0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

جو روانی بازار فولاد فروکش کرد

همان طور که مشاهده شد بازار فولاد پس از یک دوره سه هفته ای افزایش در حوزه قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع طی هفته گذشته وارد فاز کاهشی شد. این در حالی است که طی هفته های قبل بازار از جو روانی و فشار افزایش قیمت ها به شدت رنج می برد. البته طی هفته های گذشته در تحلیل های صورت گرفته روند کاهشی قیمت ها پیش بینی شده بود و دلایل این امر به طور مفصل بررسی گردید.

بازار آهن کشور در هفته قبل روند جدی کاهش قیمت ها را تجربه کرد تا جایی که دیده شد قیمت میلگرد در حدود 300-200 تومان کاهش یافت. به طور میانگین می توان گفت قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد طی هفته گذشته به میزان 300 تومان کاهش را تجربه کرد.

نکته دیگری که در بازار فولاد سه هفته قبل مشاهده گردید این است که روند افزایشی قیمت ها در بازار همانند دوره های قبل نبوده و در ابتدا روند افزایشی شتاب زیادی داشته و پس از آن مقداری روند تثبیت در بازار شکل گرفت و در روزهای پایانی مجددا شاهد شکل گیری روند صعودی در برخی حوزه ها بودیم.

بنابر رصد بازار پیش بینی می شود که روند کاهشی شکل گرفته در بازار هفته جاری نیز همانند روند افزایشی باشد به طوری که ابتدا شاهد افت شدید قیمت ها در یک بازه زمانی کوتاه مدت باشیم و پس از آن در بازار زمانی بعدی بازار به ثبات موقتی رسیده و سپس شاهد افت مجدد قیمت ها در حوزه فولاد باشیم.

تغییرات روند بازار فولاد نسبت به دوره های قبل

آن چه واضح است این است که روند تغییرات قیمت در بازار فولاد نسبت به دوره های پیشین متفاوت می باشد. آنچه طی سه هفته قبل برای بازار رخ داد هجوم نقدینگی و پس از آن روند صعودی نرخ ارز و رشد بازار صادراتی بوده است که به کمک روند صعودی قیمت ها آمد.

این در حالی است که طی هفته گذشته این سیگنال ها اندکی تغییر کرد. یکی از دلایل تغییر روند بازار در هفته قبل را می توان اقدام وزارت صنعت در جهت مسیر صادراتی بوده است که سبب وقفه در شتاب رشد قیمت ها گردید. همچنین امکان کاهش بیشتر در نرخ دلار طی روزهای آتی پیش بینی می شود و این امر نیز تا حدی از روند صعودی قیمت ها جلوگیری خواهد کرد هرچند به تنهایی نمی تواند سبب کاهش ورود نقدینگی به بازار فولاد باشد.

قیمت تیرآهن

مورد دیگری که در هفته گذشته به چشم خورد روند نزولی قیمت سکه بوده است ولی باید گفت این امر بیشتر متاثر از نرخ های جهانی می باشد. سیگنال های بیان شده جریان روانی موجود در بازارهای کالایی از جمله بازار فولاد طی هفته گذشته را کنترل کرده است.

بنابراین روند افزایشی میزان تقاضا برای خرید آهن آلات و افزایش هجوم میزان نقدینگی به این بازار در روزهای گذشته کاهش شدیدی داشته و این امر بر قیمت تیرآهن میلگرد و سایر محصولات تاثیر زیادی گذاشته است. بحث دیگری که در روزهای جاری بر بازار تاثیرگذار بوده میزان موجودی انبارها می باشد.

تاثیر افزایش موجودی انبارها بر تغییرات بازار فولاد

میزان موجودی انبارها در حال حاضر بسیار بالا می باشد و تا مادامی که جو روانی بر بازار حکمفرما نباشد تحلیل بهتری از شرایط موجود و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد خواهیم داشت. اگر در دوره های گذشته شاهد افزایش میزان تقاضا نسبت به عرضه بوده ایم در حال حاضر این روند تغییر کرده و می توان گفت کاملا برعکس شده است.

جو روانی تا حدودی طی هفته گذشته در بازار فولاد کاهش یافته است و به همین دلیل واقعیت های بیشتری در حال خودنمایی می باشد. از طرفی در روزهای جاری از شتاب کاهش نرخ شمش کاسته شده است و بازار شمش در حال مقاومت در جهت کاهش قیمت ها می باشد.

از طرفی روند صعودی نرخ قراضه آهن و کاهش میزان عرضه این محصول در کنار افزایش میزان تولید توسط کارخانجات تولیدکننده شمش و بحث های مطرح شده در حوزه آهن اسفنجی سبب کاهش میزان خوشبینی در بازار روزهای جاری گردیده است.

از طرفی توقف روند نزولی قیمت شمش تولیدکنندگان واحدهای نورد را بر آن داشته است که از کاهش بیشتر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع جلوگیری کرده و این امر سبب ایجاد وقفه زمانی در روند نزولی کاهش قیمت ها گردیده است. حاصل این شرایط می تواند ایجاد رقابت منفی در بازار فولاد و کاهش میزان فولاد شود و در هفته جاری می توان این روند را در بازار مشاهده کرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0