5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بررسی روند تغییرات قیمت فولاد در آبان ماه

در نخستین روز هفته بنا بر برخی شنیده ها در خصوص محصول قوطی و پروفیل بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ علی رغم اعمال افزایش قیمت ۱۰ تا ۳۰ تومانی در تعداد کمی از مبادی این حوزه؛ اکثر مبادی تقریبا توام با ثبات یا تغییرات جزئی شنیده شد، به طوری که بنظر می ‌رسد دامنه نرخ ۵۶۲۰ تا ۵۶۸۰ تومان +vat در خصوص این محصول، از عمومیت بیشتری در این بازار برخوردار باشد. به طور کلی در روز شنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۲۶۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) ؛ با توجه به برخی افزایش قیمت های صورت گرفته در برخی از مبادی این حوزه؛ نسبت به روز کاری گذشته افزایش متوسط و تقریبی ۵ تومانی را نشان داد. شاخص متوسط قیمت شمش آهن روز شنبه، یازدهم آبان ماه؛ حدود ۳۸۱۰ تومان به ازای هر کیلوگرم (با احتساب مالیات ارزش افزوده) رصد شد که نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته میانگین حدود ۲۰ تومان افزایش قیمت را نشان داد.

در روز  یکشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۲۷۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) ؛ با توجه به برخی افزایش قیمت های صورت گرفته در برخی از مبادی این حوزه؛ نسبت به روز کاری گذشته افزایش متوسط و تقریبی ۱۰ تومانی را نشان می داد. در روز دوشنبه بنا بر برخی شنیده ها از حوزه قوطی و پروفیل؛ برخی از مبادی پر فروش تر نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر تولیدی خود را در بازه قیمتی ۵۸۰۰ تا ۵۸۵۰ تومان +vat و عمدتا ثابت نسبت به روز گذشته پیشنهاد دادند. به طور کلی در سومین روز هفته برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۲۸۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) ؛ با توجه به برخی افزایش قیمت های صورت گرفته در برخی از مبادی این حوزه؛ نسبت به روز کاری گذشته افزایش متوسط و تقریبی ۱۰ تومانی را نشان داد.

تحلیل هفتگی بازار آهن

روز سه شنبه در اکثر مبادی بازار قوطی و پروفیل نرخ ها تغییر چندانی نداشت به جز برخی عقب نشینی های جزئی نسبت به شنیده های نرخ ظاهری روز گذشته اما در این بین بودند مبادی انگشت شماری که مخالف جهت بازار، کمی افزایش قیمت هم لحاظ کرده بودند، لذا بهترین توصیف وضعیت بازار این حوزه همان ثبات نسبی توام با یک نوع گیجی می باشد. شنیده های نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر در این حوزه بیشتر حول و حوش ۵۸۰۰ تومان ± ۳۰ تومان +vat بود.

به طور کلی در چهارمین روز هفته برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۲۸۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) ؛ علی رغم برخی افزایش قیمت های صورت گرفته در برخی از مبادی این حوزه؛ نسبت به روز کاری گذشته صرف نظر از یک تغییر جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

گزارش مختصری از روند بازار میلگرد آجدار در روز نیمه تعطیل پنجشنبه

به گفته گزارشگر فولاد در روز پنج شنبه و بین دو تعطیلی تعداد زیادی از فعالان بازار فولاد در بازار حضور نداشتند؛ با این حال قیمت های داخلی بازار میلگرد آجدار با توجه به برخی شنیده ها؛ علی رغم اعمال افزایش قیمت ۱۰ الی ۲۰ تومانی در تعداد کمی از مبادی فروش این حوزه؛ تغییرات محسوسی به جز افزایش ۵ الی ۱۰ تومانی در شاخص میانگین کل دیده نشد؛ و به نظر می رسد که بازار روز شنبه روند پیش رو را شفاف تر ترسیم خواهد نمود.

مدتی است بازار داخلی فولاد متاثر از برخی جریانات حمایتی ویژه از زنجیره تامین فولاد کشور؛ بدون توجه به تقاضای واقعی بازار، مصمم به موضع گیری افزایشی است و این هدف با کاهش عرضه های بورسی و کنترل و مهندسی عرضه های بازار داخلی و همچین برخی توافقات صنفی در حال انجام است. علی رغم پیاده سازی سناریوی این خواسته و با وجود محدود نمودن حجم عرضه های شمش فولادی در بورس کالا و در بازار داخلی؛ به سبب تقاضای واقعی ضعیف محصول نهایی در بازار داخلی؛ شاهد هستیم که نشانه های این استقبال ضعیف مصرف کننده واقعی  از محصول نهایی و متعاقب آن اشباع در سمت تقاضای شمش در حوزه نورد؛ در ابتدای مسیر زنجیره تامین و تولید فولاد داخلی با بروز تقاضای ضعیف شمش فولادی در بورس کالا به عنوان ماده اولیه تولید محصول نهایی؛ این روزها بیش از پیش خودنمایی می کند. و جالب اینکه حوزه نورد نسبت به کاهش حجم عرضه های شمش در بورس کالا اعتراض دارد در حالی که شواهد نشان دهنده این موضوع است همین مقدار عرضه شمش را هم نمی تواند جذب کند.

با توجه به ثبات نسبی نرخ شمش در بازار داخلی و ادامه روند افزایشی در حوزه نورد؛ این طور می توان نتیجه گیری نمود که گلایه های حوزه نورد در خصوص کاهش حجم عرضه های شمش در بورس کالا یا در بازار داخلی؛ بیش از آن که در جهت دفاع از حقوق مصرف کننده نهایی باشد، بنظر می رسد بیشتر تلاش برای کاهش نرخ شمش و افزایش مارجین خود باشد؛ چه اگر غیر از این بود؛ افزایش نرخ های متوالی در حوزه نورد در شرایط ثبات نرخ شمش و در این شرایط دیده نمی شد.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0