5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

آشفتگی بازار فولاد

انجمن جهانی فولاد طی یک گزارشی اعلام کرد که در نیمه نخست سال 2019 یعنی از 11 دی ماه 1397 تا 9 تیر ماه 1398 خورشیدی میزان تولید شمش فولادی در ایران به نسبت همین زمان مشابه در سال گذشته میلادی حدود 5/6 درصد رشد داشته است. این خبر به این معنا است که ایران رکورد تولید شمش فولادی را زده است و به عددی بالغ بر 12/7 میلیون تن رسید. در همین حوالی بود که سازمان صمت (صنعت ، معدن ، تجارت) طی یک بخش نامه ای اعلام کرد که از این پس تنها واحد های نوردی ثبت نام شده در بهین یاب ، مجاز هستند که شمش فولاد خریداری کنند. این بخش نامه با مخالفت و موضع گیری شدیدی از سمت فولاد سازان رو به رو شد. از مواردی که در این بخشنامه وجود دارد محدود کردن تقاضا برای خرید شمش فولاد است. صدور چنین نامه هایی در زمانی که با فراوانی تولید کالا مواجه هستیم نه تنها راهگشا نیست که به جای منفعت رساندن به مصرف کننده و تولید کننده ، سود سرشاری نصیب دلالان و واسطه ها می کند و دلالان در یک بازی سراسر برد ، پیروز می شوند. با صدور این بخش نامه ، فولاد سازان از عرضه شمش فولاد در بورس خودداری کردند که همین امر موجب التهاب بازار شمش فولاد شد. از سوی دیگر مردم و خریداران این صنف ترجیح می دهند که از بازار آزاد محصولات خود را تامین کنند تا این که به بورس کالا مراجعه کنند و یکی از دلایل این کار تنوع قیمت ها در خارج از بورس است به خصوص که قیمت ها در بازار آزاد جذاب تر و دارای تخفیفات بیشتری است.

آشفتگی در بازار فولاد
اولین واکنش در پی اعتراض به این بخش نامه را انجمن تولید کنندگان فولاد نشان داد. به پیروی از آن ها فولاد سازان بزرگی همانند کارخانه ذوب آهن اصفهان نیز اعتراض خود را به این بخش نامه اعلام کردند و آن را ناکارآمد دانستند و از این که تصمیم های خلق الساعه و بدون شور و مشورت با فولاد سازان گرفته می شود، گلایه کردند. بهرام سبحانی که رئیس هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان است در گلایه های خود عنوان کرد که اکنون حدود 10 تا 12 میلیون تن مازاد فولاد داریم که با توجه به شرایط تحریم ها و مشکلات بسیار و عدیده در زمینه بخش صادرات ، حیات واحد های تولید در خطر است. چرا که این بخش نامه فعالیت تولید کنندگان را پیش از پیش دشوار می کند و در صورتی که مازاد تولید صادر نشود، این کارخانه ها هستند که کم کم تعطیل می شوند. چرا که تقاضای بازار در داخل به اندازه میزان تولید مازاد نیست.
اعتراض فعالان عرصه فولاد به این بخش نامه به این خاطر است که معتقدند اجرای سامانه بهین یاب ، در ظاهر باعث افزایش شفافیت می شود اما در اصل عمل این سامانه در ایجاد و تشدید محدودیت ، انحصار و فساد نتیجه دیگری ندارد. بخش نامه اخیر به نظر بسیاری از کارشناسان باعث کاهش خرید شمش در بورس می شود که همین امر تبعات بسیاری به دنبال خواهد داشت. به طور مثال اختلاف قیمت بین شمش فولاد که صادر می شود با شمش فولادی که در داخل بورس عرضه می شود تفاوت زیادی هست. همین اختلاف باعث قاچاق و ایجاد بازار سیاه نیز می شود. چنان چه قیمت فولاد خوزستان در بورس 40 درصد با قیمت بیرون متفاوت است و همین امر باعث شده که عده ای این محصولات را خریداری کنند و قاچاق کنند یا به محصولات میلگرد و مفتول تبدیل کنند و به فروش با قیمت بیشتری برسانند. وقتی هم که محصولات به صورت غیرقانونی از کشور خارج می شود کشورهای همسایه تعرفه های زیادی بر روی محصولات قرار می دهند که خود این موضوع حکایت و فاجعه دیگری است. از این دست قوانین و بخش نامه ها برای دشوار کردن شرایط به ویژه در چنین برهه های حساس کنونی باید دوری کرد. چرا که بیشترین ضرر را تولید کننده بخش خصوصی می دهد.

5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0