0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

از فاز هیجانی بازار فولاد فاصله بگیرید!

از فاز شکل گیری مجدد هیجانی بازار فولاد فاصله بگیرید؛ سطوح کنونی قیمت های بازار آزاد داخلی فولاد کشور حتی با وجود تایید احتمالی معیار دلار بازار ثانویه، باز هم حباب دارد… به گفته گزارشگر فولاد در روز یک شنبه و همزمان با نزدیک تر شدن به رونمایی از بسته جدید ارزی دولت؛ آخرین بارقه های امید حوزه فولاد به جهت جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت های بازار اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد به خبرهای یک شنبه شب دوخته شد و این در حالی است که صرف نظر از این که چه تصمیمی برای حوزه فولاد گرفته شده؛ تناژ های قابل توجهی از شمش؛ تختال و میلگرد آجدار با نرخ تعزیراتی و معادل با دلار 4200 تومانی، پیش تر در این بازار تزریق شده، به طوری که هنوز این کالاها تحویل خریداران نگردیده و وارد بازار نشده و قطعا سازمان تعزیرات حکومتی نسبت به تعیین و تکلیف این محصولات تا حصول نتیجه و رسیدن به مصرف کننده نهایی، بی تفاوت نخواهد ماند.

وانگهی موجودی انبارها و حجم کالایی که طی 4 ماه گذشته به بازار تزریق گردید؛ در نوع خود کم سابقه بوده و اکنون انبارها دارای انباشت کاذب و مازاد بر نیاز هستند.

امید به تخلیه حباب بازار فولاد پررنگ شد

از طرفی به نظر می رسد که علی رغم این که شاهد ادامه تزریق فولاد به نرخ دولتی و توسط برخی از فولادسازان بزرگ به بازار داخلی هستیم؛ گروه دیگری از فعالان حوزه فولاد، نه تنها به فاصله تقریبا دو برابری نرخ کنونی محصولات آنها از نرخ های معامله شده بورس کالا رضایت نمی دهند؛ بلکه در صدد هستند تا به عنوان پیشدستی و مجددا بر اساس منطق دلاری؛ خود را برای نوسان سازی دیگری در این حوزه و متاثر از انتشار بسته ارزی جدید، آماده نمایند. این روند در تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد بورس بسیار محسوس بود.

در این میان مصرف کننده و فعالان میانی می بایست در این مقطع زمانی حساس هوشیار بوده تا مجددا ملعبه این نوسان گیری های حبابی شکل نگردیده و به تله هیجانی نیافتند؛ چرا که حتی اگر به فرض اینکه دولت به دلاری شدن بازار داخلی کشور با منطق بازار ثانویه رضایت دهد؛

متوسط شاخص قیمت میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن توام با مارجین های حبابی و فزاینده نسبت به مواد اولیه داخلی؛ اکنون با دلار حدود 7900 تومانی دیده می شود که در بلند مدت پتانسیل افزایش قیمت در آن بسیار ضعیف دیده می شود که هیچ؛ چه بسا بنا بر یک روایت و شایعاتی که شنیده شده اگر قرار باشد که دلار 7500 تومانی ملاک این بازار باشد؛ باز هم حباب 400 تومانی دلار نهفته این کالا در نرخ متوسط این محصول خودنمایی نموده و می بایست تخلیه گردد.

قیمت تیرآهن

بررسی موضوع تحریم زنجیره فلزات اساسی کشور

از طرفی روز گذشته مقارن با انتشار خبرهای ضد و نقیضی که در خصوص بسته ارزی جدید دولت منتشر گردید؛ خبر مهم دیگری هم منتشر شد که البته خیلی به مذاق فولادسازان ما خوش نیامده و از آنجایی که بار منفی برای این بازار دارد؛ خیلی به آن پرداخته نشد؛ موضوع مربوط به بحث تحریم زنجیره فلزات اساسی کشور است که حذف صادرات 7.3 میلیارد دلاری ارزی ایران را نشانه گرفته به طوری که موجب تحول بنیادی در فضای کسب و کار در این حوزه خواهد شد.

این موضوع بدون شک برای سلامت اقتصاد کل کشور جای تاسف دارد اما تاسف بیشتر این که چرا فولادسازان و برخی از فعالان این حوزه، با اشتهای سیری ناپذیر خود به جهتی گام بر می دارند که این گونه خبرها برای مردم به جهت رهایی از نوسان گیری های این گروه در بازار داخلی نه تنها مایه ناراحتی آن ها نشده؛ چه بسا تبدیل به خبری امید بخش برای کاهش قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات تبدیل گردد.

لذا پیشنهاد می شود تا تعیین و تکلیف و روشن تر شدن کامل جزئیات بسته جدید ارزی دولت؛ از هرگونه حرکت غیرمنطقی خودداری نموده و صبور باشید.

هشدار به محتکران حوزه فولاد

بارها در تجزیه و تحلیل ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم تاکید شده که بازار داخلی فولاد کشور یک بازار کاملا استثنایی و به دلیل مازاد تولید فزاینده داخلی و 95 درصد تامین مواد اولیه داخلی آن؛ در دوران های مختلف، تا حد زیادی بر خلاف سایر بازارهای کالایی مثل طلا یا خودرو؛ مبراء از منطق دلاری بازارهای بین‌المللی؛ به خصوص در شرایط جنگی کنونی دیده شده است.

لذا هر گونه انباشت مازاد بر نیاز و هیجانی این کالا اغلب اوقات در بلند مدت به ضررهای سنگین سرمایه گذاری های کاذب احتکار گونه انتهایی آن منتهی گردیده و شایسته است که در تصمیم‌گیری ها تامل بیشتری در این خصوص و بنا بر شرایط صورت گیرد. این روند تنها سبب افزایش بیشتر نوسانات قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد خواهد شد.

کما این که با توجه به فعالیت بیش از پیش سازمان تعزیرات حکومتی و حساس شدن بیش از پیش دیده بانهای این سازمان در مواجه با انبارها؛ این نوسان بازی ها همان طوری که پیش تر هم بارها عنوان گردید، عاری از قربانی نخواهد بود و چه بسا عده ای به دلیل برخی اهمال کاری ها یا ندانم کاری ها قربانی این نوسان سازی ها گردند.

جای تاسف دارد که برخی از فولادسازان و فعالان فولادی ما علی رغم علم به این موضوعات، هنوز هم درصدد هستند که با وجود این 4 الی 5 ماه تاخت و تازهایی که در حوزه فولاد انجام شد؛ باز هم با سیاست فرار رو به جلو و اعمال فشار به مصرف ‌کننده داخلی؛ به جای تلاش برای رسیدن به یک نقطه تعادل منطقی و حفظ ثبات؛ درصدد فرصتی برای نوسان گیری های مجدد و افزایش در تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات باشند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری