0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رانت بزرگ به دنبال دستورالعمل تنظیم بازار فولاد

علی رغم اظهارنظرهای گسترده کارشناسان، هنوز هم مصوبه های جنجالی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تنظیم بازار فولاد و تعیین قیمت میلگرد و سایر محصولات پابرجاست و این دستورالعمل به گواه کارشناسان و فعالان بازار به ایجاد رانتی بزرگ در معاملات بورس کالا  منجر شده و از طرفی تاثیر چندانی بر قیمت میلگرد و سایر محصولات بازار هم نگذاشته ؛ شرایطی که در صورت ادامه منجر به توزیع  ۴۰ هزار میلیارد تومان رانت در طول سال خواهد شد. در این خصوص  روز گذشته جلسه ای با حضور معاونین وزارت صمت، مسئولین بورس و نمایندگان شرکت های فولادی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد که ظاهرا آن هم نتیجه ای در بر نداشته و معاون وزیر صمت ضمن مخالفت با لغو مصوبه جنجالی، حتی تهدید به برقراری نظام کوپنی برای فولاد نموده است!

رانت بورس و تاراج منابع ملی

اخبار رسیده به شهرفولاد حاکی از این است که برخی از شرکت های نوردی با سوءاستفاده از شرایط رانتی معاملات بورس و تامین شمش از بورس با قیمت بسیار ارزان (که فقط تبدیل به میلگرد و فروش آن سود کلانی برایشان به دنبال دارد و بر قیمت روز میلگرد نیز تاثیر خواهد داشت)، نه تنها از منافع این رانت به شکل گسترده ای بهره مند شده اند بلکه پا را از این فراتر گذاشته و بی سر و صدا با صادرات ارزان قیمت محصولاتشان تولید ملی را به حراج گذاشته اند.

شنیده شده دو شرکت نوردی فعال در کاشان و دزفول نقش زیادی در این موضوع داشته و علاوه بر هیاهوی گسترده و همیشگی رسانه ای در حمایت از دستورالعمل وزارت صمت با صادرات محصول تولیدی از شمش رانتی آن هم با قیمتی بسیار پایین تر از قیمتهای منطقه ای،  بسیار بی سر و صدا  در حال چوب حراج زدن به منافع ملی هستند.

جیدترین قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

بهتر است برای روشن شدن موضوع محاسبات زیر را با هم مرور کنیم:

۱-  قیمت شمش بیلت در بورس (با مالیات بر ارزش افزوده): ۲۴۰۰ تومان بر کیلوگرم = ۲۲۹ دلار بر تن(با دلار ۱۰۵۰۰ تومانی)

۲-  هزینه حمل: حدود ۵۰ تومان بر کیلوگرم = ۵ دلار بر تن

۳-  هزینه تبدیل به میلگرد: حدود ۳۰۰ تومان بر کیلوگرم = ۲۸ دلار بر تن

۴-  هزینه حمل تا بندر و فوب کردن: حداکثر ۱۵۰ تومان بر کیلوگرم = ۱۴ دلار بر تن

۵-  جمع تمام شده قیمت میلگرد : حداکثر ۲۹۰۰  تومان بر کیلوگرم = ۲۷۶  دلار بر تن

همانطور که در محاسبات فوق به وضوح مشخص است، شرکت های نوردی با بهره مندی از رانت بورس کالا بهای تمام شده ی حداکثر ۲۹۰۰ تومان را دارند در شرایطی که قیمت میلگرد کارخانه ها بیش از ۴۰۰۰  تومان است و این یعنی حاشیه سود بیش از ۱۰۰۰ تومان یا ۳۷%  !!!!

این در حالی است که تولیدکنندگان مذکور مدت زیادی است که میزان فروش محصول در بازار داخل را به حداقل رسانده و حتی قیمت رسمی فروش محصولات خود را اعلام نمی کنند و  با صادرات گسترده محصول تولیدی به عراق، افغانستان، تایلند، میانمار و…  با قیمت حدود ۳۸۰ دلار بر تن یعنی نزدیک به ۱۲۰ دلار  کمتر از میانگین  نرخ های منطقه ای! علاوه بر بهره مندی از سود قابل توجه ( حدود ۱۰۰ دلار در هر تن) به دلیل خرید شمش رانتی، راه را برای تاراج منابع ملی توسط بیگانگان هموار نموده اند! اقدامی که حجم صادرات یا قیمت صادراتی شرکتهای دیگر را نیز با مخاطره جدی مواجه نموده یا خواهد نمود.

مسئولین مربوطه وزارت صنعت که همواره سیاست قیمت گذاری دستوری و رانت زا را با مباحثی چون کنترل قیمت میلگرد و سایر محصولات ، تأمین نیاز صنایع پایین دستی و … توجیه نموده اند، این بار در مقابل این فساد و چوب حراج به منابع ملی چه پاسخی دارند؟ و چه خواهند کرد؟!

آیا باز هم دلیل التهاب قیمت ها در بازار داخل را عدم عرضه مکفی توسط فولادسازان کشور میدانند؟ بد نیست بررسی کنند که برخی نوردکاران همواره مدعی در این چند ماه گذشته به چه میزان فروش داخلی و صادراتی داشته اند و  با چه قیمتی محصول خود را در بازارهای داخلی و خصوصاً صادراتی عرضه کرده اند؟

عرضه ارزان قیمت شمش فولاد خوزستان یا کاوه و حتی محصولات ذوبی تا کی بایستی ادامه داشته باشد تا این چنین شاهد توزیع رانت و از آن بدتر حراج منابع کشور باشیم؟!!

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری