3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

محدود تر شدن شرایط فعالیت در حوزه های صادراتی

این روزها بیش از هر زمان دیگری بازار ایران غیر قابل پیش بینی گردیده‌، به طوری که هر گونه گمانه زنی و تحلیل در خصوص آینده این بازار با توجه به دامنه متغیرهای وسیع و غیر قابل پیش بینی که وجود دارد؛ بی فایده جلوه می کند. اما در کلیات مسئله یک موضوع برای همه ما روشن است؛ مسئله “مواجه با تولید روز افزون مقاطع طویل فولادی در داخل کشور و از طرفی محدود تر شدن شرایط فعالیت در حوزه های صادراتی با توجه به تحریم ها  …” هر چند که ساختار کلی حوزه فولاد در خصوص نابرابری حجم عرضه در مواجه با تقاضای داخلی، یک اصل انکار ناپذیر دیده می شود؛ اما فشار نقدینگی های سرگردان و هیجان موجود در بازارهای داخلی متاثر از کاهش ارزش پول ملی کشور، موجب شد تا علی رغم عدم همخوانی برخی از مارجین ها در لایه های بالایی تولید و افزایش دامنه این مارجین ها به واسطه عدم رشد متناسب مواد اولیه داخلی؛ قیمت آهن آلات به واسطه برخی التهابات، پیوسته از ابتدای سال جاری تا به امروز افزایش قیمت حدود کیلویی ۵۵۰ تومانی در خصوص شاخص میلگرد آجدار در بازار داخلی را پشت سر بگذارد. ( از ۴۷۰۰ تومان ابتدای فروردین تا ۵۲۶۰ امروز؛ با احتساب مالیات ارزش افزوده )؛ البته روند افزایشی در حوزه قیمت ورق فولادی بیش از این مقدار بوده که به واسطه محدودیت عرضه و انحصار تولید بحث خاص خودش را طلب می نماید.

پیش بینی بازار فولاد

۱) کاهش ارزش پول ملی؛

۲) فشار نقدیگی های سرگردان و اقبال و هجوم آن ها به بازار فولاد و انباشت انبارها به واسطه نگاه مردم به صعود بی وقفه بازارهای ارز و طلا و خودرو و برخی دیگر از حوزه های کالایی

۳) صادرات ریالی به واسطه اختلاف قیمتی که بین بازارهای داخلی و خارجی پیش از این وجود داشت؛

و بالاخره ۴) برخی هیجانات غالب شده بر بازار به واسطه تحولات سیاسی و افزایش تنش های بین المللی؛ از جمله مهم ترین عواملی بودند که افزایش نرخ فولاد در حوزه مقاطع طویل فولادی در کشور را علی رغم عدم رشد متناسب مواد اولیه عمدتا داخلی با نرخ محصول نهایی را رقم زدند.

اما با تمام این موضوعات مطرح شده؛ اصل مسئله و ماهیت بازار فولاد کشور به عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ جهان را نمی توان نادیده گرفت و لذا تصور هر گونه کمبود در کشور و در حوزه فولاد غیر قابل قبول به نظر می رسد؛ با در نظر گرفتن تمامی گزینه ها در نهایت به این پاسخ خواهیم رسید که …

” نحوه مدیریت در توزیع کالا در بازار داخلی و نرخ ارز مورد انتظار فعالان بازار و حوزه تولید، نقش اساسی در تعیین نرخ و روند آتی بازار فولاد کشور ما دارند “

در واقع آن چه که معادله این روزهای بازار داخلی را تبیین می ‌نماید؛ مسئله ایجاد یک توازن در توزیع حجم کالای تولیدی در بازارهای صادراتی و داخلی و همچین نرخ ارزی است که می بایست در بازار داخلی مورد پذیرش سمت تولیدکننده و مردم واقع گردد ‌. ظاهر متغیرهای بازار نشان از نرخ دلار نیمایی به عنوان میزانی برای سنجش نرخ فولاد تولید داخلی با بازارهای همسان خارجی را دارد که در حال حاضر رقمی بین ۹۵۰۰ تا ۹۸۰۰ تومان در سامانه سنا دیده می شود؛ اما آیا در عمل این موضوع در طرفین معاملات در نظر گرفته می شود ؟! رفتار بازیگران بازار داخلی فولاد نشان داده که نه خریدار و نه فروشنده کمترین توجهی در مواجه با هیجانات غالب شده بر آن ها به این متغیرها نداشته اند. اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا زمان  فروکش نمودن تدریجی هیجانات و بازگشت تدریجی بازار به گزاره های منطقی و مارجین های واقعی، فرا رسیده یا قضاوت در خصوص این موضوع هنوز زود است ؟

آیا روند افزایشی ارز ادامه پیدا خواهد کرد و یا این پروسه متوقف شده ؟ روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران در مقابله با زورگویی های غرب به کجا خواهد رسید ؟ در صورت تشدید تنش های بین المللی، ناظم بازار در مواجه با اثر این تنش ها در بازارهای داخلی چه تدابیری را اندیشه خواهد کرد و اثر آن بر بازار فولاد چگونه خواهد بود ؟ آیا می توان کالای داخلی فولاد را در زمره سایر کالاهایی که از وابستگی بیشتری به کالاهای وارداتی برخوردار هستند؛ قرار داد و قیاس نمود ؟ یا اینکه می بایست اثر معکوس فشار تحریم ها برای رکود بازار داخلی فولاد بر خلاف برخی دیگری از حوزه های کالایی وارداتی برای آن قائل شد ؟

طرح این سوالات و برخی دیگری از این گونه سوالات موجب شده تا همزمان با افزایش تنش ها در روابط بین المللی ایران و فشار تحریم ها؛ هر گونه گمانه زنی در خصوص ادامه روند این بازار با ابهام مواجه گردد.

3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0