مرکزآهن

خط ویژه 35155-031

گزارش متال بولتن در خصوص ضعف تقاضا در بازار آهن آلات ایران

بازار فولاد ایران

کاهش فعالیت در بازار فولاد ایران

تامین کنندگان فولاد نیمه ساخته شده ایران برای جذب مشتری؛ نرخ محصولات تولیدی خود را کاهش دادند. نرخ صادراتی شمش و تختال بازار صادراتی ایران به روند کاهشی خود به جهت جذب مشتری تولیدکنندگان این حوزه؛ ادامه پیدا کرد. علاقه مشتریان به شمش ایرانی به جهت تاثیر تحریم های آمریکا و افزایش ریسک تجارت با ایران؛ از ماه آگوست کاهش پیدا کرده است. همچنین عامل دیگر موثر در کاهش فعالیت خرید آهن آلات توسط مشتریان؛ کاهش فعالیت همه ساله در تعطیلات مرسوم زمستانی بوده است. از همین رو است که پیشنهاد شمش صادراتی ایران در محدوده ۳۷۰ الی ۳۸۰ دلار به ازای هر تن فوب اوایل ژانویه در مقایسه با نرخ ۳۸۵ تا ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب اواخر دسامبر؛ کاهش پیدا کرده است.

با این حال، پیش خرید جدیدی در نرخ های جدید گزارش نشده است. آخرین فروش در محدوده نرخ ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب بسته به کارخانه تولیدی صورت گرفته بود. ارزیابی هفتگی فست مارکت در خصوص شمش صادراتی ایران در تاریخ چهارشنبه دوم ژانویه، ۳۷۵ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به هفته قبل آن در محدوده ۳۸۵ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب کاهش را نشان می دهد. گزارشی در خصوص پیشنهاد ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب رسیده که مربوط به بعد از اتمام ارزیابی ها می باشد.

در همین حال، تختال صادراتی ایران از ۳۸۵ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب هفته گذشته به محدوده نرخ ۳۶۵ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب کاهش پیدا کرده است. ارزیابی هفتگی فست مارکت برای تختال صادراتی ایران در تاریخ دوم ژانویه در محدوده ۳۶۵ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به محدوده قبلی ۳۸۵ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب با کاهش توام شده است. در زمان انتشار این گزارش پیش خرید جدیدی شنیده نشد.

حتما بخوانید :  بازار ورق فولادی همگام با نرخ ارز

قیمت آهن آلات

تقاضا برای شمش و تختال ایران با وجود کاهش قیمت ها، همچنان ضعیف است

نرخ صادراتی شمش و تختال صادراتی ایران در هفته منتهی به روز چهارشنبه ۹ ژانویه به جهت ارائه پیشنهادات پایین تر کارخانجات برای جذب مشتری؛ همچنان کاهشی بود. با این وجود تحریم های اقتصادی آمریکا علیه این کشور خاورمیانه ‌ای از ماه آگوست موجب شده تا مشتریان ایران همچنان در خصوص خرید از این کشور نگران باشند.

این واقعیت که تجارت با ایران از ریسک و هزینه بیشتری در مقایسه با سایر تامین کنندگان برخوردار است، موجب شده تا کارخانجات ایرانی با ارائه پیشنهادات پایین تر در صدد جذب مشتریان خارجی باشند.

عمده پیشنهادات شمش از ایران در محدوده نرخ ۳۷۰ الی ۳۸۰ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده که نسبت به هفته قبل آن در محدوده قیمتی ۳۷۵ الی ۳۸۰ دلار به ازای هر تن فوب کاهش را نشان می دهد. پیشنهاد تختال این کشور هم در محدوده قیمت ۳۶۰ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب کاهشی بوده است. با این حال پیش خرید جدیدی در خلال هفته گذشته شنیده نشد.

منبعی عنوان کرد ” کارخانجات با کاهش نقدینگی و سفارشات نه چندان امیدوارکننده مواجه گردیده اند بنابراین فکر نمی کنم که این پایان ادامه روند کاهشی قیمت ها باشد .” این منبع اضافه کرد ” مشکلات مربوط به حمل و نقل کشتی ها و نقل و انتقال پرداخت ها همچنان وجود دارند. سفارش جدیدی در سال نوی میلادی نشنیدم، چرا که بیشتر مشتریان فعلا در انتظار کاهش آتی قیمت ها؛ در وضعیت صبر و نظاره به سر می برند.”

حتما بخوانید :  ارزیابی خرید ورق سیاه وارداتی به ایران و جهان 15 آبان 1396

ارزیابی نرخ هفتگی بیلت صادراتی ایران در روز چهارشنبه ۳۷۰ الی ۳۸۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که در مقایسه با هفته قبل آن با نرخ ۳۷۵ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب کاهش را نشان می دهد. ارزیابی نرخ هفتگی تختال صادراتی ایران در  روز چهارشنبه ۳۶۰ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به هفته قبل آن با نرخ ۳۶۵ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب کاهش را نشان می دهد.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین / ۵٫ تعداد رای:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button