0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مرحله هماهنگ سازی شیب تورم

همان طور که در یک ماه اخیر توضیح داده ایم اثر افزایش ۳ تا ۴ برابری نرخ ارز در تابستان امسال با سرعت فراوان در حال انتقال به سایر بخش هایی است که از نمودار تورم عقب مانده اند. افزایش نرخ ارز در تابستان امسال اثر دفعی در برخی بازارها مثل طلا خودرو و آهن آلات و لوازم خانگی که ارتباط تنگاتنگ با دلار داشتند گذاشته است. به گفته منابع خبری حالا وارد مرحله ای شده ایم که کالاهایی که از نمودار افزایشی جا مانده اند خود را با نرخ ارز تطبیق می دهند به عبارتی در یک سال آینده کلیه کالاها و خدماتی که شامل ارز دولتی نمی شوند افزایش ۳ الی ۴ برابری نسبت به فروردین امسال خواهند داشت. به عنوان مثال و طبق محاسبات اگر یک کیلو حبوبات در فروردین ۹۷ هزار تومان قیمت داشته در فرودین ۹۸ قیمتی بین ۳ تا ۴ هزار تومان خواهد داشت. (البته کالاهای اساسی شامل ارز دولتی مستثنی هستند).

اگر میانگین تورم نقطه ای ۳ تا چهار ماه آینده را ۳۵ درصد در نظر بگیریم یعنی در طی هر سه ماه قیمت اقلام خوراکی ۲ برابر می شود تا خود را به منحنی تورم نزدیک کند. البته طبق محاسبات در طی دو ماه آینده نمودار تورم نقطه به نقطه باید شاهد شیب کمتری باشد. اکنون این افزایش به وضوح در بخش مواد غذایی قابل رویت است و به مرور به بخش بخش خدمات و حقوق منتقل خواهد شد.

شیب تورم در بازار آهن آلات

طبق تخمین و با توجه به آمار تقریبی؛ تولید آهن آلات ایران در سال جاری حدود ۴ برابر مصارف داخلی است. پس امید به افزایش سطح تقاضا و یا افزایش قیمت آهن آلات با توجه به وضعیت مبهم و بغرنج صادرات در کوتاه مدت با توجه به شرایط موجود بعید است. اما در دراز مدت در صورت ادامه شرایط فعلی و عقب ماندن قیمت آهن از شیب تورم و با توجه به افزایش سرسام آور هزینه های تولید ، وضعیت برای تولید کننده و توزیع کننده به مراتب سخت تر خواهد شد.

در چند ماه پیش رو شاهد کاهش شیب منحنی تورم نقطه به نقطه خواهیم بود. با از نفس افتادن بازارها وارد یک دوره فاز سنگین رکود خواهیم شد. ظاهرا با شرایط پیش رو سمت و سوی تصمیمات دولت ، هدایت مجدد نقدینگی به سمت بانک ها و آغاز یک دور جدید تسلسل باطل است.

قیمت آهن آلات

در مورد عرضه های روز گذشته ذوب آهن

با توجه به افزایش قیمت پایه محصولات نسبت به عرضه های قبل ؛ چند نکته قابل تامل است

در صورت انجام رقابت در هر کدام از محصولات ذوبی، با در نظر گرفتن ۱۰ درصد مالیات و کارگزاری، و حدود حداقل دو ماه تحویل (که معمولا حدود ۱۰ تاخیر دارد) با حداقل سود بانکی ( حدود صد و بیست تومان به ازای هر ماه)

کف قیمت تمام شده محصولات ذوبی تحویل برج ۱۰ حدود ۴۳۰۰ تومان می شود. پس در صورت انجام معامله حتی بدون رقابت همان طور که هفته قبل هم گفتیم؛ محصولاتی که هم اکنون با قیمت حدود ۳۹۰۰ در بازار عرضه می شوند با افزایش قیمت مواجه می شوند.

در صورت عدم انجام این معامله در رینگ به علت عدم وجود تقاضای احتمالی، محصولات وارد مچینگ شده و با توجه به این که عمده محصول را یک شرکت خرید می کند، محصول انحصاری شده و احتمال افزایش قیمت در موعد تحویل وجود دارد.

این احتمال در مورد محصولاتی که هم اکنون به شدت ارزان و کم طرفدار شده (مثل تیرآهن سنگین و تیرآهن  ۱۸) بعید نیست. پس در هر دو صورت ؛ چه انجام معامله در بورس و چه در مچینگ باید منتظر شرایط قیمت بهتری برای دی ماه باشیم.

آخرین گزارش متال بولتن در خصوص بیلت صادراتی ایران

به دلیل مشکلات تجاری پیش آمده برای تولید کنندگان آهن آلات ایرانی در حوزه های بین ‌المللی؛ متاثر از تحریم های اقتصادی ایالات متحده؛ تولیدکنندگان شمش ایران به کاهش نرخ محصولات صادراتی خود ادامه دادند.

حدود ۱۰۰،۰۰۰ تن شمش برای تحویل دسامبر از ایران با نرخ ۴۳۰ دلار به ازای هر تن فوب فروخته شده است. برخی از مشتریان شمش ایران روی ۴۲۵ دلار به ازای هر تن فوب هدف گذاری نموده اند، اما معاملاتی در این نرخ هنوز شنیده نشده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری