2.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

التهاب پیش بینی نشده در بازار فولاد

در روز شنبه سومین هفته دی ماه تب هیجان و التهاب پیش بینی نشده ای که بازار ارز را از روز جمعه فرا گرفته بود؛ باعث شد تا علی رغم سنگینی رکودی که مدتی بود بر بازار میلگرد حاکم شده بود؛ این هیجان به بازار فولاد هم؛ همان طوری که از معاملات بورس کالا بر می ‌آید؛ تا حدودی به این بازار سرایت کند و متاسفانه شرایط طوری است که خیلی نیاز به تشریح جزییات ندارد و خودش یک تراژدی است برای مصرف کننده نهایی… در نخستین روز هفته برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر برخی شنیده ها؛ با رقم حدودی ۵۰۲۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد که نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته با افزایش متوسط قیمت حدود ۹۰ تومان همراه بوده است. حدود ۱۸۰ تومان افزایش تنها طی روزهای پنجشنبه هفته گذشته و روز شنبه مشاهده گردید. در روز یکشنبه نیز برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر برخی شنیده ها؛ با رقم حدودی ۵۰۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد که نسبت به روز گذشته با افزایش قیمت متوسط حدود ۳۵ الی ۴۰ تومان همراه بوده است.

با توجه به تنش های سیاسی که اخیرا به وجود آمده و بازار ارز را مجددا دچار التهاب نموده؛ متاسفانه به ناچار و متصل به نرخ ارز بازارهای صادراتی حوزه نورد؛ آنچه که از شواهد بازار دیده می شود؛ این روند صعودی نرخ پایه مقاطع طویل فولادی بورس کالا در سکوت و حمایت ناظر بازار و عدم توجه به تقاضای داخلی؛ ظاهرا ناگزیر ادامه دار خواهد بود … اما چطور ؟

اخبار بازار آهن

ابتدا نگاهی داریم به محاسبات تعیین نرخ پایه عرضه مقاطع طویل فولادی (R) در بورس کالا بر اساس میانگین نرخ معاملاتی دو هفته گذشته شمش (B) به علاوه ۷ درصد؛ از ابتدای دی ماه ۹۸ که به شرح زیر انجام شد :

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ to ۱۳۹۸/۰۹/۲۷

(B) : ۴۰،۴۲۴ ریال (R) : ۴۳،۳۵۴ ریال

۱۳۹۸/۰۹/۲۳ to ۱۳۹۸/۱۰/۰۴

(B) : ۴۰،۳۷۰ ریال (R) : ۴۳،۱۹۷ ریال

۱۳۹۸/۰۹/۳۰ to ۱۳۹۸/۱۰/۱۱

(B) : ۴۱،۲۶۰ ریال (R) : ۴۴،۱۶۹ ریال

۱۳۹۸/۱۰/۰۷ to ۱۳۹۸/۱۰/۱۸

(B) : X ریال (R) : Y Maybe 44750

به عنوان تخمین عددی برای X ؛ ابتدا فرض کردیم که حدود ۱۶ هزار تن شمش روز چهارشنبه هفته جاری با نرخی حول و حوش ۴۲۰۰ تومان در بورس کالا معامله شود، سپس محاسبات لازم را انجام دادیم و به عدد (B) حول و حوش ۴۱۸۰ تومان رسیدیم؛ متعاقب آن عدد (R) حول و حوش ۴۴۷۰ تا ۴۴۸۰ تومان به دست آمد که در نهایت نرخ پایه عرضه مقاطع طویل فولادی تخمین زده شده برای هفته آتی را با لحاظ مالیات ارزش افزوده؛ حول و حوش ۴۸۷۰ تا ۴۸۸۰ تومان نتیجه داد.

همان طور که از روند حاکم فعلی تا حدودی می توان تخمین زد؛ متاسفانه این روند همچنان که دیده می شود ادامه دارد و مصرف کننده نهایی مجبور به پرداخت هزینه بابت التهابات موجود در بازار شمش متاثر از بازارهای صادراتی حوزه نورد در منطقه است.

تصور اینکه این مکانیزم موجود با حمایت نرخ رقابتی شمش در بورس کالا با نگاه به بازارهای صادراتی به کجاها ختم خواهد شد؛ با توجه به نرخ محصول صادراتی حوزه نورد که پیش‌ تر تحلیل شد؛ نگران کننده است، چرا که احتمال سقف نرخ معاملاتی شمش حول و حوش ۴۳۰۰ یا حتی بالاتر در آینده ‌ای نزدیک برای این بازار دور از انتظار نیست و این موضوع برای بازار داخلی و مصرف‌ کننده نهایی، در برگیرنده افقی تاریک و نگران‌ کننده خواهد بود.

در روز چهارشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر برخی شنیده ها؛ با رقم حدودی ۵۲۴۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد که نسبت به روز گذشته با افزایش قیمت متوسط حدود ۹۰ تومان همراه بوده است.

به طور کلی در دو ماه اخیر قیمت های صادراتی ایران در شیب افزایش است. از سوی دیگر به نظر می رسد صادرات محصولات فولادی در حال پرکردن بخشی از خلا صادرات نفت است. در حال حاضر بیشتر حجم معاملات بورس سرمایه هم روی سهم های فلزی معدنی است.

آمارها حاکی از افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی صادرات محصولات فولادی (خام و محصول) در سال جاری دارد. اما از سوی دیگر روش قیمت گذاری غلط نرخ پایه محصولات فولادی در داخل، باعث نارضایتی مصرف کنندگان داخلی شده است. افزایش پله ای و بدون منطق نرخ پایه محصولات بر اساس ضریب 1/07 از میانگین شمش داخلی، ممکن است باعث افزایش بی رویه قیمت تیرآهن و میلگرد شود به نحوی که از میانگین نرخ صادراتی هم فراتر رود. برخی گمانه زنی ها از ارائه طرح جدید برای کشف نرخ پایه بر اساس میانگین نرخ صادراتی دارد. به نظر می رسد بازار ساز به منظور جلوگیری از ایجاد خط رانت جدید (مثل سال گذشته)، اعتقادی به فشرده سازی قیمت و طرح های تنظیمی و جدا سازی نرخ های داخلی و خارجی ندارد. تا کنون ستاد تنظیم بازار واکنشی نشان نداده است. بررسی بیشتر منوط به تصمیمات آتی ستاد تنظیم بازار و انجمن فولاد در هفته های آتی است.

2.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0