2.8/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

شروع آرام بازار فولاد در ابتدای هفته

در نخستین روز هفته میلگرد راد همدان و بافق یزد نرخ رسمی محصولات خود را ثابت اعلام‌ کردند؛ ناب تبریز هم در حوزه ناودانی و نبشی نرخ رسمی محصولات خود را ثابت اعلام کرد. شنیده های حوزه قوطی و پروفیل در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر از برخی مبادی این حوزه، بیشتر در دامنه قیمتی حدود ۵۹۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) از عمومیت بیشتری در روز شنبه برخوردار بود و در بیشتر مبادی تقریبا نسبت به شنیده های اواخر هفته گذشته در نرخ کف بازار تقریبا ثابت و در نرخ سقف توام با ادامه برخی عقب ‌نشینی ها ارزیابی گردید. با عبور از میانه روز و ادامه فعالیت بازار به غیر از تعداد انگشت شماری از مبادی حوزه میلگرد آجدار شامل آناهیتا گیلان ، سیرجان حدید جنوب، حسن رود و میلگرد ظفر بناب که نرخ رسمی محصول خود را ۵۰ تومان افزایش دادند،  بقیه مبادی نرخ پیشنهادی محصولات خود را ثابت، در برخی مبادی توام با برخی افزایش تخفیفات اعلام کردند. میانگین نرخ روز شنبه این بازار با رقم تقریبی ۴۱۸۰ تومان، نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته، صرف نظر از یک نوسان جزیی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

محدوده پیشنهادی نرخ های شنیده شده بازار میلگرد در دامنه ۴۰۲۰ تا ۴۳۸۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) بوده است. به طور کلی شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۷۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز پنج شنبه هفته گذشته، صرف نظر از یک کاهش جزئی تقریبا ثابت برآورد گردید.

در روز یک شنبه شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو (با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته، توام با افزایش متوسط ۳۰ تومان برآورد گردید. شنیده ها از حوزه قوطی و پروفیل در روز یک شنبه، از ادامه ثبات نسبی در نرخ های کف بازار و در برخی از مبادی کاهش نامحسوس ( حدود ۲۰ الی ۳۰ تومانی) در سقف شنیده های این بازار حکایت دارد. شنیده های دامنه قیمتی حدود ۵۹۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) در این حوزه، علی رغم شنیده شدن برخی کاهش قیمت های نامحسوس در سقف، همچنان ثابت است.

در روز دوشنبه بنا بر برخی شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل نرخ های اعلامی این حوزه در روز جاری با افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته مواجه گردید. نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر از برخی مبادی این حوزه در محدوده قیمتی ۵۸۵۰ تا ۵۹۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) شنیده شد، در صورتی که شنیده های محدوده قیمتی روز دوشنبه بیشتر بین ۵۹۵۰ تا ۶۰۵۰ تومان بوده است.

گزارش بازار فولاد

گفتنی است که دلیل موجه و بنیادینی برای این افزایش قیمت دیده نمی شود؛ شاید افزایش ۲۵۰ تومانی نرخ ارز در روز گذشته عامل محرک بازار ورق همچون بازار مقاطع طویل فولادی بوده باشد، اما موضوع قابل تامل و مبهم این نوسان سازی ها، کاهش بیش از ۱۵۰۰ تومانی ارز طی تقریبا یک ماه گذشته بود که در مواجه با این افزایش ۲۵۰ تومانی ناچیز دیده می شود. تقریبا تمامی بازارهای زیر مجموعه فولاد کشور در روز دوشنبه، بنا بر شنیده ها و رصد بازار آرام و توام با سکوت نسبی دیده شد.

اواخر هفته گذشته نهایتا تا اوایل صبح روز گذشته، کم و بیش در نرخ های ثابت هفته گذشته، برخی کم و کسری انبارها و پروژه ها به تدریج تامین شد؛ به طوری که می توان گفت تقاضا کاملا آرام نشسته و بازار ساکت است. وقتی که صحبت از تقاضا می شود، نگاه برخی ها به تقاضای چند ده هزار تنی بنکداران در بورس کالا برای میلگرد آجدار دولتی است در صورتی که منظور از تقاضای مد نظر ما، کالایی است که قرار است از بازار خارج از بورس کالا خریداری شده و به پروژه ارسال گردد.

بازار حاشیه ازر تب دار التهاب آفرینی ها

بازار ارز حاشیه کشور هنوز تب دار التهاب آفرینی ها از سمت شاخ و شانه کشیدن های انگلستان است، جالب این که برخی رسانه ها اقدام احمقانه انگلستان برای خود شیرینی آمریکا و درگیر شدن این کشور در یک اقدام غیر ضرور را به “طوفان سیاسی” در این کشور تعبیر نموده اند؛ در واقع بیش از حد انتظار مقامات سیاسی این کشور را درگیر کرده است. معتقدیم که این موضوع گذراست و بانک مرکزی مجددا بر این التهابات فائق خواهد آمد.

