0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی اهداف بازار طلا، ارز و فولاد در روزهای آتی

با توجه به شیب تورم فعلی و در صورت ادامه وضع موجود اقتصادی و افزایش تنش سیاسی، با بررسی منحنی های سکه، طلا، ارز، آهن آلات و‌‌‌‌… با توجه با انتظار تورمی بالای موجود در جامعه با بررسی بازارهای مختلف می توان چند سقف روانی که مد نظر فعالان بخش های مختلف است، برای روزهای پیش رو متصور بود. با توجه به این که در اوج هیجان بازارها در سال گذشته برخی بازارها ماکزیمم منحنی خود را در سال گذشته تصرف کرده اند به گزارش فدک فلز با شرایط فعلی، احتمال درک مجدد این نقاط و عبور از آن ها وجود دارد. در تابستان و مهر سال گذشته شاهد ثبت رکورد ۱۸ الی ۱۹ هزار تومان برای نرخ دلار بودیم ، اکنون سیاست های بانک مرکزی با توسل به راه های مختلف از یک سو و کاهش  ورودی و خروجی اقتصاد ایران، نسبت به سال قبل، به سبب تحریم ها، از سوی دیگر، دلار را در بسیاری از موارد ناکارآمد کرده است و تقاضای سال قبل  مشاهده نمی شود. اقتصاد خارجی ایران در حال کوچک شدن و حجم نقدینگی به علت بسته شدن راه های معمول کسب و کار و تجارت در حال انفجار است.

اکنون نرخ دلار بین دو کانال ۱۴ و ۱۵ هزار تومان محبوس شده، اما نرخ واقعی دلار کالایی (به سبب هزینه های تبدیل به ریال و هزینه های ۲۰ الی ۳۰ درصدی دور زدن تحریم ها به منظور ورود یا خروج ارز)  بین دو کانال ۱۷ الی ۱۸ هزار تومان است. بررسی منحنی نشان می دهد در روزهای پیش رو فعالان این بخش ها با توجه به عطش موجود برای خرید بیشتر، بحث های متداول بین فعالان این بخش ها و ادبیات کوچه بازاری انتظار تصرف مجدد این قله ها را دارند؛

تحلیل بازار آهن

به عنوان مثال ؛

سقف پنج میلیون و پانصد برای سکه

سقف دو میلیون و دویست هزار برای طلای آب شده

سقف ۵۵۰۰ تومان برای بازار میلگرد

و تغییر کانال میانگین قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان به کانال ۵ هزار تومان،

بازار ورق به علت شرایط خاص عرضه (شرایط عرضه غیر نقدی و قیمت پایه غیر واقعی) و هم چنین سهمیه های موجود در دست برخی تجار، هم چنان برای خرید بیشتر جذاب خواهد بود و سقف ۲۳۰ هزار برای شاخص بورس بازار خودروهای خارجی به علت عدم واردات، همچنان آشفته و بازار خودرو داخلی در گرو چگونگی عرضه خودرو سازان داخلی به بازار خواهد بود. هیچ کدام از این اعداد قطعیتی ندارد، این که بازار به این انتظارات پاسخ دهد و همه این جماعت از خریدهای خود پشیمان نشوند جای سوال است.

اما تجربه تورمی چند سال گذشته نشان داده در هر موج تورمی، بیشتر سقف های روانی مورد انتظار فعالان بخش های مختلف با اندکی تلورانس فتح خواهد شد و انتطارات تورمی هر مرحله تقریبا مرتفع خواهد شد و اکثر این افراد در بلند مدت متضرر نخواهند شد. احتمالا بعد از تصرف این نقاط، شاهد یک دوره اصلاح قیمت در شاخص ها و اسباب کشی موج تورم به بازارهای دیگر خواهیم بود. بررسی سه موج تورم یک سال نشان می دهد، احتمالا مقصد آخر موج تورم و نقدینگی بعد از پیمودن همه بازارها، بازار مسکن خواهد بود. در روزهای پیش رو احتمالا شاهد افزایش فعالیت دستگاه های نظارتی و افزایش تعداد پرونده های تعزیراتی خواهیم بود.

نکته؛ تحلیل فوق بر اساس تحلیل چند ساله منحنی های اقتصادی و رفتار یک ساله اقتصاد ایران و تحقیق میدانی از فعالان بخش های مختلف بازار حاصل شده است. تغییرات سیاسی آینده، در این تحلیل منظور نشده، قطعا هر پالس مثبت سیاسی موجب شکست منحنی ها خواهد شد. بر اساس قوانین احتمال، همه اعداد فوق در حد احتمال هستند و قطعیتی ندارند. این تحقیق صرفا یک گزارش میدانی از سطح انتظارات تورمی مردم از روزهای پیش روست.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0