0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش موقت تقاضا در ماه پایانی سال

روز چهارشنبه هفته گذشته و در نخستین روز اسفند، شاهد اعمال تخفیف های بیشتر در بازار آهن آلات همزمان با کاهش موقت تقاضا در ماه پایانی سال بودیم. این روزها شاهد دو رویکرد در بازار مقاطع هستیم:

برخی معتقدند که افزایش مورد انتظار اسفند ماه در ماه های قبل تخلیه و پیش خور شده و بازار مقاطع کشش کانال بیش از ۴۵۰۰ را ندارد. (کف مقاومتی ۴۵۰۰ تومان)

برخی هم معتقدند با توجه به موج جدید تورم و انتظار تورمی بالا، میلگرد حد روانی ۵۰۰۰ تومان را تا روزهای پایانی سال خواهد زد. (سقف روانی ۵ هزار تومان)

اما هنوز هم کفه ترازو به نفع محصولات ذوبی است که غیر از دو سایز ۱۲ و ۱۴ که در کانال ۴۶۰۰ هستند بقیه سایزها دسته جمعی در کانال ۴۵۰۰ نوسان می کنند. قطعا روند مداوم افزایشی بازار ارز بر همه بازارها و البته بازار فولاد موثر خواهد بود اما لازمه این تاثیر تخلیه بخشی از محصولات ارزان قیمت قبلی (از ۳۵۰۰ الی ۴۰۰۰ هزار تومان) است که یا در انبارها دپو شده و یا دست تاجران ذوبی در صف فروش هستند. با تخلیه بخشی از حجم این اندوخته و در صورت تداوم روند فعلی بازار ارز، ورود موج جدید تقاضای خرید در روزهای آینده و هفته جاری بعید نیست.

به طور کلی جو افزایشی بازار ارز و به خصوص طلا همچنان غالب است و همه بازارها را دچار وهم و گمان کرده است. رفتار اکثر تجار همراه با احتیاط و رویه قدیمی جایگزین کردن محصولاتی است که در همان روز فروخته اند. بازار فولاد هم به عنوان بخشی از این بدنه مستثنی نیست. هر چند هفته گذشته به علت وفور محصولات ذوبی در بازار (به علت آزاد کردن بخشی از محصولات ۳۳۰۰ تنی و ۵ هزار تنی) بازار خصوصی ها کساد بود اما معلوم نیست در روزهای آینده و با افزایش بیشتر نرخ ارز شاهد همین رفتار باشیم.

فروش آهن آلات

هر چند غالب فعالان این بخش به سبب ضربه سختی که در تابستان امسال از بازگشت شدید بازار سکه و ارز خورده اند، بسیار محتاط عمل می کنند اما تفاوتی که در این مرحله از افزایش شاهد آن هستیم تغییر شدید اونس طلا به عنوان لوکوموتیو محرک بازار به علاوه ده ها شاخص دیگر اقتصادی است که دلالت بر نامساعد بودن وضع اقتصادی در روزهای پیش رو و به خصوص سال آینده است.

در این شرایط رغبت عموم مردم (صاحبان سرمایه های خرد) به سرمایه گذاری های امن مثل سکه و طلا بیشتر می شود و این بار هوش عمومی مردم آن ها را به سمت بازار کم درد سر و غیر امنیتی طلا و سکه رهنمون می کند. در حالی که در تابستان امسال با اونس ۱۲۰۰ دلاری، بازار ارز سقف ۱۸ هزار تومان را هم زد در این روزها با افزایش نرخ اونس به ۱۳۵۰ دلار شاهد فشرده سازی بیشتر نرخ ارز و افزایش فاصله قیمت واقعی نرخ ارز (حدود ۱۸ الی ۲۰ هزار تومان) و نرخ دولتی هستیم که نوعی زنگ خطر است.

به طور کلی در روزهای پایانی هفته گذشته مشاهده کردیم که تخفیفات کم شده و فروش ها محتاطانه صورت می گیرد این موضوع درست است، چون یک چشم این ها متاسفانه به نوسانات حوزه دلار دوخته شده اما واقعیت این که هفته گذشته تقاضا هم عقب کشیده و محتاطانه گام بر می ‌دارد، غیر قابل کتمان است. در واقع این طور عرض شود که نه تقاضا حاضر به پذیرش ریسک بیش از این است و نه فروشنده حاضر است از نرخ های اعلامی خود کوتاه بیاید.

اگر دقت داشته باشید؛ دو روز پیش بازار آهن آلات می رفت تا به آرامش برسد که معالات شمش فولاد خوزستان و رقابت ۲۲ درصدی ایجاد شده در بورس کالا و در خصوص این کالا، التهاب را به بازار برگرداند و به نوعی بازار آبستن کف سازی های جدید شد، ولی همان طوری که دیدیم، تاثیر معالات این بار شمش ارفع، علی رغم طی شدن روندی مشابه روند شمش خوزستان و رقابت حدود ۲۲ درصدی؛ همانند دفعه قبل نبود چرا که میانگین نرخ موزون رقابتی معاملات شمش ارفع، نتوانست از شاخص نرخ معاملاتی شمش خوزستان فراتر برود.

به نظر می رسد تا مادامی که سقف قیمت های جدیدتری در بورس کالا لمس نشود؛ یا اتفاق غیر منتظره ای در خصوص متغیرهای تاثیرگذار بر بازارهای کالایی نیافتد؛ این بازار با این وضعیت تقاضای ضعیف موجود، نمی تواند التهاب بیشتر را تحمل کند.

هر چند که هم اکنون هم فاصله آخرین نرخ کشف شده میلگرد آجدار در بورس کالا با فی حدودا ۴۰۲۰ تومانی نسبت به نرخ های کنونی بازار با شاخص متوسط حدودا ۴۷۰۰ تومان زیاد است؛ البته این موضوع را هم می بایست در نظر گرفت که آخرین نرخ کشف شده میلگرد در بورس کالا مربوط به قبل از معاملات شمش فولاد خوزستان و فولاد ارفع بوده است.

به نظر می رسد که بازار خارج از بورس کالا، به صورت خودکار و کاملا خود جوش با توجه به آخرین نرخ معاملاتی شمش خوزستان و ارفع با قیمت تمام شده ۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا، با رعایت احتساب تناسب ۸۹ درصدی نسبت نرخ شمش معاملاتی در بورس کالا به میلگرد آن؛ به میلگرد آجدار ۴۷۰۰ تومانی نگاه کرده باشد، کما این که طی هفته گذشته، متوسط نرخ کشف شده بازار در خصوص میلگرد آجدار هم حول و حوش همین رقم بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری