0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تعریف رانت به چه گروه هایی تعلق می گیرد

به گفته گزارشگر فولاد گروهی با ابراز نگرانی از ناتوانی قدرت نظارتی دولت در زنجیره پایین دستی بورس کالا؛ معتقد به افزایش قیمت ها اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد از ریشه هستند تا ریشه رانت و فساد از زنجیره های میانی برچیده شود. اما … مگر رانت فقط برای واسطه و دلال تعریف شده است ؟ مگر هر جا اسم تولیدکننده بیاید می تواند تعریف رانت را تغییر دهد. در واقع و بنا بر تعریف ؛ نمی شود و نمی توان هر جا که پای نام تولید کننده وسط آمد؛ بگوییم چون تولید کننده است پس سود کاذبی که از بیت المال به دست می آورد رانت نیست اما اگر نصیب دلال یا واسطه شد پس اینجا رانت و رانت خواری اتفاق افتاده است! در صورتی که مطابق با تعریف “رانت” تولیدکننده را نمی توان از آن مبری دانست و برای آن استثنایی قائل شد؛ هر جا که سود باد آورده باشد، رانت همان جا خیمه زده است؛ خواه تولیدکننده باشد خواه دلال !

لزوم ارائه راهکار در جهت کاهش رانت

با عنایت به این تعاریف؛ برخی ضعف ابزارهای نظارتی و یا اجرایی را دلیلی بر رسمیت دادن به رانت خواری در حوزه تولید و سرچشمه ها دانسته و معتقد هستند حالا که ابزار نظارتی ضعف دارد، پس تولید کننده  و سرچشمه زنجیره تامین مجاز است تا از رانت به وجود آمده به تنهایی برخوردار گردد تا مبادا دلال ها و واسطه ها در حلقه های بعدی از این رانت بهره مند شوند.

این دقیقا مصداق این موضوع است که حال که از کیسه بیت المال سرقت می شود و ما نمی توانیم ریشه آن را بخشکانیم پس اجازه دهیم؛ سرقت از همان ابتدا به ساکن شروع گردد تا سارقان کوچک تر از این خوان بهره ‌مند نشوند !

مطابق با بدیهیات و اصول اخلاقی و مذهبی؛ این دلایل، اصل دست اندازی در بیت المال را توجیه نکرده و نمی کند؛ ابزار نظارتی اگر ضعف دارد باید اصلاح شود؛ راهکارهای اساسی می بایست توسط دانشمندان کشور ارائه، تدوین و پیاده‌ سازی شوند تا دست کلیه سارقان بزرگ و کوچک از سفره بیت المال کوتاه گردد.

وقتی که 95 الی 96 درصد کالایی در یک سیستم و چرخه بسته داخلی تولید می شود؛ افزایش یک المان ثانویه نمی تواند توجیهی برای افزایش 2 برابری قیمت تیرآهن و میلگرد و اجحاف به مردم و به نوعی دست اندازی به سفره معیشتی ضعیف مردم باشد. با این توجیه که اگر از ریشه از مردم نگیریم، در شاخه های پایینی از مردم به نوع دیگری می گیرند ! این توجیه عمل غیر اخلاقی به واسطه ضعف ابزار نظارتی است نه حل اساسی مشکل.

قیمت تیرآهن

افزایش قیمت محصولات فولادی از زاویه ای دیگر

افزایش قیمت های ریشه ای و اساسی برخی کالاهای داخلی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی به واسطه قطع دست برخی واسطه‌ های رانت خوار پایین دستی؛ فقط وسعت دست اندازی را افزایش داده و به آن رسمیت می بخشد؛ اما در تاثیر کلی عمل در سطح جامعه، تضعیف قدرت خرید مردم و نابودی قشر کم درآمد کارگر و کارمند است؛ تغییری هم حاصل نشده که هیچ، فساد هم نهادینه شده است.

اگر نظارت ها درست انجام شود؛ اگر ابزارهای نظارتی دقیق عمل نمایند؛ شاید بتوان به خشکاندن ریشه رانت در میانه های زنجیره تامین امیدوار بود؛ اما اگر به ماهیت وجودی رانت به عنوان یک هنجار و در مبدا رسمیت داده شود، در واقع این جا و در این مرحله انسانیت و اصول اخلاقی در آن جامعه رسما” مرده به حساب خواهد آمد.

شنیده شد با درز خبر احتمال اجرایی شدن دلار 5500 تومانی برای فولادی ها؛ تقاضا برای عرضه ها در حال زیاد شدن است؛ استدلال خریداران این طور شنیده شده که اکنون این کالاها با دلار 4400 تومانی فروخته می شود؛ اما پس از اجرایی شدن دلار 5500 تومانی؛ با این معیار حساب رسی خواهد شد که بر قیمت محصولات از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد تاثیرگذار خواهد بود !

بدیهیات در خصوص بسته ارزی آتی دولت

در صورتی که این استدلال صحیح باشد؛ این یعنی به طور مثال تنی 1000 × 520 تومان یا کیلویی 520 تومان رانت رسمی برای خریدار شمش !

لذا درصدد هستیم تا صحت و سقم این شنیده ها را پیگیری نماییم؛ هر چند که با وضعیت موجود؛ فعلا کسب اطلاع در خصوص بسته ارزی آتی دولت، بعید به نظر می رسد؛ در ثانی این که به همین سادگی، تعزیرات حکومتی از این 1000 تومان اختلاف احتمالی چشم پوشی نماید؛ بعید به نظر می رسد …

از طرفی حتی با اجرایی شدن دلار 5500 تومانی که شنیده شده؛ نرخ کنونی میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن با دلار بیش از 10 هزار تومانی؛ یعنی دو برابر نرخی که قرار است اجرایی شود؛ یعنی 100 درصد حباب کنونی بازار میلگرد آجدار و تیرآهن !

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری