2.5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بررسی تاثیر اخبار هفته بر بازار فولاد

از ابتدای هفته تا به امروز هفته پر خبری را طی کرده ایم. در بازار داخل شاخص بورس رکورد زده و به مرز روانی ۳۰۰ هزار واحد نزدیک می شود. بسیاری از کارشناسان عدد ۲۹۵ هزار واحد را سقف روانی دوم (بعد از ۲۷۰ هزار واحد) برای این جهش دیده اند و افزایش بیش از این عدد را فراتر از واقعیات موجود شرکت های بورسی می دانند. بازار مقاطع  فولادی در کف واقعی است. از سوی دیگر قیمت های جهانی فولاد هم دارای سیل نزولی است به طوری که بیلت cis در هفته جاری کف قیمتی ده ساله خود را درک کرده است. در نخستین روز هفته شاهد ثبات در بازار میلگرد آجدار و تقریبا در اکثر مبادی این حوزه بودیم. همچنین با توجه به شنیده های نرخ کاربردی و موثر محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر از برخی مبادی این حوزه؛ حول و حوش ۶۲۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده )؛ کاهش حدودا ۵۰ تومانی در نرخ سقف این محصول در مقایسه با برخی شنیده های آخر هفته گذشته تقریبا محرز دیده شد. به طور کلی شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز پنجشنبه هفته گذشته؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

در روز یک شنبه بنا بر برخی شنیده‌ ها از بازار قوطی و پروفیل، عمدتاً ثبات در این حوزه حکم فرما بود. نرخ موثر و کاربردی در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر حدود ۳۰±۶۲۰۰ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، از فراوانی بیشتری در این بازار برخوردار بود؛ اما به طور دقیق تر دامنه شنیده ها در خصوص این محصول از ۶۰۰۰ تا ۶۲۵۰ تومان (VAT+) بوده است. شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز شنبه؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

در روز چهارشنبه شنیده های بازار قوطی و پروفیل ثابت و در برخی مبادی کاهشی دیده شد. نرخ موثر و کاربردی در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر حول و حوش ۶۲۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده )؛ اما شنیده های دقیق تر در خصوص این محصول از دامنه قیمتی حدود ۵۹۵۰ تا ۶۲۵۰ تومان حکایت دارد که کمی کاهش قیمت در نرخ کف بازار این محصول، روز چهارشنبه دیده شد.

شنیده های بازار تیرآهن ذوبی از برخی بنکداران تقریبا ثابت؛ بازار روز چهارشنبه و پنج شنبه تقریبا نیمه تعطیل دیده شد و برخی از فعالان بازار حضور ندارند اما بصورت جسته و گریخته شنیدیم که برخی حواله ها آزاد شده و احتمال کاهش این محصول در هفته آتی با بازگشت کلیه فعالان در بازار وجود دارد. شنیدیم ظاهرا برخی از سایزهای تیرآهن ذوبی در انبارهای پایتخت از جمله تیرآهن ۱۶ و ۲۰ و ۲۴ مجددا با افزایش قیمت پیشنهادی مواجه شده؛ در کل اما نرخ های پیشنهادی متفاوت و تقریبا این بازار گیج است.

می بایست تا شنبه صبر کرد تا ببینیم با بازگشت کلیه فعالان بازار تیرآهن و عادی شدن روال بازار؛ سمت و سوی این کالا عاقبت چطور خواهد شد. به طور کلی در روز چهارشنبه شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز یک شنبه؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی همچنان ثابت ارزیابی گردید.

اینکه مجموع عوامل داخلی و خارجی بازار فولاد را از حالت فعلی خارج خواهد کرد یا خیر سوال سختی است.

این بازار فعلا از دو سو در فشار است.

  • اول ؛کاهش قیمت های جهانی
  • دوم؛ فشارهای داخلی و قوانین سخت صادراتی و دست و پنجه نرم کردن با میلیون ها تن مازاد تولید داخلی و رعایت کف عرضه

باید دید در هفته آتی بازار به چه سمتی پیش خواهد رفت.

2.5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0