در روز دوشنبه شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۲۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب VAT) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز قبل؛ توام با افزایش متوسط ۲۰ تومان برآورد گردید. سرانجام پرونده تیر ماه بازار داخلی میلگرد در یک روند جسته و گریخته کاهشی؛ توام با حدود ۳۵۰ تومان کاهش نرخ متوسط این حوزه بسته شد. می بایست منتظر ماند تا ببینیم که این تغییر و تحول صورت گرفته در تعیین نرخ پایه عرضه محصولات مقاطع طویل فولادی در بورس کالا، چه سرنوشتی را برای این بازار در مرداد ماه رقم خواهد زد.

یقینا معاملات بورس کالا در اولین روز از مرداد ماه بر روند بازار تاثیر گذار خواهد بود، همان طوری که در پروسه افسار گسیخته روند افزایشی قیمت ها، تنظیم بازار فولاد تا حدی به کمک مصرف کننده نهایی آمد و متعاقب آن با انتقاداتی از سوی عرضه کنندگان این حوزه مواجه گردید، این بار همین مکانیزم برای دومین بار به منظور حفظ مارجین این حوزه به نفع فولادسازان وارد عمل شده است. بار اول انتشار مصوبه ای بود که نشان می داد نرخ پایه بر اساس درصدی از نرخ محصول CIS باشد که عملا اجرایی نشد.

در روز سه شنبه از عرضه ها با نرخ پایه جدید استقبال نشد، دلیل آن هم عدم اطمینان از پایداری این قیمت ها با توجه به شرایط موجود بازار از جمله تقاضای ضعیف مصرفی و ناپایداری در التهابات بازار ارز و تا حدودی بازگشت اعتماد به بانک مرکزی در سیاست های کنترلی نرخ ارز بوده است. پیش تر عنوان شد که در میان عوامل بنیادین اثرگذار بر سمت و سوی بازار فولاد، دو گزینه به عنوان مهمترین عوامل تاثیرگذار بر این بازار دیده می شوند:

  • یکی تصمیمات کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد کشور و دیگری سمت و سوی نرخ ارز

تلاش های فولادسازان، کمیته تنظیم بازار را تا حدودی مجاب به پذیرش مکانیزم جدید آن ها به منظور تعیین نرخ پایه عرضه محصولات فولادی، هر چند با ضریب پایین ‌تر نمود؛ اما از سوی دیگر چشم بازیگران میانی بازار همچنان به تقاضای واقعی ضعیف داخلی و همچین تحولات بازار ارز و قبول ریسک خرید عمده از بورس کالا با توجه به این عوامل دوخته شده است.

برخی از صاحب نظران حوزه فولاد اذعان می‌کنند که نگاه ها به تحولات بازار ارز جدی‌ تر از گذشته خواهد بود؛ همه چیز بستگی به نرخ ارز صرافی دارد؛ اگر بانک مرکزی بتواند همچون گذشته بر التهابات بازار حاشیه ارزی فائق آمده و نرخ ارز مجددا وارد کانال ۱۱۰۰۰ هزار تومانی گردد؛ مسلما بازار فولاد از این وضعیت رکودی که اکنون حاکم است به مراتب بدتر یا ساکت تر خواهد شد؛ اما اگر نرخ ارز حاشیه بازار همچنان تب دار باقی مانده و سطوح جدید قیمت ‌ها را لمس نماید، با توجه به مکانیزم جدید کشف نرخ پایه بورس کالا؛ می‌توان گفت که احتمال تثبیت یا لمس قیمت های جدید در بازار مقطع طویل فولادی وجود داشته و قوت خواهد گرفت.

با توجه به این توضیحات، می بایست منتظر روند بازار ارز در روزهای آتی باشیم بدیهی است که نه تنها نگاه بازیگران بازار داخلی فولاد، علی رغم کمترین وابستگی به دلار به بازار ارز دوخته شده بلکه تمامی حوزه های کالایی اکنون چشم به تثبیت بازار ارز همچون دو ماه گذشته دارند. در روز سه‌ شنبه شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۴۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با افزایش متوسط ۲۰ تومان برآورد گردید.

در حالی که تقاضا برای محصول نهایی با توجه به نرخ پایه تحمیلی برای تقاضا در روز چهارشنبه جذاب نبود حضور احتمالی بازارساز در معاملات صورت گرفته شمش به منظور بهره‌گیری از مکانیزم جدید قیمت گذاری در نرخ پایه محصول نهایی حس شد. شرایط بازار با توجه به شروع روند معکوس در بازار حاشیه ارز از ابتدای امروز به نوعی بغرنج و غیر قابل پیش بینی گردیده است.

2.8/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0