5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

کاهش شدید حجم صادرات ایران

بازار فولاد ایران روزهای خوبی را نمی گذارند. از یک سو فشار تحریم ها حجم صادرات آهن آلات را به شدت کاهش داده و از سوی دیگر کاهش قیمت جهانی نفت، بازار جهانی فلزات را نزولی کرده و دست آخر قوانین متغیر و خلق الساعه وزارت صمت و بانک مرکزی در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات و قوانین مربوط به پیمان سپاری، دست و پای صادرکنندگان را بسته است. ادامه روند فعلی به صلاح هیچ کس نیست. نه تولید کننده؛ که با وجود فشارهای روز افزون مالیاتی و بانکی و …. با امید مشغول تولید است و نه تجار و توزیع کنندگان که به امید حداقل سود (که لااقل با سود بانکی برابری کند) در بازار فولاد مشغول فعالیت و یا به عبارت بهتر تحت فشار هستند.

دو مانع اساسی و یا دو سنگ بزرگ در مسیر صادرات عبارتند از

۱- معضل صادرکنندگان رسمی

طبق آخرین توافق حاصله بین وزارت صمت و بانک مرکزی؛ صادرکنندگان موظفند که ارز حاصل از صادرات را بر اساس ۹۰ درصد نرخ میانگین متال بولتن به داخل برگردانند. (رجوع شود به بخش نامه های مکرر وزارت صمت). حال سوال اینجاست؛ آیا قیمت صادرات آهن آلات ایران با نرخ میانگین متال بولتن برابری می کند؟

آمارها نشان می دهد میانگین قیمت صادراتی میلگرد ایرانی در دو مقصد صادراتی (عراق و افغانستان) در بهترین حالت ۴۳۰ الی ۴۵۰ دلار است که از این عدد بین ۱۰۰ الی ۱۳۰ دلار هزینه حمل و عوارض کسر خواهد شد که باقی مانده رقمی حدود ۳۲۰ دلار خواهد شد.

اما میانگین قیمت میلگرد متال بولتن فراتر (در متال بولتن امروز جستجو کنید) از 500 دلار است. با احتساب ۹۰ درصد نرخ هم به عدد 450 دلار نزدیک می شویم که باز هم با واقعیات تفاوت فراوانی دارد. جدای از بحث پیمان سپاری ارزی، صادر کنندگان رسمی با اعداد فوق به هیچ وجه قادر به باز گرداندن ارز حاصل از صادرات نخواهند بود. (کلیه اعداد با تقریب ۱۰ درصد است اما در نتیجه تغییری حاصل نمی کند)

قیمت آهن صادراتی

2 – معضل صادرکنندگان غیر رسمی:

بخش اعظم صادرات فولادی از طریق صادرکنندگان غیر رسمی و بازارچه های مرزی انجام می شود. مشکل اصلی این گروه کاهش نرخ ارز در یک ماه گذشته است.

با در نظر گرفتن خالص ۳۲۰ دلار قیمت میلگرد در مبادی و با در نظر گرفتن نرخ ۱۱ هزار تومانی برای دلار در مرزها (مثل سلیمانیه و اربیل) تا زمانی که نرخ دلار در کانال ۱۳ هزار تومان بود این نرخ در داخل حدود ۴۲۰۰ تومان بود که برای تولیدکننده و صادر کننده کاملا معقول و منطقی بود و صادرات به خوبی انجام می شد.

اما با کاهش نرخ دلار به کانال ۱۱ هزار تومان ( با در نظر گرفتن عدد ۳۲۰ دلار ) ، برای اقتصادی شدن قیمت میلگرد صادراتی در مبادی می بایستی به کانال ۳۵۰۰ سقوط کند که ظاهرا در شرایط فعلی غیر ممکن است.

به علاوه در دو ماه اخیر فشار عرضه و شرایط بهتر فروش فولاد سازان ترک در داخل خاک عراق ( به منظور پیشی گرفتن از رقبای ایرانی خود ) هم مزید بر علت شده است.

 به نظر می رسد در صورت ادامه روند فعلی، بسیاری از واحدهای خصوصی تولید فولاد به سرنوشت هفت تپه دچار خواهند شد. هرچند در دو روز گذشته زمزمه های غیر رسمی از اصلاح قوانین صادراتی در چند روز آینده خبر می دهد اما طولانی شدن این روند بسیاری از فعالان بخش فولاد را محکوم به خروج از این بخش می کند.

پس به جاست که مسئولین بانک مرکزی و وزارت صمت هر چه زودتر با اصلاح قوانین، شرایط فعلی را به نفع فولاد سازان و صادرکنندگان تغییر دهند.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0