیاری از آن ها از این شرایط بیمناک هستند و تصمیم گرفته اند تا زمانی که دولت در تصمیمات خود به یک ثبات نسبی نرسیده از انجام معاملات جدید چه در واردات و چه در صادرات خودداری نمایند. یکی از منابع بازار این گونه اطلاع داده که برخی تجار پس از ثبت سفارش واردات کالا و امید به دریافت ارز به نرخ قبلی، حالا مجبور به خرید ارز از بازار ثانویه هستند که برنامه های آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

بی ثباتی در تصمیمات دولت شرایط را برای تجار و حتی تولید کنندگان در زمینه فروش داخلی و صادراتی بسیار مشکل ساخته است. قدر مسلم این که بیشترین ضرر را در این گونه بی ثباتی ها مصرف کننده نهایی متحمل می شود. چرا که در نهایت اوست که هزینه هرج و مرج و اختلال در بازار را خواهد پرداخت. همان گونه که شمش 2574 تومانی نتوانست از رسیدن قیمت میلگرد به رکورد تاریخی 4300 تومان جلوگیری نماید، مطمئنا شمش 2475 تومانی هم قادر به کنترل این افزایش افسار گسیخته نخواهد بود.

دولت محترم و خصوصا وزارت صمت بایستی با بهره گیری از نظرات کارشناسان و فعالان در خصوص امر صادرات و واردات تا دیر نشده فکری برای حال بیمار این روزهای بازار نمایند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
 • نگار

  صدمه این همه آزمون خطا علاوه بر ضرر تولید کنندگان و سازنده باعث فقر هر چه بیشتر مردم بویژه مردم پایین دست رو به دنبال داره
  ممنون از مقاله و اشاره کردن به این موضوع خاصتون

1

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری