0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مدیریت آب در صنعت فولاد

نقش کلیدی آب در عملکرد بخش های تولیدی صنعت فولاد و نیز ارزش آن برای سایر بخش های جامعه بر کسی پوشیده نیست. اگرچه میزان آب مصرفی در صنعت فولاد زیاد می باشد، میزان کمی از حجم آب استفاده شده صرف عملکرد بخش های تولیدی شده و اکثر آن مجددا به منابع اولیه باز می گردد.

برای مثال آب دریا در صنعت فولاد منحصرا در جهت خنک کردن دستگاه های تولیدی مصرف شده و میزان مصرف واقعی آب در این عملیات ممکن است در حدود ۱ درصد و تنها به دلیل تبخیر آب باشد و باقی آب مصرفی به منبع اصلی باز می گردد.

اگرچه به نظر می رسد میزان مصرف آب قابل توجه باشد ولی آب مصرف شده تقریبا به طور کامل و با همان کیفیت اولیه به دریا باز می گردد. حتی می توان گفت که آب بازیافت شده به رودخانه ها و سایر منابع پس از انجام عملیات خنک کننده نسبت به آب استخراج شده پیش از شروع عملیات تمیزتر می باشد.

علاوه بر این که آب بازیافت شده صرف عملیات خنک کردن دستگاه های تولیدی می شود صرف سایر عملیات از جمله پوسته زدایی، تصفیه گاز کوره بلند و غیره نیز می گردد.

چگونگی استفاده بهتر از آب در صنعت فولاد

در صنعت فولاد از تمامی انواع آب استفاده می گردد. در حال حاضر تازگی و کیفیت آب موجود تبدیل به نگرانی عمده در بخش های وسیعی از جهان شده است. همچنین کنترل منابع آب به عنوان یکی از مهمترین چالش ها پس از تغییرات آب و هوایی می باشد. منابع آب شیرین به دلیل افزایش میزان تقاضا در اثر رشد جمعیت جهانی و افزایش فعالیت صنعتی در خطر می باشند و این امر در کشورهای در حال توسعه بیشتر مورد توجه می باشد.

صنعت فولاد جهانی در مقابل مسئولیت خود در کنترل آب مصرفی بسیار جدی بوده و دائما در حال ارزیابی چگونگی استفاده بهتر از آب در بخش های تولیدی این صنعت می باشد. همچنین همواره به دنبال راههای بهبود حفظ و استفاده مجدد از آب مصرفی می باشد. همانند فولاد، آب نیز می تواند در چرخه ای مجددا استفاده و بازیافت گردد.

بحران آب فولاد

بحران آب در صنعت فولاد :

در کتاب های درسی خوانده ایم که اولین نشانه های تمدن در کنار رود ها شکل گرفته است. این به معنای درک درست انسان اولیه از علم جعرافیا و ژئو پولیتیک بوده است. حقیقت این است که مشکلات عدیده ناشی از تحریم و نوسانات ارز در چند سال گذشته مردم و مسئولین را از اصلی ترین خطر پیش رو که به مراتب خطرناک تر از ترامپ و نتانیاهو است غافل کرده است. کشور ما به روایتی امسال هشتمین سال از دوره سی ساله خشکسالی را سپری کرده است.

مردم هنوز به این باور کلی نرسیده اند که این بحران واقعا جدی است. قطعا ادامه این روند تا یکی دو سال آینده تبدیل به یک فاجعه در سطح ملی خواهد شد. به عبارتی مردم ایران اگر تا  چند سال آینده از فشار تحریم ها جان سالم به در ببرند از بی آبی در امان نخواهند بود.

اصول مهندسی آب در صنعت فولاد

اصول مهندسی اقتضا می کند صنایع فولاد به عنوان یکی از صنایع وابسته به آب همواره در مجاورت منابع آبی احداث شوند. بحران بی آبی در آینده قطعا بر صنعت فولاد کشور و قیمت آهن آلات تاثیرگذار خواهد بود. همان گونه که در مورد صنایع بزرگ فولادی قدیمی که توسط شرکت های خارجی پایه گذاری شد این اصل رعایت شده است.

شرکت ذوب آهن اصفهان (البته در دوران جریان زاینده رود و نه خشکسالی فعلی) و شرکت فولاد خوزستان از این جمله اند. بحران بی آبی در استان اصفهان به قدری جدی است که در چند روز گذشته خبرهای ضد و نقیض از توقف تولید یکی از خطوط ذوب آهن به دلیل بی آبی منتشر شده است.

قطعا با ادامه روند فعلی که در بسیاری از شهرها و استان ها با مشکل آب شرب و کاهش تولید برق آبی به دلیل کاهش بارندگی ها مواجه هستیم در یکی دو سال آینده بسیاری از واحدهای تولید فولاد اعم از نوردکار و تولید کنندگان شمش و گندله محکوم به تعطیلی هستند.

خلاصه ای از جدیدترین تحقیقات پژوهشگاه فولاد دانشگاه صنعتی اصفهان

خلاصه ای از جدیدترین تحقیق پژوهشگاه فولاد دانشگاه صنعتی اصفهان را در ذیل می خوانید؛

در یک تحقیق میدانی در میان چند شرکت فولادی به طور متوسط میزان مصرف سرانه آب به ازای تولید هر تن فولاد در میان تمام این شرکت ها چیزی حدود ۲۸ مترمکعب بر تن بوده که از این میزان متوسط حدود ۱/۵ درصد بازیافت شده و به خطوط تولید باز می گردد و ۳ درصد به طور معمول به صورت بخار و ضایعات دیگر هدر می رود و بقیه دور ریز می شود. به طورکلی مهم ترین موارد مصرف آب در صنعت فولاد عبارت اند از:

خنک کاری، (تجهیزات، کوره ها، محصولات میانی تولید شده آهنی و فولادی، کک فراوری شده و ) منبع بخار مورد استفاده در فرآیند تولید یا نیروگاه های برق، کنترل، فرونشاندن و پاک سازی غبارها و گازهای آلوده کننده، تمیزکاری سطوح و زدودن پوسته های اکسیدی، محلول های خطوط اسید شویی، حلال محیط آبی به منظور روان کاری های روغنی یا پایه آب، غبار زدایی مواد اولیه و در نهایت مصارف شست و شو و..؛

در ضمن به علت آنکه پساب خروجی از صنعت فولاد عمدتا حاوی یون های سنگین فلزی است و برای سلامتی بسیار مضر است. پروسه بازیافت آن بسیار زمان بر و غیر اقتصادی است.

شاید این تحقیق به علت عدم مشارکت کارخانجات بزرگ فولادی و عدم ارائه امار صحیح چندان دقیق نباشد. اما با در نظر گرفتن تقریب واقعا وحشتناک است.

مصرف حدودا ۵۰۰ الی ۶۰۰ متر مکعب آب به ازای تولید هر ظرفیت محصول نهایی

لطفا مشکل بی آبی را در صنعت فولاد جدی بگیریم. قطعا در این مسابقه نفس گیر واحدهایی موفق خواهند بود که با استفاده از تکنولوژی روز موفق به کاهش سهم مصرف آب در تولید خود شوند.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری