5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بررسی بازار فولاد هفته نخست پاییز 98

طی هفته جاری کلیه بازارهای فولادی کشور، اعم از میلگرد و تیرآهن شاهد ثبات بودند. در نخستین روز هفته شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز پنج شنبه هفته گذشته؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی همچنان ثابت ارزیابی گردید. با توجه به برخی شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل در روز شنبه؛ به نظر می رسد که نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ بسته به نوع ورق مصرفی ( اهواز؛گیلان یا مبارکه) و کیفیت تولید، همچنان در دامنه قیمتی حدود ۵۸۰۰ تا ۶۱۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) بدون تغییرات محسوس بازگشایی گردیده است. در روز یک شنبه شاهد افزایش حدود ۷۰ تومانی نرخ پایه عرضه میلگرد آجدار در بازار بودیم.

علی رغم اینکه نرخ پایه عرضه میلگرد آجدار برای عرضه روز یکشنبه با افزایش حدود کیلویی ۷۰ تومان؛ معادل با ۳۹۷۵ تومان (vat+) دیده می شود؛ نرخ موزون معاملاتی میلگرد فولاد آذربایجان در بورس کالا حدود ۴۰۵۵ تومان به ثبت رسید؛ و این در حالی است که شنیده های نرخ کف بازار، پیشنهاد برخی از بنکداران برای میلگرد آجدار خراسان حدود ۴۰۲۰ تا ۴۰۵۰ و برای میانه ۴۰۸۰ تا ۴۰۹۰ تومان بود؛ از این رو بنظر می رسد که قضاوت برای تغییر و افزایش احتمالی نرخ مینیمم بازار متاثر از این افزایش ۷۰ تومانی نرخ پایه هنوز زود باشد، به طوری که ظاهرا سمت و سوی بازار تا حدودی بستگی به میزان رقابت مشتریان در خصوص عرضه های فولادی بورس کالا به خصوص محصول خراسان و نرخ موزون تمام شده این کالا دارد. در روز یک شنبه معاملات شمش حول و حوش ۳۷۰۰ تومان (VAT+) و معاملات میلگرد آجدار حول و حوش ۴۰۰۰ تومان (VAT+) بوده و بورس کالا نشان داد که صرف نظر از نرخ پایه عرضه؛ تقاضا سیاست های خود را بر اساس معیارهای مورد نظر خود تعیین می کند؛ در واقع نرخ پایه عرضه های بورس اگر بالاتر از معیار او باشد خرید نمی کند و اگر پایین تر از معیار او باشد تا سقف مورد تایید خود رقابت میکند و سقف مورد تایید بازار بنا بر تشخیص تقاضای محصول نهایی چند ماهی است که حول و حوش ۴۰۰۰ تومان ( +VAT) ثابت ایستاده است.

تحلیل هفتگی بازار آهن

ثبات در نرخ ارز و مکانیزم تنظیم بازار فولاد کشور؛ از جمله مهمترین عوامل اثر گذار در تعیین معیارهای مورد نظر تقاضا می باشند. در دومین روز هفته شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۴۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی همچنان ثابت ارزیابی گردید.

بنا بر برخی شنیده ها طی روزهای یکشنبه و دوشنبه، ظاهرا بازار قوطی و پروفیل علی رغم برخی تغییرات نامحسوس در برخی از مبادی؛ تا حدودی ثابت دیده شد، بطوریکه نرخ کارآمد و موثر این حوزه در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر، در بازه قیمتی حدود ۵۹۵۰ تا ۶۱۰۰ تومان ( VAT+) شنیده شد؛ هر چند که بصورت موردی تا کف ۵۸۵۰ و یا حتی سقف ۶۱۵۰ تومان هم در برخی از مبادی این حوزه در خصوص این کالا اعلام شده است.

علیرغم بازار داغ تیرآهن ذوبی که متاثر از کمبود آن در شرایط کنونی بازار داخلی به وجود آمده ؛ بازار میلگرد آجدار به واسطه افزایش ۷۰ تومانی نرخ پایه عرضه، مجددا سرد شد، چرا که نزدیک شدن نرخ پایه، به نرخ معاملاتی بازار و حول و حوش ۴۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو، ( +VAT) جذابیت چندانی برای بنکداران نداشته و انگیزه آنها در خرید از بورس کالا را کاهش داده است، به طوری که از مجموع ۵۲۸۰ تن حجم  قابل عرضه در بورس کالا در خصوص میلگرد آجدار بافق، تنها ۴۴۰ تن آن مورد اقبال تقاضا واقع گردید که این سیگنال بنا بر مکانیزم موجود، احتمال عقب ‌نشینی مجدد نرخ پایه در روزهای آتی را مخابره می کند؛ و نکنه قابل تامل اینکه این رفتار برای دومین بار متوالی در حال تکرار شدن است، در واقع این طور بنظر میرسد که علیرغم پذیرفتن نرخ محصول نهایی در بازار خارج از بورس کالا حول و حوش ۴۰۰۰ تومان ( +VAT)، تقاضای بورسی پتانسیل ورود به نرخ خرید ۴۰۰۰ تومانی از بورس کالا را نداشته و اصرار به خرید پایین تر از بورس کالا را دارد.

در روز دوشنبه همان طوری که از شنیده های بازار میلگرد آجدار مشخص گردید، این بازار امروز هم عمدتا ثابت دیده می شود؛ مضاف بر این که تعدادی از واحدها اقدام به کاهش قیمت نرخ رسمی امروز خود نموده اند. در روز سه شنبه نیز شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۴۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی همچنان ثابت ارزیابی گردید. به طور کلی بازار فولاد کشور در هفته جاری مجددا شاهد ثبات در تمامی حوزه ها بود. باید دید این بازار طی هفته آتی چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0