3.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گزارش مختصری از وضعیت بازارها در میانه مهر ماه

در روز پنج شنبه در حالی از میانه مهر ماه عبور کردیم که بازارهای داخلی فولاد همچنان آرام است و تغییرات اندک و کم اثر … پیکر نیمه جان بازار داخلی فولاد به آرامی روی پنجه ‌های محصولات تولیدکنندگان نیمه دولتی در نرخ های قابل اتکاء عاری از حباب می خزد و به پیش می رود. طی روزهای پایانی هفته چند خبر در رابطه با بازارهای فولاد شنیده شد که در نوع خود قابل تامل دیده می شود اما هنوز قضاوت برای اثرگذاری مثبت یا منفی آن زود است.

۱) یکی خبر واگذاری مسئولیت برگزاری کمیته تخصصی بازار فولاد به دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار بود که در پنجاه و چهارمین جلسه کارگروه تنظیم بازار و بر اساس درخواست معاون صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و با توجه به ساختار جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت و لزوم فراهم نمودن مقدمات تفکیک وزارت صمت به دو وزارت صنایع و معادن و وزارت بازرگانی صورت گرفته، که این به معنای فاصله گرفتن جناب آقای سرقینی؛ حامی سفت و سخت حقوق مصرف کننده نهایی؛ از چالش های چند ساله با فولادسازان است؛ از سوی دیگر به نظر می رسد که هنوز اعتراضات به مصوبه تفکیک دو وزارتخانه ادامه دارد و با توجه به گستردگی این اعتراضات، شاید اصلا تشکیل وزارت بازرگانی به هدف نرسد؛ البته از نگاه دیگر و مجلسی‌ ها با فرض تشکیل این وزارتخانه، هدف آن را تسلط و کنترل دقیق تر بازار داخلی عنوان کرده ‌اند که در واقع قرار است این تغییرات به نوعی به نفع مصرف کننده نهایی و در جهت تثبیت و کنترل دقیق ‌تر بازار داخلی تمام شود.

۲) خبر دیگر افزایش ۶.۵ دلار به ازای هر تنی، پیشنهاد قیمت شمش فولادی صادراتی CIS در روز پنج شنبه و پس از تنزل ‌های پی ‌در پی و کم سابقه طی چند هفته گذشته بود، که چنانچه اگر این سطح از افزایش قیمت تثبیت گردد یا حتی روند افزایشی منطقه ادامه پیدا کند می تواند برای بازار منطقه و از جمله صادرکنندگان ایران یک نفس‌ تازه و مطلوب باشد.

۳) در نهایت هر چند که حدود سه ماه و اندی است که متاثر از ثبات در نرخ ارز و همچنین مکانیزم تنظیم بازار فولاد، این بازار رنگ آرامش و ثبات نسبی را به خود دیده، اما معضل دیرینه و اصلی که تقاضای بسیار ضعیف داخلی است، همچنان به قوت خود باقیست و چنانکه آشکار است، معاملات مَسکن متاثر از افزایش تصاعدی و چند برابری قیمت ها طی یکی دو سال اخیر تقریبا متوقف شده و از سوی دیگر از تخصیص پروژه های عمرانی دولتی هم خبری نیست که در واقع این موضوعات فعلا تبدیل شده به یک تراژدی غمگین برای حوزه عمران و ساخت و ساز کشور که به نوعی یکی از اصلی ترین چرخ لنگرهای اقتصاد کشور و از جمله عوامل اصلی تحرک زیر بنایی بازارهای داخلی هم محسوب می شود.

در نخستین روز هفته بنا بر برخی شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل؛ در خصوص محصول تولیدی بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ دامنه قیمت ها به طور کلی از ۵۷۵۰ تا حداکثر ۵۹۵۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده اعلام شد که البته نرخ متداول این محصول از برخی مبادی پر فروش، عمدتا حول و حوش ۵۹۰۰ تومان شنیده شد که نسبت به اواخر هفته گذشته، کاهش نامحسوس را نشان می داد. به طور کلی در روز شنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته، صرف نظر از برخی تغییرات جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

در روز یک شنبه علی رغم اینکه بنا بر برخی شنیده ها از برخی مبادی پر فروش؛ نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر حول و حوش ۵۹۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) اعلام شد اما بنا بر همین شنیده ‌ها و رصد بازار؛ متوجه شدیم که متاثر از روند نزولی ورق در بازار، تخفیفات در برخی از این مبادی افزایش پیدا کرده و در کل معاملات بیشتر به نفع خریدار و توافقی صورت می ‌گیرد. در روز دوشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) نسبت به روز گذشته، صرف نظر از برخی تغییرات جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید. بنا بر برخی شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل در روز سه شنبه؛ نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ بیشتر در بازه قیمتی حدود ۵۷۰۰ تا ۵۹۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) شنیده شد؛ در این میان نرخ پیشنهادی برخی از مبادی پر فروش بین ۵۸۰۰ تا ۵۸۵۰ تومان گزارش شده و این در حالی است که پیش ‌تر نرخ اسمی این مبادی زیر ۵۹۰۰ تومان گزارش نشده بود.

همچنین روز سه شنبه عرضه ۱۴،۳۰۰ تن ورق گرم ضخامت ۲ میلی متر در بورس کالا با شرایط بی سابقه یا حداقل کم سابقه تحویل فوری، در نهایت با نرخ رقابتی میانگین موزون حدود ۵ هزار تومان ( +VAT) معامله شد؛ که این معامله به نوعی به مثابه فرش قرمزی بود در جهت تسریع روند کاهشی قیمت ها در خصوص این کالا، به خصوص محصول تولیدی از این نوع ضخامت ورق که به نوعی خوراک عمده و اصلی حوزه قوطی و پروفیل محسوب می گردد. در روز سه شنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) نسبت به روز گذشته، صرف نظر از برخی تغییرات جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

به طور کلی هفته ‌ای که گذشت، هفته فعالان قوطی و پروفیل نبود، چرا که قیمت ها در حوزه ورق مدام در حال کاهش بود، به طوری که تنها در طی هفته جاری در خصوص برخی از سایزها، بازار ورق بیش از ۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو کاهش نرخ را تجربه کرد. در نهایت تیر خلاص این بازار را عرضه بیش از ۱۴،۰۰۰ تن ورق ۲ میل فولاد مبارکه زد که با شرایط تحویل فوری، و نرخ معاملاتی حدود ۵ هزار تومان به ازای هر کیلو، برخی از فعالان این حوزه را با چالش تازه ‌ای مواجه ساخته ‌است .

در روز چهارشنبه شاهد تنزل مجدد نرخ ‌های مینیمم محصول پیشنهادی برخی از تولیدکنندگان این حوزه بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر حول و حوش ۵۶۵۰ تومان ( VAT+) بودیم اما این قیمت در این بازار عمومیت نداشت؛ سقف نرخ شنیده های این محصول هم حدود ۵۸۵۰ تومان شنیده شد که البته در این بازار جذابیتی برای خریدار ندارد؛ نرخ های پیشنهادی شنیده شده در بازه قیمتی حدود ۵۷۵۰ تا ۵۸۰۰ تومان، به نظر می رسد که علیرغم بازار ضعیف، ساکت و فرسایشی این حوزه از عمومیت بیشتری برخوردار باشد.

به طور کلی چهارشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۵۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) نسبت به روز گذشته، صرف نظر از برخی تغییرات جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

3.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0