3/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مروری بر روند تغییرات قیمت در بازار فولاد هفته گذشته

در نخستین روز هفته گذشته؛ شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز پنج شنبه هفته گذشته؛ صرف نظر از یک تغییر جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید. در روز یک شنبه؛ شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از یک تغییر جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید . در روز سه شنبه با توجه به عرضه ورق کلاف گرم B در بورس کالا و انتظار اکثر مبادی این حوزه در تعیین و تکلیف این عرضه ها؛ قیمت های شنیده شده این بازار با تاخیر توام بود. بنا بر آخرین شنیده ها در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ اکثریت اعلامی ها در دامنه قیمتی حدود ۶۲۵۰ الی ۶۳۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) اعلام شده است.

با توجه به ادامه روند افزایشی نرخ ورق ۲ میلی متر در اواخر هفته گذشته متاثر از برخی محدودیت‌ ها در خصوص عرضه ورق گیلان و اهواز؛ تعدادی از مبادی فروش این حوزه از روز چهارشنبه آخر وقت هفته گذشته؛ فروش محصولات خود را بسته بودند که از این رو روز سه شنبه با بازگشایی های فروش ‌ها پس از تعیین تکلیف معاملات ورق در بورس کالا؛ شاهد یک نوع بی نظمی یا عدم تناسب نرخ‌ های اعلامی در مبادی مختلف این حوزه بودیم. به طور کلی شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۴۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز یک شنبه؛ توام با کاهش نرخ متوسط ۲۰ تومانی برآورد گردید.

در روز چهارشنبه نرخ بازار میلگرد آجدار در دامنه حدود ۴۰۶۰ تا ۴۵۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) توام با کاهش تقریبی ۱۰ الی ۵۰ تومان در برخی از مبادی این حوزه شنیده شد که نسبت به شاخص روز گذشته؛ با رقم متوسط حدود ۴۲۳۰ تومان؛ کاهش متوسط حدودا ۱۰ تومانی برآورد گردید. به طور کلی  شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۲۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با کاهش نرخ متوسط ۱۵ تومانی برآورد گردید.

شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل در روز پنج شنبه در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ علی رغم این که در سقف نرخ این کالا ۶۵۰۰ تومان و در کف ۶۲۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده )؛ شنیدیم اما دامنه نرخی که از عمومیت بیشتری در روز جاری برخوردار است در محدوده ۶۳۰۰ الی ۶۳۵۰ تومان رصد شد؛ که نسبت به روز گذشته تغییر محسوسی نداشته؛ مضاف بر این که به نظر می رسد روز پنج شنبه بر خلاف دو روز گذشته؛ از التهاب در این بازار خبری نیست و شاید بتوان گفت که پیشنهادها در برخی از مبادی با افزایش تخفیفات توام گشته است. به طور کلی شاهد ثبات قیمت در آخرین پنج شنبه مرداد ماه در اکثر مبادی بودیم. هر سال به طور سنتی، با ورود به شهریور با کاهش ملموس حجم تقاضای فولاد مواجه هستیم. از طرفی امسال تقارن شهریور ماه با ماه محرم شاید باعث تشدید رکود فعلی شود.

شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی آخرین روز هفته با رقم حدودی ۴۲۲۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از برخی کاهش قیمت ها در تعداد کمی از مبادی؛ تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

آخرین اخبار بازار فولاد جهانی طی هفته گذشته

در تاز ه‌ترین گزارشات منتشر شده از متال بولتن می خوانیم :

– شاخص قیمت شمش فولادی صادراتی ایران بدون تغییر نسبت به هفته گذشته در محدوده قیمت ۳۸۵ الی ۳۸۸ دلار به ازای هر تن فوب و ثابت گزارش شده؛ همچنین شاخص نرخ صادراتی تختال هم در محدوده قیمت ۳۸۰ الی ۳۸۵ دلا به ازای هر تن فوب برآورد گردیده است. گزارش شده که مقارن با تعطیلات عید سعید قربان؛ فعالان بازار در برخی از مناطق از جمله خاورمیانه؛ آسیای جنوب شرقی و شمال آفریقا تا اتمام این تعطیلات که روز چهارشنبه هفته گذشته بوده؛ از بازار خارج بوده ‌اند.

در این گزارش آمده که کارخانجات تولیدی شمش و تختال ایران در حال حاضر با چالش تامین مواد اولیه ‌ای همانند سنگ آهن و آهن اسفنجی مواجه هستند. تولیدکنندگان سنگ آهن مدتی است که جذب بازار صادراتی چین شده ‌اند و حتی با وجود کاهش نرخ ۲۵ درصدی؛ باز هم برای آن ها حاشیه سود جذاب ایجاد می کند. عنوان شده که هفته گذشته وزارت صَمت صادرات مواد اولیه از جمله سنگ آهن را مشروط به تامین نیاز فولادسازان داخلی کرده و آن را سهمیه بندی نموده است. با این حال بنظر می رسد که محموله هایی به منظور تحویل ماه اکتبر پیش‌ فروش شده ‌اند.

در این گزارش آمده؛ اختلاف نظر اصلی در خصوص مواد اولیه، بیشتر حول و حوش نوع قیمت گذاری است تا کمبود آن؛ در واقع چالش و اختلاف نظر فعلی پیرامون تامین مواد اولیه کارخانجات فولادسازی در ایران بیشتر حول و حوش روش جدید قیمت گذاری مواد اولیه برای کارخانجات داخلی عنوان شده است.

3/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0